V dlouhodobém horizontu je však nejasné, do jaké míry bude mít nově zvolený výbor kontrolu nad všemi činnostmi vesnice

20120211-wu-kchan-tabule
Volební tabule ve Wu-kchanu. (Velká Epocha)

Občané malé rybářské vesnice Wu-kchan, která v loňském roce upoutala mezinárodní pozornost kvůli protestům proti místním zkorumpovaným komunistickým úředníkům, si minulý víkend v místních volbách dosadili do obecního výboru několik vlastních lidí - vůdců těchto protestů.

Vesničané totiž vyhodili z výboru místní úředníky, kteří se měli zaplést do rozprodání jejich půdy developerům. Vesničané poté vyhlásili volby a ze sedmi volebních míst byl do obecního výboru zvolen vůdce protestů Lin Cu-lien a další vůdce prvotních protestů Jang Se-mao byl zvolen jeho zástupcem.

Tři ze čtyř původních vesnických zástupců, které si vesničané zvolili v loňském roce ve volbách, jež místní stranické orgány označily za nelegální, byli zvoleni znovu. Čtvrtý zástupce, Süe Ťin-po, byl vloni zabit v policejní vazbě bez žádného oficiálního vysvětlení a místní komunistické orgány odmítli vydat jeho tělo, které podle příbuzných neslo známky mučení.

Podle úřadů se voleb z celkového počtu 8 363 oprávněných voličů ve Wu-kchanu zúčastnilo 80 procent.

Podle některých čínských pozorovatelů byly volby nezaujaté. Na největším čínském mikroblogu S'-na Wej-po napsal jeden z bloggerů: „Politický a právní výbore, koho se snažíte obalamutit? Co jste dělali ve Wu-kchanu vloni v prosinci?", což je zřejmě odkaz na intenzivní konflikty z loňského roku včetně únosu čtyř zástupců obce (vedoucí k úmrtí jednoho z nich, Süe Ťin-poa) a na neúnavné pokusy bezpečnostních sil protesty potlačit.

Jiný napsal: „Úředníci mají dvě tváře. Pokud se jim podaří uspět v potlačení, tak budou bít, rozbíjet a vykořisťovat, a pokud se jim potlačení vzdoru nepodaří, tak se přidají k vesničanům.“ Oba komentáře byly později na serveru S'-na Wej-po nedostupné.

Do Wu-kchanu byl před volbami vyslán speciální tým úředníků z provincie Kuang-tung, kde se Wu-kchan nachází, a z ústředí Čínské komunistické strany (ČKS) v Pekingu. Tito lidé měli spory urovnat, úřady ale nakonec sliby nedodržely, zvolený výbor vesničanů za legitimní neuznaly a místo toho ho rozpustily, což vedlo k urychlení voleb.

Oba zvolení lídři vesnice tvrdí, že jejich prioritou bude získat zpět půdu rozkradenou posledním starostou obce, a říkají, že pokud nebude vrácena, lidé vyrazí do ulic znovu. V dlouhodobém horizontu je však nejasné, do jaké míry bude mít nově zvolený výbor kontrolu nad všemi činnostmi vesnice.

Čcheng Siao-nung, bývalý poradce vystrnaděného premiéra Čao C'-janga a komentátor současné čínské politické scény, minulý měsíc pro Velkou Epochu uvedl, že nad každým vesnickým výborem stojí daleko mocnější výbor stranický, jehož členové nemají na demokratických volbách zájem. Pravomoci těchto komunistických kádrů daleko předčí možnosti demokraticky zvolených kandidátů.

 

upravil Mic

 

small_United_Kingdom

 

Související články:

Občané vzbouřené čínské vesnice Wu-kchan si mohou zvolit nové vedení obce (video)

Fenomén vesnice Wu-kchan – jak Číňané přebírají zemi do vlastních rukou

Komunistická strana uznala nároky vesničanů z Wu-kchanu za oprávněné