20121107 media
Očekávaná revoluce v médiích v Číně. (New Tang Dynasty, ntd.tv)

Čína bude svědkem výměny stráží, k níž má dojít 8. listopadu.  Začíná totiž revoluce v médiích, kterou čínští představitelé nebudou moci zastavit.

Všechny informace jsou dnes v Číně pod přísným dohledem, včetně tiskových zpráv zveřejňovaných pro ostatní média. Státem řízená média, jako například list Peoples Daily, jsou ve svém zpravodajství „hlásnou troubou“ Komunistické strany Číny. O celé řadě událostí vůbec neinformují.

Tato média nyní čelí velkému tlaku internetových novin, které přinášejí aktuální necenzurované zprávy a nevyhýbají se žádným tématům.

„Zvláště teď, kdy se mění mediální prostředí, pokud vy o tom neinformujete, na internetu se to stejně zveřejní,“ uvedl šéfredaktor politické rubriky Peoples Daily Tu Fej-ťin.

Počet on-line uživatelů se v samotné Číně odhaduje na půl miliardy, 60 procent z nich má svůj účet na Twitteru či Weibo (čínská verze), kde si posílají zprávy, diskutují a povídají.

I když se vládnoucí režim snaží omezit zveřejňování politicky citlivých zpráv, generace mladých lidí z měst, která běžně užívá chytré telefony či notebooky, si místo pročítání tištěných médií raději vyhledá informace na internetu.

 

Video poskytla Televize NTD

„Dnes už můžete najít řadu zdrojů, které vás informují pravdivě. Když se dnes něco stane, jediné, co musíte udělat, je připojit se a okamžitě se o tom dozvíte,“ píše internetový uživatel Ťia Ming-ťie.

Některá oficiální média tuto změnu vítají, zatímco další se obávají, že to skolí Komunistickou stranu Číny. „Myslím si, že strana o této situaci také uvažuje. A jestli se ptáte, zda další otevírání se médiím bude stranu destabilizovat, omezí její moc, nebo dokonce povede k jejímu zániku? Myslím si, že už nyní je téměř nemožné, aby se strana nereformovala,“ uvedl Profesor Čan Ťiang z Pekingské univerzity zahraničních studií.

Profesor Čan věří, že po stranickém sjezdu, který se koná tento čtvrtek, je velmi pravděpodobné, že dojde k uvolnění cenzury internetu.

 

Čtěte také:

Obousměrné výpadky internetu – zkouší Čína 'kill switch' pro odstavení sítě?

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Boj o nejvyšší vládní posty v Číně graduje

Nová fotografická výstava v Číně odhaluje klamání veřejnosti státními médii

Čína: Zátah na uživatele internetu skončil zatčením více než desítky tisíc lidí

Google jako oběť politického boje v Číně

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Velká Epocha začala být dostupná z pevninské Číny po pádu tajemníka Po Si-laje

Omezení cenzury na čínském vyhledávači Baidu známkou mocenského zápasu

Forum 2000: Experti diskutovali o cenzuře a zneužívání médií ve světě