Ozbrojený puč se údajně nezdařil a vrchní velitel policejních složek byl zatčen

Policejní šéf Čou Jung-kchang. (Screenshot YouTube)
Policejní šéf Čou Jung-kchang. (Screenshot Televize NTD)

Po pádu stranického tajemníka Po Si-laje, kterého nyní vyšetřuje interní komise ústředí komunistické strany, se objevují zvěsti, že se režim chystá hodit přes palubu dalšího, a to ještě vyššího člena strany.

Již začátkem března zveřejnila Velká Epocha informace o tom, že tajemník Po Si-laj a policejní šéf Čou Jung-kchang pravděpodobně připravují ozbrojený puč, aby se pokusili převzít kontrolu nad zemí.

Světová média v polovině března zveřejnila informace o tom, že podle čínských bloggerů proběhl v Pekingu z 19. na 20. března 2012 pokus o ozbrojený puč. Puč údajně řídil právě policejní šéf Čou Jung-kchang, který se pokusil sesadit současného prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa.

Pokus o převzetí moci však údajně selhal. Důvěryhodný zdroj Velké Epochy, který má pravidelný přístup k vrcholovým stranickým úředníkům, následně 21. března uvedl: „Něco vážného se stalo v Pekingu. Čou Jung-kchang byl zatčen."

Hlavní šéf policie nebude na sjezdu svého výboru?

Policejní šéf Čou Jung-kchang. (Screenshot chinese-leaders.org)

Výbor pro politické a legislativní záležitosti (VPLZ) je velmi mocná organizace uvnitř aparátu komunistické strany Číny (KS Číny). VPLZ kontroluje policii, ozbrojené policejní složky, soudy a prokuratury, téměř veškeré jednotky, které mají na starosti prosazování práva. Čou Jung-kchang byl na postu nejvyššího šéfa VPLZ od roku 2007. Před tím zastával post ministra veřejné bezpečnosti.

Večer 21. března oznámila státní tisková agentura Sin-chua, že VPLZ bude pořádat celostátní školení. První setkání se bude konat 26. března a rozsáhlá celostátní školení začnou na konci dubna. Celé akce se bude účastnit na 3 300 tajemníků. Informace o školení se objevila také na internetové stránce Čou Jung-kchanga na People’s Daily Online.

Oznámení však prozradilo jisté nesrovnalosti. 19. března uspořádal Čou Jung-kchang schůzi VPLZ, na níž se ani jednou nezmínil o tom, že by se mělo v horizontu jednoho týdne konat velké celostátní školení.

Navíc oznámení v médiích z 21. března ani jednou nezmínilo jméno Čou Jung-kchanga. Namísto toho uvedlo, že na školení bude hovořit vůdce strany Chu Ťin-tchao. Celé školení by potom mělo být věnováno studiu jeho příspěvku k ideologii KS Číny a jeho teorii vědeckého rozvoje.

Bloggeři a média předpokládají pád celé frakce

15. března byl předpokládaný nástupce Čou Jung-kchanga, tajemník Po Si-laj, umístěn Ústředním úřadem pro ochranu, agenturou odpovědnou za bezpečnost nejvyšších vůdců KS Číny, do domácího vězení. Mnozí čínští bloggeři nyní tvrdí, že Čou Jung-kchanga a celou frakci Ťiang Ce-mina čeká stejný osud.

Blogger jménem Animated comic fan Zhou Yu napsal: „Wen Ťia-pao, Si Ťin-pching a Li Kche-čchiang se všichni v dnešních večerních zprávách ukazovali v centrální televizi (CCTV), ale neukázala se tam ani jediná duše z Ťiangovy frakce. Vypadá to jakoby už byli poraženi.”

21. března citoval Financial Times „jednu osobu s úzkými vazbami na bezpečnostní aparát Číny", že, jak říká „panu Čou [Jung-kchangovi] bylo nařízeno, aby nečinil žádná veřejná vystoupení nebo nepřijímal žádné návštěvy na profesionální úrovni a je již pod určitou mírou kontroly".

Hongkongský Apple Daily 21. března uveřejnil informaci o zatčení několika předních postav. List citoval Wu Kuan-cchunga, generálního ředitele Guangzhou Sports Development Company, který uvedl, že člověk z Pekingu mu řekl, že podle důvěrných informací zevnitř vedení režimu se udál velký rozkol v centru strany, když se řešil případ Po Si-laje. „Wen Ťia-pao a Čou Jung-kchang měli vážný konflikt," řekl a dodal: Slyšel jsem, že čtyřčlenný gang [z frakce Ťiang Ce-mina], Po Si-laj, Čou Jung-kchang, Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun, ti všichni byli vyhozeni."

Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun jsou oba, stejně jako Čou Jung-kchang, členové stálého výboru politbyra, které čítá devět mužů, kteří vedou místní komunistickou stranu. Pokud by se zpráva z Apple Daily potvrdila, jednalo by se o čistku, která se v historii komunistické strany udála naposledy v roce 1976, ke konci Kulturní revoluce, kdy byl zatčen takzvaný „Čtyřčlenný gang“.

 

English


Čtěte také:

Čou Jung-kchangova rodina si korupcí přišla na závratné jmění

Podle Ku Kchaj-laj má být iniciátorem puče Čou Jung-kchang (video)

Na pronásledování právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel státní šéf policie. Režim to stálo už miliony

Čou Jung-kchang, jeden z nejmocnějších mužů Číny, zbaven kontroly nad policií

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média