20121120 vudce
Nově dosazený čínský vůdce Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang. (NTD News)

Ačkoli slibuje politické reformy a řešení korupce, nebude nově dosazený čínský vůdce Si Ťin-pching schopen překročit stín minulých vůdců Číny.

Poté, co byly ve čtvrtek oznámeny změny ve vládnoucích kruzích, se analytici shodují, že Si Ťin-pching a stávající premiér Li Kche-čchiang rozhodně nejsou těmi, kdo by měli moc na čínském vládnoucím režimu něco změnit. Místo toho jsou sami závislí na rozhodnutích stálého výboru politbyra.

Kromě Sia a Lia tvoří stálý výbor politbyra ještě pět dalších členů strany, všichni starší 60 let. Tito stárnoucí funkcionáři jsou stále loajální k bývalému generálnímu tajemníkovi Ťiang Ce-minovi a projevují značnou neochotu uvolnit „ocelový stisk“, kterým se strana drží u moci.

„Čínská politika zažívá velmi temné časy. Stárnoucí politici vybírají své náhradníky, umírající volí své nástupce. V tomto prostředí jde nahoru jen ten, kdo je dostatečně konzervativní a projevuje snahu ochraňovat diktaturu. Ti, kdo jsou více otevření nebo mají svou vlastní rétoriku, jsou odstraněni. Současná situace je velmi nepřehledná,“ uvedl politický komentátor Meng Jüan-pchej.

Politický komentátor Li Šan-ťien věří, že ostatní funkcionáři budou Sia a Lia držet zpátky. Problémy se systémem vlády jedné strany podle něj povedou k zániku Komunistické strany Číny.

 

„Ti, kdo jsou více otevření nebo mají svou vlastní rétoriku, jsou odstraněni. Současná situace je velmi nepřehledná“

 

„Vnitrostranické problémy nemohou vyřešit dva lidé nebo jednotlivec. Jádro potíží je v tom, že systém jako takový je špatný... Kdokoli prosazuje větší otevřenost Číny, ničeho nedosáhne. Systém bude pokračovat v nastoupené cestě, dokud se úplně nezničí.“

V osmdesátých letech provedl bývalý komunistický vůdce Teng Siao-pching v Číně ekonomické reformy a otevřel zemi světu. Ale když se v roce 1989 ozvalo volání po větších politických změnách, Teng nařídil zákrok proti demonstrantům na náměstí Tchien-an-men. Ti, kdo s požadavky na změnu sympatizovali – jako politik Čao Č'-jang – byli odstaveni.

V uplynulých deseti letech premiér Wen Ťia-pao také obhajoval reformy, kterými by komunistický režim řešil narůstající problémy. Z těchto snah ale nevzešly žádné praktické změny, naopak, pozorovatelé zaznamenali úbytek politických, občanských a lidských práv čínských občanů.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Čína: Nové stranické vedení symbolizuje konec nadějí na reformy

Budoucnost strany je ohrožena, varoval Chu Ťin-tchao

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Komunistická strana se drží u moci skrze Mao Ce-tungův odkaz

Čína: Jaký je odkaz bývalých vůdců komunistické strany?

Reformy v ČLR: Bude Si Ťin-pching pro Čínu novým Gorbačovem?

Poznejte nového čínského premiéra - Li Kche-čchianga