Li Tung-šeng, bývalý šéf oddělení tajné policie s pracovním názvem Úřad 610, ve Velké lidové síni v Pekingu, 14. října 2007. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images)
Li Tung-šeng, bývalý šéf oddělení tajné policie s pracovním názvem Úřad 610, ve Velké lidové síni v Pekingu, 14. října 2007. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images)
Bývalý šéf zvláštní složky čínské tajné policie Li Tung-šeng byl postaven před soud. Jedná se o dalšího z vysoce postavených členů strany, který byl zatčen během „protikorupční" kampaně současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Jeho soud započal před důležitou schůzkou komunistické strany.

Proces s Li Tung-šengem, zástupcem ministra veřejné bezpečnosti, běží od 14. října 2015 v čínském pobřežním městě Tian-tin. Informaci o soudním procesu zveřejnila státem řízená tisková agentura Sin-chua. Li Tung-šeng stál v čele Úřadu 610, což je speciální útvar nebo skupina uvnitř čínské komunistické strany, vytvořená v roce 1999 exprezidentem Ťiang Ce-minem. Úřad 610 měl za úkol řídit represivní kampaň proti duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung), které v Číně získalo masovou popularitu.

Li Tung-šeng je souzen za zneužití moci v celé řadě funkcí, které zastával od roku 1996 do roku 2013, výměnou za přijetí úplatků. Úřednické pozice, jež zneužíval, jak je uvedeno v oficiální zprávě, zahrnují mimo jiné funkci zástupce ředitele Čínské centrální televize, člena ministerstva veřejné bezpečnosti komunistické strany a zástupce tajemníka strany veřejné bezpečnosti.

Zneužití pravomoci

Li Tung-šeng byl také členem Výboru pro politické a právní záležitosti, který řídí činnost čínských bezpečnostních sil.

Na úplatcích údajně vydělal přibližně 22 milionů juanů (3,4 milionu USD), i když pozorovatelé čínské neprůhledné politické scény obvykle považují takové odhady za velmi hrubé. Výměnou za hotovost měl zajišťovat propagační služby a nabízet řadu dalších laskavostí vycházejících z pravomocí jeho oficiálních funkcí.

Podněcování nenávisti

Li Tung-šeng řídil rozsáhlou a pečlivou propagandistickou mašinérii v boji komunistické strany proti Falun Gongu, ve kterém hrála Čínská ústřední televize klíčovou roli. Věří se že, právě Li Tung-šeng byl tvůrcem zinscenovaného upálení na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, které se uskutečnilo v lednu 2001 a bylo přenášeno státní televizí.

Toto údajné sebeupálení několika následovníků Falun Gongu bylo v zahraničí vyhodnoceno jako podvod. Celá událost dostala přezdívku „False Fire" (Falešný oheň). V Číně byl za podpory Centrální televize opakovaně vysílán záznam z incidentu po dobu devíti měsíců. Za podpory ostatních státních médií vytvořil v čínské veřejnosti názor, že následovníci Falun Gongu hlásají sebevraždu.

Asociace Falun Gong uvedla, že lidé, kteří se na náměstí upálili, nebyli následovníci Falun Gongu. Samotné učení Falun Gongu, obsahující morální principy buddhismu a taoismu, sebevraždu ani jiné formy násilí nedovoluje.

Li Tung-šengova mediální akce byla v očích tehdejší hlavy komunistické strany Ťiang Ce-mina úspěšným krokem v represivní kampani, pro niž, díky Li Tung-šengovi, získal podporu veřejného mínění. Mnozí Číňané v té době zaujali vůči Falun Gongu negativní postoj, což umožnilo ještě tvrdší represe a udávání následovníků úřadům.


Čistka politické frakce

Téměř všichni vysocí úředníci a jejich podřízení, kteří patřili do mocenské frakce exprezidenta Ťiang Ce-mina, byli do dnešního dne zadrženi a postaveni před soud včetně člena stálého výboru politbyra a svrchovaného šéfa bezpečnostních sil Čou Jung-kchanga. I samotný exprezident Ťiang Ce-min byl již označen za „dalšího", kdo bude zatčen.

Protikorupční kampaň
současného prezidenta se jeví jako zástěrka pro odstranění celé mocenské frakce jeho politického rivala, který vyprovokoval a řídil „boj strany" proti duchovnímu hnutí Falun Gong, za což je proti němu ve Španělsku veden soudní proces ve věci genocidy a zločinů proti lidskosti.

Vysoký počet obětí

Zahraniční experti uvádějí, že v rámci represí překročil počet obětí na životech hranici 100 tisíc lidí, zprávy ze samotného hnutí Falun Gong uvádějí odhady o více než milionu obětí na životech, které čínský režim zatajuje.

V roce 1999 odhadoval čínský režim počet příznivců Falun Gongu v Číně na 70 milionů, čímž o 10 milionů předčil tehdejší počet členů komunistické strany (60 mil. členů). Masivní počet následovníků byl také jednou ze záminek exprezidenta Ťiang Ce-mina, pro spuštění celostátních represí a očerňující propagandy.

Ťiang Ce-min veřejně obvinil Falun Gong, že „soupeří se stranou o masy". Hnutí však nemá žádné politické ambice ani neusiluje o politickou moc, spíše se jeví jako vedoucí síla obrody čínské kultury vystavěné na ideálech a morálních hodnotách buddhismu a taoismu, kterou komunistická strana systematicky ničila v politických kampaních, jakou byla například takzvaná "kulturní revoluce".


small United Kingdom Přeložil Milan Kajínek

Článek byl upraven a redakčně zkrácen

Čtěte také: