Personál připravuje místo pro Huawei HAS2019 Global Analyst Summit ve městě Šen-čen, Čína 16. dubna 2019. (Billy H.C. Kwok / Getty Images)
Personál připravuje místo pro Huawei HAS2019 Global Analyst Summit ve městě Šen-čen, Čína 16. dubna 2019. (Billy H.C. Kwok / Getty Images)
Jeden z vrcholových úředníků společnosti Huawei během jednání na půdě britského parlamentu nedávno přiznal, že bývalá generální ředitelka Sun Ja-fang má vazby na čínskou rozvědku.

John Suffolk, současný viceprezident a globální ředitel kybernetické bezpečnosti ve společnosti Huawei, začátkem června 2019 britským poslancům sdělil, že bývalá generální ředitelka Sun Ja-fang pracovala pro ministerstvo státní bezpečnosti Čínské lidové republiky.

Dle Suffolkova sdělení sice „na ministerstvu pracovala“, ale podle něho Huawei nebyla nucena provádět špionáž pro čínský režim.

„V současnosti v Číně neexistují žádné zákony, které by vynucovaly spolupráci s čínskou vládou v jakékoliv oblasti,“ dodal Suffolk.

Podle sinologa Ondřeje Klimeše a prezidenta Českého institutu manažerů informační bezpečnosti Aleše Špidly má čínský režim dva zákony, které nařizují výrobcům technologií uposlechnout pokynů zpravodajských služeb a poskytnout jim přístup k technickým prostředkům. Více zde…

Hongkongský pro-pekingský zpravodajský web Phoenix TV uvedl, že Sun pracovala ve státní agentuře v oblasti telekomunikací a využívala svých konexí, aby pomohla firmě Huawei v dobách, kdy se telekomunikační společnosti ziskově nedařilo.

Suffolk v průběhu slyšení uvedl, že součásti povinností společnosti Huawei je dodržovat zákony každé ze 170 zemí, ve kterých působí.

„My nevytváříme žádné morální úsudky o tom, co je správné nebo špatné, to je úkol zákonodárců… Zákon definuje etiku. A tak pokud jde o nás, nehrajeme v tom žádnou roli. Jednoduše proto, že je na jednotlivých vládách, aby definovaly, co je správné a co ne,“ dodal Suffolk, čímž vyjasnil otázky poslanců britského parlamentu, zda zastává společnost Huawei nějaké etické hodnoty nebo zda se podílí na porušování lidských práv nebo pronásledování náboženských či etnických skupin v Číně. Více zde…

Společnost Huawei je jednou z největších světových výrobců telekomunikačních zařízení, který se v současnosti stal předním hráčem v oblasti 5G sítí. Koncem ledna 2019 společnost tvrdila, že uzavřela smlouvu s více než 30 zeměmi světa na vybudování 5G sítí. Hardwarové vybavení společnosti se však od té doby ocitlo v hledáčku několika vlád, tajných služeb a expertů na kybernetickou bezpečnost, kteří zpochybňují její bezpečnostní postupy.

Bývalá generální ředitelka Sun Ja-fang i zakladatel Žen Čeng-fej pracovali pro ministerstvo státní bezpečnosti.



Sporná nezávislost


Huawei se opakovaně pokouší vyvracet obavy z úzkých vazeb společnosti s čínským režimem. Společnost prohlašuje, že je 100 % vlastněna akcionáři a že operuje nezávisle na vládě.

Podle dubnové zprávy [1] dvou odborníků zaměstnanci nedisponují žádnými skutečnými vlastnickými právy. Společnost patří zakladateli Žen Čeng-fejovi a zaměstnaneckému výboru Huawei Investment & Holding Company Trade Union Committee, jenž drží 99 % akcií.

Zmiňovaný zakladatel Žen Čeng-fej také pracoval pro ministerstvo státní bezpečnosti. Zde zastával post ředitele Akademie informačního inženýrství čínské armády, jejíž cílem bylo dohlížet na telekomunikační výzkum.

„To, co je v Huawei nazýváno „zaměstnanecké akcie“, jsou ve skutečnosti převážně smluvní zájmy v systému sdílení zisku… Bez ohledu na to, kdo v praktickém slova smyslu vlastní a ovládá Huawei, je jasné, že o jednotlivé zaměstnance se nejedná,“ uvádějí odborníci ve své zprávě, podle níž je možné Huawei v praxi považovat za „státní podnik“.

Během parlamentního jednání byl viceprezident Huawei, John Suffolk, dotazován poslancem Normanem Lambem, britským liberálním demokratem a předsedou Výboru pro vědu a techniku. Lamba zajímalo, jak vysoký finanční obnos Huawei získává od čínské vlády.

Suffolk prohlásil, že půjčku v hodnotě 40 miliard dolarů neposkytla Huawei čínská vláda, ale státní banka China Development Bank. Jaký zásadní rozdíl tkví mezi státní bankou a státem, však podrobněji neobjasnil.

„Domnívám se, že v posledních 30 letech bylo využito méně než 10 % z cílové částky 30 miliard dolarů,“ dodal Suffolk.

Huawei je státní podnik a čerpá finance od státní banky.

Dodržování zákona


Během jednání zaměstnanec Huaweie John Suffolk opakovaně zdůrazňoval, že společnost dodržuje zákon.

„Nemyslím si, že jsme se něčím provinili. Našim cílem je porozumět zákonům a dodržovat je,“ konstatoval Suffolk a prohlásil, že Huawei představuje komerční organizaci.

Novela čínského zákona z roku 2017 uvádí, že všechny čínské organizace musí podporovat, pomáhat a spolupracovat s „národními zpravodajskými snahami“ a „ochraňovat pracovní tajemství národního zpravodajství, kterého jsou si vědomy“.

Čínská vláda obvykle navštíví čínskou firmu a požádá o přístup k informacím, datům a počítačové síti. Jedinou zákonnou možností firmy je požadavku vyhovět, uvedl Klon Kitchen z Heritage Foundation na panelové diskuzi 21. března 2019.

rozhovoru pro stanici CNBC prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, že čínské firmy jsou „hluboce provázány se svou mateřskou zemí a režimem. Tato provázanost ohrožuje americké informace, jenž se přesouvají napříč počítačovou sítí“.


Čínská vláda obvykle navštíví čínskou firmu a požádá o přístup k informacím, datům a počítačové síti. Jedinou zákonnou možností firmy je požadavku vyhovět.

Společnost Huawei se setkala s řadou omezení a sankcemi ze strany Austrálie, Nového Zélandu a Japonska. Nedávno byla také umístěna na černou listinu USA, čímž dostala oficiální zákaz obchodovat na území USA bez souhlasu vlády.

„Musíme chránit naši kritickou telekomunikační infrastrukturu a Amerika vyzývá všechny naše bezpečnostní partnery, aby byli ostražití a odmítli jakoukoliv iniciativu, jež by ohrozila integritu komunikačních technologií nebo národních bezpečnostních systémů,“ prohlásil americký viceprezident Mike Pence na 2019 Munich Security Conference.


Poznámky: [1] Zprávu Who Owns Huawei? vypracovali Christopher Balding z Fulbright University Vietnam a Donald C. Clarke z George Washington University Law School.


Originální článek deníku The Epoch Times přeložil Petr Matějček a upravil Milan Kajínek.

Pokud se vám článek líbil, podpořte nás jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

„Jste morální vákuum“: Viceprezident Huawei čelil dotazům britských zákonodárců o etice společnosti

Spojenecké rozvědky považují Huawei za bezprecedentní hrozbu (Sinopsis)

Huawei v ČR: Čínský režim může ze zákona na požádání nahlížet jakákoliv data společnosti Huawei, říkají čeští experti

Proč je Huawei bezpečnostní hrozba? Analýza Joshuy Philippa (Epoch Times)

Nástroje společnosti Huawei vyvinuté za účelem pronásledování Falun Gongu teď utlačují celou Čínu