Čínské úřady potvrdily, že došlo k zatčení zástupce ministra veřejné bezpečnosti Li Tung-šenga. (Epoch Times)
Čínské úřady potvrdily, že došlo k zatčení zástupce ministra veřejné bezpečnosti Li Tung-šenga. (Epoch Times)

 

Čínské úřady potvrdily, že došlo k zatčení zástupce ministra veřejné bezpečnosti Li Tung-šenga (Li Dongsheng), který byl obviněn ze „závažného porušení zákona“, což je jiné vyjádření pro obvinění z korupce. Li Tung-šeng je také současným šéfem hlavního ústředí takzvaného Úřadu 610, založeného exprezidentem Ťiang Ce-minem. Úřad byl pověřen řízením represí duchovního hnutí Falun Gong*.

Podle některých čínských analytiků část současných čínských vůdců cítí tlak ohledně nutnosti vypořádat se pronásledováním duchovního hnutí, které uvrhl v nemilost režimu exprezident Ťiang Ce-min v roce 1999.

Komunistická strana se však podle analytiků obává nestability moci a ztráty důvěry čínské veřejnosti v případě, že by byla věc řešena otevřeně, čímž by čínský režim přiznal, že rozsáhlé represe Falun Gongu byly chybné, přestože trvají již 14 let, byly na ně vynaloženy velké finanční částky a vyžádaly si tisíce obětí na životech.

Někteří pozorovatelé tvrdí, že současní čínští vůdci využívají prezidentovu protikorupční kampaň k sesazení vysokých úředníků zodpovědných za pronásledování duchovního hnutí. Namísto obvinění z genocidy a řízení černých obchodů v odvětví transplantační chirurgie používají obvinění z korupce.

Nedávná zatčení a uvěznění několika vysokých úředníků o nichž je známo, že patří mezi hlavní podporovatele a podněcovatele represí duchovního hnutí, podobné hypotézy potvrzují.

Zatčení Li Tung-šenga potvrdila Ústřední disciplinární komise již koncem prosince 2013. Jeho Úřad 610 spadá pod Výbor pro politické a právní záležitosti (VPPZ). Přestože je Úřad 610 napůl utajovanou institucí, je v oficiálním obvinění uvedena jeho pozice šéfa 610 jako jeho oficiální titul, což může rovněž potvrzovat, že důvodem jeho zatčení je role, kterou sehrál při pronásledování Falun Gongu, nikoliv korupce.

Li Tung-šeng má úzké vazby s Čou Jung-kchangem, bývalým šéfem VPPZ, též známým jako „policejní car“ a do roku 2012 členem Stálého výboru politbyra, nejmocnějšího uskupení na vrcholu komunistické strany. Oba úředníci, Čou i Li, jsou považováni za chráněnce a spojence exprezidenta Ťiang Ce-mina a za podporovatele jeho represivní politiky namířené proti Falun Gongu.

Významé role v represích sehráli také policejní ředitel Wang Li-tün a stranický tajemník Po Si-laj, kteří již byli zatčeni a odsouzeni do vězení. Samotný Čou Jung-kchang byl podle neoficiálních zpráv také zatčen. O jeho zatčení informovala řada médií včetně agentury Reuters. Čínský režim prozatím zatčení nepotvrdil, ale podle analytiků je nanejvýš pravděpodobným vyústěním předchozích událostí.

Politická čistka se však neomezuje pouze na „největší hráče“. Podle zpráv z Číny bylo zatčeno několik tisíc níže postavených spojenců jmenovaných úředníků. Je zřejmé a z čínských „kuloárů“ zaznívá, že aresty způsobily paniku v řadách mocenské frakce exprezidenta Ťiang Ce-mina, což zahrnuje různé úrovně právního, soudního a policejního systému. Policisté a úředníci se nyní údajně obávají, že i oni by mohli být bráni na zodpovědnost za svoji účast na represích.

Jeden z přístupů, který příznivci Falun Gongu žijící v Číně i ti, kdo žijí v zahraničí, používají, aby odporovali represím čínského režimu a očerňování duchovního hnutí v čínských státních médiích, je telefonování na čísla policistů nebo vězeňských stráží. Pokušejí se je pak přesvědčit o tom, že režim všechna obvinění proti Falun Gongu vykonstruoval. Jeden z takových telefonních hovorů publikovaných na stránkách Minghui.org proběhl na začátku ledna 2014, kdy žena jménem Benny volala na čínskou policejní stanici. Nejprve jí úředníci nechtěli naslouchat, ale poté, co jim řekla, že nedávno byl zatčen zástupce ministra veřejné bezpečnosti Li Tung-šeng, začali ji poslouchat.

Řekla jim, že represe Falun Gongu byly postavené na lžích komunistické strany, a objasňovala fakta o politickém pozadí represí. Úředníci si nakonec zapsali telefonní číslo na newyorskou organizaci WOIPFG, která se zabývá vyšetřováním pronásledování Falun Gongu a sbíráním informací. Úředníci podle Minghui.org souhlasili, že poskytnou dokumenty reportující pronásledování Falun Gongu, aby napravili svoje dřívější chyby.

Po 14 letech brutálních represí, zinscenovaných soudních procesů a zneužívání hlásí stoupenci Falun Gongu mírné uvolnění situace, částečnou změnu postoje veřejného mínění a některých státních úředníků a policistů. K uvolnění represí duchovního hnutí napomáhají mezinárodní lidsko-právní aktivity, apely světových vlád, ale i například soudní proces vedený ve Španělsku proti pěti vysokým čínským úředníkům včetně exprezidenta Ťiang Ce-mina obviněných z genocidy a zločinů proti lidskosti.

Anglický překlad provedl Hsin Yi, článek přepsala Gisela Sommerová.

Do češtiny přeložil Milan Kajínek.

* Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

small United States