Miss World Canada Anastasia Lin v New Yorku 13. června 2015. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Miss World Canada Anastasia Lin v New Yorku 13. června 2015. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Kanadská Miss World Anastasia Lin, narozená v Číně, je poslední soutěžící, které neobdržela pozvánku od čínských hostitelů

Celosvětová soutěž Miss World, ve které mladé ženy reprezentující 112 světových zemí v prestižní soutěži krásy, má začít 21. listopadu 2015 v letovisku v Sanya v Číně. Zdá se však, že ze všech soutěžících je kanadská Miss Anastasia Lin jedinou, kdo ještě neobdržel zvací dopis od čínské hostitelské organizace.


Anastasia Lin je aktivní v prosazování lidských práv v Číně a věří, že to je důvod, proč se ji čínský hostitel snaží ze soutěže vyloučit. Miss se obrátila na organizaci Miss World se sídlem v Londýně, aby do chování čínského hostitele zasáhla.   „V tuto chvíli jsem přesvědčená, že to už není administrativní problém,“ řekla Epoch Times v telefonickém rozhovoru z Toronta. „Ostatní dívky obdržely pozvání před deseti dny. Pokud vím, jsem jediná, kdo zvací dopis nedostal.“

Odpověď organizace Miss World je poněkud vyhýbavá.

„Nemáme žádnou kontrolu nad tím, kdo uděluje vízum,“ odpověděla organizace v reakci pro Washington Post. „I když je to politováníhodné, soutěž bude pokračovat i za těchto okolností.“

Anastasia Lin však namítá, že organizace nebere v potaz otázku politické diskriminace. „Věřím, že Miss World má moc změnit výsledek tohoto,“ řekla.

Bez zvacího dopisu nemůže Miss Kanada požádat o vízum a bez víza bude 20. listopadu automaticky diskvalifikována.

Nezdá se, že by ruka čínského režimu v této věci nesehrála žádnou roli vzhledem k tomu, že bezpečnostní agenti byli posláni k jejímu otci žijícímu v Číně brzy poté, co vyhrála kanadskou soutěž v květnu 2015. Začali na její rodinu v Číně vyvíjet nátlak, aby svoji dceru přinutila ukončit svou lidsko-právní činnost.


„Kanadští rozhodčí mě vybrali právě proto, že si mysleli, že budu nejlépe reprezentovat kanadské hodnoty,“ – Anastasia Lin, Miss World Kanada 2015



Anastasia Lin hrála v řadě filmů reflektujících otázky lidských práv v Číně včetně pronásledování duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung), což je ze strany čínských bezpečnostních sil a propagandy silně cenzurované téma. Miss Kanada se rovněž aktivně účastní na diskusích ke zvyšování povědomí o porušování lidských práv v Číně.


Čtěte také: Rodině nové kanadské Miss vyhrožují policisté v Číně


Byl to její slib, že se „stane hlasem pro ty, kdo nemohou mluvit“, který jí pomohl získat korunu Miss v Kanadě.

Poté, co médiím oznámila, že její otec byl zastrašován a bezpečnostními úředníky v Číně nucen, aby se ji pokusil umlčet, vystoupili zástupci kanadské vlády na její podporu.

„Kanada chválí paní Lin za její úsilí o zvýšení povědomí o těchto otázkách,“ uvedla Amy Mills, mluvčí kanadského ministerstva zahraničí, v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times. „Kanada je také znepokojena tvrzením, že čínská vláda obtěžovala rodinu paní Lin v Číně,“ dodala.

The Washington Post v úvodníku ze 7. listopadu napsal: „Předpokládáme, že skvělá podívaná Miss World by měla mít sebeúctu a trvat na tom, aby hostitelská země připustila každou legitimní soutěžící – nebo, pokud ne, přesunout soutěž jinam.“

„Kanada je znepokojena tvrzením, že čínská vláda obtěžovala rodinu paní Lin v Číně,“ - Amy Mills, mluvčí kanadského ministerstva zahraničí

 

Zajímavost: Fanoušci spustili mezinárodní petici na podporu její účasti na Miss World


Odpověď, kterou Washington Post od organizace Miss World obdržel, označil za „druh bojácné odpovědi, která je čím dál běžnější, když šikana ze strany Číny zesílí“.

Je všeobecně známo, že Čínská komunistická strana běžně zastrašuje a trestá jednotlivce a skupiny včetně zahraničních akademických pracovníků, novinářů, nevládních organizací a dalších, kteří vnesou světlo na politické perzekuce nebo jiné druhy zneužívání státní moci v Číně.

Anastasia Lin řekla Epoch Times: „Jsem soutěžící reprezentující Kanadu, a kanadští rozhodčí mě vybrali právě proto, že si mysleli, že budu nejlépe reprezentovat kanadské hodnoty včetně svobody a lidské důstojnosti. Nyní se mi čínské úřady snaží zakázat reprezentovat moji zemi, diskriminují mě, protože jsem se rozhodla zůstat věrná svému svědomí a mluvit ze své vlastní mysli.“

20151114-anastasia3
Miss World Canada 2015 Anastasia Lin svědčí před Výkonnou komisí Kongresu USA pro Čínu ve Washingtonu 23. července 2015 o pronásledování duchovního hnutí Falun Gong v Číně. (S laskavým svolením Anastasie Lin)

Dále hovořila o tom, co by podle ní měla organizace Miss World dělat tváří v tvář potenciální diskriminaci a politickému vměšování Číny do soutěže: „Uctivě bych Miss World Organization naznačila, aby zvážila, zda je vhodné i nadále používat Čínu jako místo pro konání jejích soutěží.“

„Předpokládáme, že skvělá podívaná Miss World by měla mít sebeúctu a trvat na tom, aby hostitelská země připustila každou legitimní soutěžící – nebo, pokud ne, přesunout soutěž jinam.“ - The Washington Post
 
„Běžela jsem na Miss World v Kanadě kvůli jejímu mottu „Kráska s účelem“, a myslím, že jsem použila korunu způsobem odpovídajícím této zásadě. Pokud také opravdu chtějí žít podle svého motta, pak by měli znovu zvážit hostování v Číně v letošním roce,“ řekla.

Miss Kanada rozhovor zakončila komentářem: „Pokud by se všichni postavili čínskému režimu v otázkách principů, pak by takto lidi nezastrašoval.“

Čínský režim nechal smazat na internetu veškeré zmínky o Anastasii Lin krátce po její korunovaci na Miss Kanada. Nejprve o ní vyšel článek popisijící, jak dívka z Číny uspěla v soutěži krásy, ale poté, co zjistili informace o jejím pozadí lidsko-právních aktivit a podpory duchovnímu hnutí Falun Gong, všechna data o ní byla celoplošně smazána.

Článek byl upraven 21. listopadu 2015

Miss World Canada Anastasia Lin v New Yorku 13. června 2015. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Miss World Canada Anastasia Lin v New Yorku 13. června 2015. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Anastasia Lin z Toronta při udělení titulu Miss World Kanada
Anastasia Lin z Toronta při udělení titulu Miss World Kanada; 16. května 2015. O čtyři dny později se dozvěděla, že její rodině v Číně vyhrožovali policisté kvůli jejímu aktivismu v oblasti lidských práv. (Andrew Chin)



Článek přeložil Milan Kajínek: small United States