Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min (vlevo) a současný lídr Si Ťin-pching. (Wang Zhao & Hagen Hopkins / Getty Images)
Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min (vlevo) a současný lídr Si Ťin-pching. (Wang Zhao & Hagen Hopkins / Getty Images)
Vysloužilý komunistický kádr Sin Cch'-ling dostal před několika lety příkaz, aby "zavřel ústa". Jeho liberální agitace, podepsání petice za svobodu slova a diskutování o citlivých politických otázkách na veřejnosti se nelíbily stoupencům tvrdého křídla Komunistické strany Číny.
 
Teď je Sin Cch'-ling zpět. Za posledního půl roku poskytl rozhovory řadě čínských médií sídlících v zahraničí a všechny se týkají jeho teorie zákulisního boje uvnitř strany. Čínská politika je podle něj v současnosti definována „bojem na život a na smrt“ mezi momentálním vůdcem komunistické strany, prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem a bývalým lídrem strany Ťiang Ce-minem, který pro Siho představuje největší hrozbu.

„Čína je opravdu na sklonku velké politické změny,“ – Sin Cch'-ling.

 

Základní myšlenkou Sin Cch'-lingovy teorie je, že strana není jednotná, nýbrž rozpolcená. Proti sobě zde stojí dva tábory, a ty ovlivňují ve svůj prospěch zavádění politických rozhodnutí do praxe.

20150817-cina3
Sin Cch'-ling na časově nedatované fotografii. (Weibo.com)
„Na povrchu je hlavou režimu a generálním tajemníkem Komunistické strany Číny Si Ťin-pching, ale ve skutečnosti je strana rozštěpená. Strana má dvě ústředí. Jedno jsou reformisté vedení Si Ťin-pchingem a druhé, podzemní ústředí, vede jeho oponent Ťiang Ce-min. Protikorupční kampaň a hon na tygry (eufemismus pro zkorumpované, vysoce postavené kádry ve straně, pozn. red.) představuje zuřivý boj těchto dvou ústředí,“ vysvětlil Sin Cch'-ling pro australskou veřejnoprávní televizi SBS.

Vzhledem k Sinově postavení – roky působil jako ředitel publikačního oddělení Národní univerzity obrany, to jest univerzity Lidově-osvobozenecké armády – se zdá, že něco z toho, co tvrdí, vychází z jeho vlastního pozorování, zatímco jiné části posbíral od lidí uvnitř systému. Jedno je jisté. Úřady se ho tentokrát nesnaží zastavit.
 
Prostořeký důchodce o své politické analýze hovořil zejména s dvěma mediálními společnostmi – televizí SBS a jejím reportérem Čou Lim, kterému poskytl letos již pět interview, a s televizí NTD založenou Číňany v zahraničí, kde Sin často komentuje politické a lidsko-právní otázky v Číně.

Důkazy o přetrvávajícím vlivu Ťiang Ce-mina na čínskou politiku lze vidět v sestavě stálého výboru politbyra, říká Sin. Tři ze sedmi členů v tomto nejvyšším orgánu Číny jsou Ťiangovi muži – Čang Te-ťiang (Zhang Dejiang), Liou Jün-šan (Liu Yunshan) a Čang Kao-li (Zhang Gaoli).

20150817-cou2
Čou Jung-kchang, bývalý člen stálého výboru politbyra a šéf bezpečnostních složek v zemi, kdysi nedotknutelná osoba, stanul letos před soudem v Tchien-ťinu, ilustr. foto. (Feng Li / Getty Images)

„Od zdánlivě jednotné ústřední vlády a strany lze tudíž slyšet dva rozdílné hlasy,“ říká Sin a vysvětluje, že nedávné kroky bezpečnostních složek – dlouhý trest pro disidentského spisovatele Tchie Lioua (Tie Liu) a tlak na reformistický časopis Yanhuang Chunqiu – mají na svědomí oponenti současného prezidenta.

Tato interpretace nynější politické dynamiky má za následek závěry, které bychom jinak neočekávali, například trest udělený bývalému šéfovi bezpečnostních složek komunistické strany, Čou Jung-kchangovi. Ten kdysi býval jedním z nejmocnějších mužů v Číně, než ze svého postu koncem roku 2012 odešel.

Sin je toho názoru, že držet Čou Jung-kchanga naživu za mřížemi je pro Si Ťin-pchinga výhodnější, než ho jen tak popravit. „V Číně je Ťiang Ce-min tím, kdo nejvíc chce, aby Čou dostal trest smrti. Napsal stálému výboru politbyra, kde tento názor jasně vyjádřil,“ prohlásil Sin v červencovém rozhovoru s SBS.

Proč? Protože Čou by byl klíčovým svědkem zločinů samotného Ťiang Ce-mina, vysvětlil Sin. „Protože Ťiang dal přímo Čou Jung-kchangovi mnoho příkazů k pronásledování Falun Gongu (Fa-lun Kungu), odebírání orgánů živým vězňům svědomí, a držet Čou Jung-kchanga naživu je živoucí důkaz Ťiangových zločinů proti lidskosti. To se bude skvěle hodit při následující "velké bitvě". Závěr případu s Čouem není konec protikorupční kampaně a "honu na tygry", nýbrž předehrou velkolepého finále.“

20150817-cina2
Praktikující Falun Gongu při svíčkové vigilii před čínským konzulátem v New Yorku; 20. července 2015. (Edward Dai / Epoch Times)
Od roku 2006 se hromadí důkazy, že čínské bezpečnostní síly a vojenské nemocnice používají praktikující Falun Gongu jako zásobárnu lidských orgánů. Tyto zločiny se podle Sin Cch'-linga stanou víc a víc důležitější s tím, jak se protikorupční kampaň rychle žene kupředu. Bývalý kádr tvrdí, že Si Ťin-pching zasáhne do jednoho roku proti věrnému Ťiangovu nohsledovi Ceng Čching-chungovi a Ťiang Ce-min přijde na řadu krátce poté.

Šestnáct let trvající perzekuci kdysi oblíbeného meditačního hnutí Falun Gong se tak v čínské politice dostane opětovné pozornosti. Když čínská vláda v roce 1999 spustila kampaň proti Falun Gongu , jednalo se o největší mobilizaci bezpečnostních složek v Číně od masakru na náměstí Nebeského klidu deset let předtím, v roce 1989.

Změna v postoji stranické garnitury se podle Sina nejlépe zračí v současné situaci, kdy stoupenci Falun Gongu po celé Číně hromadně podávají u nejvyššího soudu žaloby na Ťiang Ce-mina, aniž by se setkali s větším odporem úřadů.

„Tohle se nikdy předtím v čínských dějinách nestalo,“ říká penzista Sin. Když se o stejnou věc pokusil před 15 lety jistý Wang Ťie, byl okamžitě zatčen a zabit. „Ten kontrast ukazuje, že Čína je opravdu na sklonku velké politické změny,“ uzavírá Sin Cch'-ling.