Vesničané, znechucení korupcí úředníků, která je v Číně značně rozšířená, vyšli do ulic Wu-kchanu. (internetové foto)
Vesničané, znechucení korupcí úředníků, která je v Číně značně rozšířená, vyšli do ulic Wu-kchanu. (internetové foto)

Troufalý odpor demonstrujících vesničanů z Wu-kchanu v jižní Číně se zřejmě vyplatil, když 20. prosince oblastní úřad komunistické strany uznal jejich nároky za spravedlivé a přikázal stažení ozbrojených sil, které obec obklíčily.

Podle prohlášení na webových stránkách komunistické strany v Shanwei, pod kterou Wu- kchan spadá, jsou „základní požadavky lidu rozumné". V prohlášení se píše, že u několika kádrů na nižších postech se skutečně objevily problémy s jejich prací a případ se bude vyšetřovat. Deník Southern Daily uvedl, že vedení Shanweie se do pře o pozemky vloží, a vesničané dostanou patřičné finanční vyrovnání.

Wu-kchan je vesnice s 13 až 20 tisíci obyvateli v jihočínské provincii Guangdong. Lidé zde povstali proti obecním komunistickým funkcionářům, které obvinili z krádeže jejich pozemků, peněz a vraždy místního řezníka Xue Jinba. Ten byl vesničany zvolen jako jejich zástupce pro jednání s obecními kádry.

Podle zpráv vojenské jednotky nyní oblast opustily, blokáda Wu-kchanu byla zrušena a demokraticky zvolenému obecnímu výboru bylo dovoleno uspořádat tiskovou konferenci. Místní mimo jiné požadují také vydání těla Xue Jinba a propuštění dalších zatčených volených představitelů, ovšem zda i to budou stranické orgány považovat za „rozumné", není jisté.

Stranické úřady s uznáním nároků vesničanů zároveň i varovaly, že pokud budou některé organizace a jednotlivci „tvrdohlaví a nezmění se, budou vybízet k opozici vůči vládě a dají se směrem, kdy budou zneužiti vnějšími nepřátelskými silami, budou vyšetřováni".

Vstřícné kroky komunistické strany mohou signalizovat široký mezinárodní nátlak. Zprávy o protestu ve Wu-kchanu pronikli do zahraničních médií a způsobili světovou senzaci. "Wu-kchan pod kontrolou obyvatel", "Číňané se boří kvůli vyvlastněným pozemků" hlásala světová média. Jaký ovšem bude mít celá událost konec zatím nemůžeme předjímat. Pokud by došlo k zásahu Pekingu do korupčních machinací nižších komunistických úřadů a skutečnému odškodnění majitelů pozemků, stal by se případ vzbouření Wu-kchanu ještě významnějším.

Jak je ovšem z varování Strany patrné, nestojí o další podobné apely s dobrým koncem. V Číně kvůli podobným nezákonným vyvlastňováním (krádežím) pozemků protestují ročně statisíce obyvatel.

Article in English

 

Čtěte také:

Úředník rozčarovaný nad událostmi ve Wu-kchanu prozradil víc, než by strana chtěla

Čína: Nepokoje ve Wu-kchanu se rozšířily do Kuang-čou a na internet (video)

Čína: 20 000 vesničanů z Wu-kchanu obleženo policejními jednotkami