Li Kche-čchiang při zahájení 18. sjezdu Čínské komunistické strany, 8. listopadu 2012. Jako nový čínský premiér nahradil současného předsedu vlády Wen Ťia-pa. (Lintao Zhang/Getty Images)
Li Kche-čchiang při zahájení 18. sjezdu Čínské komunistické strany, 8. listopadu 2012. Jako nový čínský premiér nahradil současného předsedu vlády Wen Ťia-pa. (Lintao Zhang/Getty Images)

Od stranického sjezdu v roce 2007 je Li Kche-čchiang připravován na roli premiéra, kterou má tento týden převzít po odstupujícím Wen Ťia-paovi. Za svou kariéru vděčí patronátu generálního tajemníka komunistické strany Chu Ťin-tchaa, jenž si své stoupence tradičně volí z Komunistického svazu mládeže.

Li Kche-čchiang bude mít jako premiér na starosti státní byrokracii a měl by určovat ekonomickou strategii Číny. Obvykle se funkce premiéra považuje za druhou nejvyšší ve vládě a třetí nejvyšší v aparátu Čínské komunistické strany (ČKS). Čínský režim tvoří komunistická strana, stát a armáda, přičemž stát i armáda jsou podřízeni straně. Nejvyšším vůdcem strany se má stát Si Ťin-pching, zatímco Chu Ťin-tchao si ještě dva roky ponechá kontrolu nad vojskem. Říká se, že Chu Ťin-tchao si přál za svého nástupce Li Kche-čchianga, ale učinil kompromis s mocenskou linií konzervativních maoistů v čele s bývalým vůdcem strany Ťiang Ce-minem, a souhlasil se Si Ťin-pchingem.

Li Kche-čchiang se narodil 1. července 1955 v prefektuře Ting-jüan v provincii An-chuej. Jeho kariéra začala už v Komunistickém svazu mládeže, kde se v osmdesátých letech, v době, kdy svazu předsedal Chu Ťin-tchao, propracoval až na vrchol. Když se Chu dostal v roce 1992 do stálého výboru politbyra ČKS, povýšení se dočkal i Li. Stal se prvním tajemníkem svazu a v roce 1997 i členem ústředního výboru ČKS.

V letech 1998 až 2004 zastával pozici správce nejlidnatější čínské provincie Che-nan, kde zároveň působil jako zástupce stranického šéfa provincie. Stal se tak nejmladším čínským správcem. Později sloužil jako stranický tajemník v provincii Liao-ning (2004 – 2007), načež byl roku 2008 povýšen do funkce vicepremiéra.

Li pochází z rodiny komunistických kádrů. Jeho otec působil v okresním (prefekčním) výboru a pak jako ředitel soudu v třetím největším městě v provincii An-chuej. Za kulturní revoluce byl mladík poslán do sousedního okresu, kde musel na venkově vykonávat manuální práci. Na rozdíl od většiny ostatních z vedení strany, kteří jsou technokraté, studoval  Li Kche-čchiang práva a posléze i ekonomii na prestižní Pekingské univerzitě. Z devíti členů stálého výboru politbyra je jediný, kdo slušně hovoří anglicky.

Tchajwanský a hongkongský tisk jej popisuje jako nenápadného, skromného a rezervovaného člověka. Je známý tím, že si před inspekcí zjišťuje co nejvíce informací, a když se nižší funkcionáři snaží vychloubat, jak skvěle si vedou, uzemní je žádostí o poskytnutí skutečných dat. Podle WikiLeaks, když Li ještě vedl provincii Liao-ning, v soukromém hovoru s americkým velvyslancem Clarkem Randtem prohlásil, že jsou údaje o čínském HDP „uměle vytvořené, nespolehlivé a pouze orientační“.

Čínská média popisují Li Kche-čchianga jako schopného ekonoma. Údajně díky němu se stala provincie Che-nan největším producentem zrnin v Číně, v letech 1998 – 2003 vzrostl HDP na osobu o víc než padesát procent a dokonce se zvýšil i průměrný výdělek na venkově.

Ale ne všechno šlo tak dobře. Za jeho „panování“ v Che-nanu došlo k řadě nešťastných událostí, jako požáry či šíření HIV kontaminovanou krví, které se snažily úřady roky ututlávat, jak uvádí Jonathan Fenby, ředitel China Research, firmy zabývající se průzkumem trhu. BBC dokonce hovoří o Lim jako o smolařovi.

Nečekejte, že bude tak oblíbený nebo reformně naladěný jako Wen (Ťia-pao), říká Fenby.

„Pronesl sice několik proslovů, kde zdůrazňoval potřebu ekonomické reformy, ale postrádá populární styl ´dědy Wena´ a také nemá jeho rozsáhlé administrativní ani stranické zkušenosti,“ upozorňuje Fenby.

Přeložil Ondřej Horecký

 

small United Kingdom

 

Související články:

Čína: Na internetu se objevují požadavky Číňanů vůči stranickému sjezdu

Čínské vládnoucí kruhy si podle analytiků nepřejí žádné změny

Čínský režim zahájil 18. sjezd. Doprovázen je nesmyslnými až směšnými zákazy a tvrdou kontrolou

Noví čínští vůdci budou svědky revoluce v médiích

Boj o nejvyšší vládní posty v Číně graduje

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen

Čínský pohlavár v omluvném dopise přiznal pronásledování Falun Gongu