20121123 vybor
Meng Ťien-ču v Pekingu, 2010. Meng se stal novým členem politbyra a převzal řízení bezpečnostního aparátu Číny. (Ng Han Guan/AFP/Getty Images)

Na základě nedávno skončeného 18. sjezdu komunistické strany v Číně došlo k jedné drobné, leč důležité organizační změně. Šéf bezpečnostních sil strany již nebude ve stálém výboru politbyra (7-členný nejvyšší orgán strany), nýbrž pouze členem politbyra, které se skládá z 25 vysokých funkcionářů. Důvod? Větší kontrola nad rozsáhlými pravomocemi této osoby.

Téměř deset let dohlížel na vymáhání práva ve státě, včetně policie či soudů a prokuratury, orgán zvaný Výbor pro politické a právní záležitosti (VPPZ). V podstatě se z něj stala svévolná organizace ovládaná muži věrnými bývalému vůdci režimu, Ťiang Ce-minovi. Patřili mezi ně Luo Kan (od roku 2002) a posléze věčně zamračený Čou Jung-kchang (od r. 2009), jehož rodina má hlavní slovo v ropném průmyslu v Číně.

Novým šéfem výboru je Meng Ťien-ču, který doposud působil jako tajemník úřadu veřejné bezpečnosti. To, kdo má kontrolu nad VPPZ, je pro stranu životně důležité. Rozpočet výboru je vyšší než částka určená na obranu státu. Jeho rozbujelý aparát ročně spolyká 110 miliard dolarů a zahrnuje soudy, pracovní tábory, nápravná zařízení, převýchovná střediska, prokuraturu, policii včetně té tajné a v neposlední řadě ozbrojené složky policie o síle 1,5 milionu mužů.

Není tedy těžké si domyslet, že ten, kdo ovládá bezpečnostní síly, má rozhodující roli při ovlivňování vnitrostátní politiky a může si vychovávat loajální poddané, kteří mohou čerpat z obřích fondů výboru. Slepý aktivista Čchen Kuang-čcheng, kterému se podařilo uprchnout z domácího vězení, vyprávěl, jak lidé napojení na místní funkcionáře dostávali za jeho střežení hotovost na ruku.

Rozbujelý aparát ročně spolyká 110 miliard dolarů a zahrnuje soudy, pracovní tábory, nápravná zařízení, převýchovná střediska, prokuraturu, policii včetně té tajné a v neposlední řadě ozbrojené složky policie o síle 1,5 milionu mužů.

 

Mocenský boj

To, že VPPZ teď bude mít na starosti politbyro, je výsledkem politického boje dvou křídel komunistické strany. Na jedné stojí Chu Ťin-tchao, donedávno vůdce strany, a na straně druhé jeho předchůdce Ťiang Ce-min. Ťiang potřeboval mít bezpečnost na své straně, aby zajistil pokračování likvidační kampaně proti oblíbenému meditačnímu hnutí Falun Gong. K pojmutí přívalu zatčených příznivců této praxe byly rozšířeny kapacity řady pracovních táborů a vazebních věznic, mobilizovány byly miliony pracovníků bezpečnosti. Jelikož se Falun Gongu před začátkem pronásledování věnovalo podle státních odhadů kolem 70 – 100 milionů lidí, rozsah kampaně musel být adekvátně velký.

Tím, že do výboru byli vždy dosazováni spojenci Ťiang Ce-mina, pokračování pronásledování bylo zaručeno. Čáru přes rozpočet však této maoistické frakci učinilo odstavení a pozdější zatčení plánovaného nástupce Po Si-laje. Náhle nebyl na vrcholu nomenklatury nikdo, komu by mohli věřit.

„Po Si-laj byl jejich kandidát do vedení VPPZ. Jakmile byl sesazen, nezbyl nikdo kvalifikovaný a se zkušenostmi na to, aby převzal Čou Jung-kchangův post,“ míní Sia Ji-jang, ředitel politického výzkumu Human Rights Law Foundation ve Washingtonu. Analytikové mají za to, že strukturální změnou se docílilo toho, že výbor již nepatří jen jedné frakci, ale celé straně.

Je to o upevnění vlády jedné strany tak, aby mohli výbor použít k efektivnějšímu útlaku lidí, místo aby se míchal do vnitrostranického boje, vysvětluje Čung Wej-kuang, v Německu žijící odborník na totalitní režimy.

Je to o upevnění vlády jedné strany tak, aby mohli výbor použít k efektivnějšímu útlaku lidí, místo aby se míchal do vnitrostranického boje.

 

Video poskytla Televize NTD

 

 

Válka proti lidu

Změny ve fungování výboru však nejsou podle pozorovatelů příliš pravděpodobné ani navzdory větší kontrole. Hraje totiž ústřední roli při „udržování stability“, všudypřítomné mantry strany. Udržování stability je široký termín pro celou řadu nátlakových technik režimu, kterými potlačuje disent. Může zahrnovat cokoliv od internetové cenzury až po mučení elektrickými obušky.

„Tohle je válečná zóna. Strana bojuje proti celému národu. Je tolik věcí, které nemohou řešit regulérním způsobem jako v jiných zemích,“ uvádí Sia Ji-jang a dodává:

„V jiných zemích mohou sociální problémy řešit, ale tady žádné vedení není. Musí používat sílu, aby zasáhli.“

20121123 policista
Policista stojí u 1. vazební věznice v Pekingu, říjen 2012. Rozpočet čínské vlády na vnitrostátní bezpečnost činí 110 miliard dolarů, víc než výdaje za obranu. (Ed Jones/AFP/Getty Images)

 

Systém udržování stability se velmi zdokonalil v procesu kampaně proti Falun Gongu. Použité techniky a metody se dnes široce aplikují i na ostatní segmenty čínské veřejnosti, tvrdí ve své studii předložené vloni Evropskému parlamentu Sia Ji-Jang.

Všudypřítomnost VPPZ výstižně reprezentují přípravy na nedávný stranický sjezd. Z obchodních pultů musely být staženy nože, na oblohu nesměli draci ani holubi, taxikáři museli zamknout okýnka u pasažérů, aby náhodou nevrozhazovali protirežimní letáčky, a disidenti byli chtě nechtě vyhnáni ven z města. Na hladký průběh sjezdu pak dohlíželo hned 1,4 milionu policistů, kteří chránili vrcholné funkcionáře před vlastním lidem.

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí.

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

 

Čtěte také:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Čínský pohlavár v omluvném dopise přiznal pronásledování Falun Gongu

Šéf bezpečnosti bude vyšetřován kvůli proti-japonským protestům

Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

 

{jcomments off}