Profesor práv a občané volají po rozpuštění Výboru pro politické a právní záležitosti

20120330_vsemocny_organ
Komando čínské speciální policie během demonstrace svých dovedností. Čínský režim chce v roce 2012 utratit 111,6 mld. dolarů na policejní síly. Režim řekl, že se zaměří na potlačení rostoucích sociálních nepokojů před 10roční změnou vedení. (STR/AFP/Getty Images)

Čínský obhájce lidských práv nominovaný na Nobelovu cenu míru, Kao Č'-šeng, měl možnost poznat zlovůli takzvaného právního systému ve své zemi na vlastní kůži.

Elektrické obušky mi nacpali všude. Pod kůži mi nekontrolovatelně začaly poskakovat srdce, plíce i svaly. Svíjel jsem se v bolestech na zemi a snažil se odplazit pryč,“ popsal své mučení čínským režimem Kao v dopise publikovaném v únoru 2009.

Dozorci se mu smáli a snažili se mu dokázat, jak jednotlivé metody mučení ovládají.

Nevykládej nám tu o mučení komunistickou stranou, tu pořádnou lekci ti dáme až teď!“ křičel na Kaa jeden z dozorců. „Máš recht, mučíme Falun Gong. Všechno je to pravda. Dvanáct chodů, které ti teď nandáme, jsme si nacvičili na Falun Gong. Popravdě řečeno nemám strach, že bys ještě psal. Můžeme tě umučit k smrti, ani tvoje tělo nenajdou,“ pokračoval dozorce. 

Vězeňská ostraha pracovala pro Výbor pro politické a právní záležitosti (VPPZ), všemocný orgán čínského režimu, který dohlíží na vymáhání práva v Číně. Výbor má pod sebou ministerstvo spravedlnosti, úřad veřejné bezpečnosti (policie), ministerstvo státní bezpečnosti i úřad prokurátora zodpovídající jak za vyšetřování, tak za trestní stíhání.

Pokud Výbor pro politické a právní záležitosti rozhodne, že jste jako čínský občan hrozbou pro vládu, jste v průšvihu. Disidenti, křesťané, advokáti, praktikující Falun Gongu i občané demonstrující proti nezákonnému vyvlastňování – ti všichni jsou výboru na ráně jako první. Ať už je to zinscenovaný proces nebo vymyšlená obvinění pod vlajkou „podněcování k rozvracení státu“ či „vyzrazení státního tajemství“ anebo vás chce VPPZ mučit v pracovním lágru či zlikvidovat, s největší pravděpodobností se jim to podaří.

Čang Can-ning, profesor práv na Jihovýchodní univerzitě v pevninské Číně, na svém blogu nedávno uveřejnil článek, kde VPPZ popisuje jako „největší porušení ústavy“ a vyzval k jeho rozpuštění. Článek byl z internetu brzy vymazán, pravděpodobně cenzory, ovšem než se tak stalo, lidé jej zkopírovali na spoustu dalších internetových fór.

Pokud se VPPZ nezruší, nelze mluvit o společnosti s právním řádem a Čína nemůže tvrdit, že je státem, který se právním řádem řídí,“ napsal Čang.

Kaův případ je běžný, jen se mu dostalo mezinárodní pozornosti. Právníka si vzal výbor na mušku kvůli jeho obhajobě praktikujících Falun Gongu, kteří byli ve smyšlených procesech po tisícovkách posíláni do vězení jako součást stranické kampaně proti této kultivační praxi.

Podle čínské ústavy by se měly soudy a úřad prokurátora zodpovídat Všečínskému lidovému shromáždění, zatímco úřad veřejné bezpečnosti, ministerstvo státní bezpečnosti a ministerstvo spravedlnosti se mají zodpovídat státní radě. Přesto se všech pět orgánů zodpovídá pouze VPPZ, tedy orgánu komunistické strany. Od chvíle, kdy se součástí výboru stal roku 1999 i Úřad 610, nelze případy bezpráví ani spočítat, říká obhájce lidských práv pan Li.

Bývalý stranický vůdce Ťiang Ce-min vydal v roce 1999 VPPZ a Úřadu 610 příkaz, aby praktikujícím Falun Gongu „zničili pověst, finančně je zruinovali a fyzicky zlikvidovali“. Instrukce seshora zněly: „Když bude praktikující Falun Gongu ubit k smrti, počítá se to za sebevraždu.“ Od té doby nahlásily OSN, Amnesty International a Informační centrum Falun Dafa tisíce případů mučení a úmrtí.

Čou Jung-kchang nastoupil do čela VPPZ v roce 2007 a pronásledování Falun Gongu se pak stalo více utajovaným. Záběr Čouových pracovních povinností je široký. Angažoval se v utišení protestů rodičů, jejichž děti zahynuly v troskách nekvalitně postavených školních budov, které se při zemětřesení v roce 2008 sesypaly jako domečky z karet, inicioval vyslání vojenských jednotek do Tibetu, když se začaly šířit zprávy o upalování mnichů, a rekrutoval čínské studenty studující v zahraničí, aby pro režim dělali špionážní činnost.


Komentáře uživatelů k VPPZ

Mnozí občané v Číně návrh na zrušení VPPZ podpořili. Níže uvádíme některé z komentářů, které se objevily na internetu:

„Úřady místní správy aspoň nebudou moci mobilizovat polovojenské jednotky k udržení násilného diktátorství a používat sílu k nezákonnému drancování. Takže by to mělo přinést zlepšení." — Kchung Ling-chung

„To, že VPPZ existuje, je samo o sobě nezákonné. Konečně to někdo nadnesl." — džentlmen Siao Pej

„Rozhodně s tím souhlasím. VPPZ je třeba zlikvidovat, abychom mohli mít nezávislost v soudnictví." — Ťia Žun-čching

„Podporuji Čang Can-ningův návrh. VPPZ je nad zákonem, aby udržoval stabilitu a zasahoval proti nevinným praktikujícím Falun Gongu. Měl být rozpuštěn už dávno." — laskavý a galantní mladík

„OK. Rozpusťte ho. Může to odstranit stovky tisíc funkcionářů a ušetřit spoustu peněz. A je to skvělé pro dodržování soudní spravedlnosti." — Sun Ťien-kuo

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Ťiang Ce-min svoji moc zakořenil ve Výboru pro politické a právní záležitosti

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti

Čínsky právnik Kao Č-šeng je nažive, rodine povolili návštevu vo väzení

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Bývalý vůdce Číny Ťiang Ce-min je udržovaný na přístrojích