20121104 rezim
Příslušníci polovojenské policie pochodují na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. K důležitému sjezdu komunistické strany, kde se odehrají změny ve vedení země, dojde již 8. listopadu. (Feng Li/Getty Images)

Jde o mocenskou změnu, ke které dochází jednou za deset let, a komunistické straně se letos dostalo víc pozornosti, než by si přála. 8. listopadu se bude konat 18. sjezd komunistické strany, na kterém budou oznámena jména nového vedení strany a státu. Vláda zavádí rozsáhlá bezpečnostní opatření, aby zabránila jakýmkoliv narušením.

Tato opatření zahrnují například návštěvy kritiků režimu. Lidskoprávní aktivista Chu Ťia dostal příkaz opustit Peking, kde jinak žije v domácím vězení. Podle něj se policejní složky zaměřily i na ostatní disidenty v oblasti.

„Během 18. sjezdu strany vás z Pekingu buď vyženou, nebo dostanete domácí vězení. Když z domu vyjdete, pak jedině s policejním doprovodem. U vážnějších případů vás zatknou, nebo pošlou do pracovního tábora. Někteří lidé už zmizeli,“ říká Chu Ťia.

Chu Ťiu a jeho rodiče z Pekingu odvezli už 25. října. Momentálně se nachází v provincii An-chuej. Pekingský novinář a disident Kao Jü říká, že místní ulice připomínají kulturní revoluci v 60. letech. Režim totiž naverboval téměř jeden a půl milionu dobrovolníků, aby na pořádek ve městě dohlíželi.

„Všechno je v pohotovosti. Peking má teď 1,4 milionu lidí s rudými páskami. Jel jsem dnes do Si-tanu a viděl, že tam všechny prodavačky měly červené pásky. Co to má být? Přiznejme si, není to jako za kulturní revoluce?“ říká Kao Jü.

Hlídkují i taxikáři, kteří navíc nesmějí jezdit do politicky citlivých oblastí. Také museli u okýnek pasažérů vymontovat ručky, aby potenciální demonstranti nemohli oknem vyhazovat „nebezpečné“ letáky.

Mluví se i o tom, že obchody dostaly nařízeno sundat z regálů zboží jako kuchyňské nože nebo žiletky. Agentura AP informovala, že ti, kdo si budou chtít koupit letadýlka ovládaná dálkovým zařízením, musejí nejdříve požádat o povolení policii.

Všeobecně se očekává, že na místo generálního tajemníka komunistické strany nastoupí současný viceprezident Si Ťin-pching. Letošní předávání moci je doprovázeno intenzivními mocenskými boji, kterým se dostává celosvětové pozornosti. Není divu. Lidé se totiž prostřednictvím médií dovídají jinak pečlivě střežené informace o nejvyšších vůdcích a jejich sporech.

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

 

Čtěte také:

Čínský režim zpřísní během svého sjezdu dohled nad telekomunikačními sítěmi

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Média a pozorovatelé se začínají zajímat o názory příštího čínského vůdce

Chu Ťin-tchao provádí změny v armádě, na klíčové pozice dosadil své lidi

Počet petic v Číně podle agentury Sin-chua klesá. Signatáři s tím nesouhlasí (video)

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Bylo rozhodnuto o sestavení nejvyššího vedení strany, říká zdroj