20121104 rezim
Příslušníci polovojenské policie pochodují na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. 18. sjezd komunistické strany je doprovázen nesmyslnými až směšnými zákazy a tvrdou kontrolou. (Feng Li/Getty Images)

Tvrdá bezpečnostní opatření doprovází 18. sjezd čínské komunistické strany, který byl zahájen 8. listopadu 2012.

Na sjezdu se potvrdí jména nového prezidenta, premiéra i členů stálého výborů politbyra.

Do hlavního města se sjíždí stovky komunistických zástupců. Úřady proto nařídily přísné kontroly obyvatel a zavedly nad hlavním městem bezletovou zónu. Uzavřené je i Náměstí nebeského klidu, kde režim v roce 1989 krvavě potlačil lidové protesty.

Čínská média přináší zprávy o zvýšených kontrolách v pekingské veřejné dopravě. Policisté pozorně sledují vlaky, které do srdce rudé říše míří z nepokojných provincií, jako je Sin-ťiang, kde před třemi roky vypukly nepokoje mezi Ujgury a etnickými Číňany.

Čínská komunistická strana zpřísnila tvrdou cenzuru médií a internetu. Do hlavního města poslala desetitisíce vojáků a 1,4 milionů dobrovolníků, kteří kontrolují a legitimují lidi.

Nervozita a paranoia režimu

Nervozita, která 18. sjezd komunistické strany provází, je pochopitelná. Den před tím, než začali straničtí představitelé jednat, se v Tibetu upálili tři mladíci a jedna dívka, aby tak protestovali proti nadvládě Pekingu.

Režim, který překvapení nemá rád, navíc dostal nepříjemný zásah, když byla za vraždu britského obchodníka na doživotí odsouzena manželka Po Si-laje. Ten měl být původně jedním z největších favoritů sjezdu, teď je však vyloučen ze strany a čeká na proces za „porušení stranické disciplíny“.

Na zvýšené nervozitě stranických členů má svůj podíl i zvyšující se odpor obyčejných Číňanů vůči komunistickému režimu, a s tím i spojený narůst veřejných vystoupení ze strany (ukončení členství).

Známé disidenty a aktivisty policie pozatýkala a poslala je do vzdálených provincií. Strana ale zavedla i spoustu bizarních zákazů.

Zakázala například prodej modelů letadel a vrtulníků na dálkové ovládání nebo chovatelům zakázala pouštění živých holubů do vzdušného prostoru. Mluví se i o omezení prodejů kuchyňských nožů a policejní agenti podle neoficiálních zpráv pátrají po "buřičských vzkazech" napsaných na pingpongových míčcích.

Zostřená bezpečnostní opatření jsou častým tématem diskusí na čínských sociálních sítích. Jeden uživatel populární sítě Sina Weibo (čínská verze Twitteru) se svěřil, že při nástupu do taxíku musel vyplnit osobní formulář včetně svých soukromých údajů, cíle své cesty a slibu, že se vyhne důležitým místům města. Podle ČTK je v taxících v Pekingu zakázáno stahovat okna a řidiči taxi dostali příkaz odstranit ze všech vozů i kliky na otevírání dveří.

Restrikcím prý neuniknou ani mistři kung-fu

Tzv. disidenti, aktivisté nebo kung-fu mistři jsou v Číně vězněni, chystají-li se oslavy nebo změny. Tvrdí to jeden z nich.

„Od konce kulturní revoluce jsme byli všichni bojovníci kung-fu registrováni. Naše jména měla policie zapsaná a pokaždé, když bylo nějaké výročí, svátek nebo důležitá událost, dostali jsme domácí vězení. Nesměli jsme vycházet ven a hlídali nás," vzpomíná šedesátiletý učitel čínského bojového umění Liang Wej Jang.

Bojovníci, kteří uměli zápasit, byli podle něj vždy trnem v oku čínských komunistů. Dodnes údajně musí být registrováni ve svazech a jsou kontrolováni.

V zemi zároveň vrcholí boj o moc i o jednotlivé posty. Zákulisní spory o tom, kdo povede nejlidnatější zemi světa, se vedou do posledního okamžiku.

 

Čtěte také:

Budoucnost strany je ohrožena, varoval Chu Ťin-tchao

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen

Čína: Jaký je odkaz bývalých vůdců komunistické strany?

Reformy v ČLR: Bude Si Ťin-pching pro Čínu novým Gorbačovem?

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Po Si-laj byl formálně vyloučen z komunistické strany

Boj o nejvyšší vládní posty v Číně graduje

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Exkluzivně z Číny: Proč se Si Ťin-pching zdráhá převzít nejvyšší post ve státě

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

Bylo rozhodnuto o sestavení nejvyššího vedení strany, říká zdroj

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4