Ilustrační foto. (sxc.hu)
Ilustrační foto. (sxc.hu)

Čína a Rusko ve stále větší míře používají taktiky kybernetické špionáže ke krádežím utajovaných obchodních a technologických informací. Tvrdí to prosincová zpráva amerických tajných služeb, která se dostala na přetřes v kongresu.

Podle zprávy používají tajné služby Číny a Ruska běžně hackery, kteří pro ně utajovaná data kradou, přičemž riziko odhalení je pramalé. Jde vůbec o první případ, kdy USA veřejně obvinily, ať už Čínu nebo Rusko či podnikové hackery z těchto zemí, z krádeže amerických obchodních tajemství. Obě země, ovšem především Čína, se zaměřují na získávání dat z oblasti informačních, vojenských, zdravotnických a ekologických technologií a napadají jak vládní úřady, tak i soukromé firmy.

Čínští hackeři jsou „nejaktivnějšími a nejvytrvalejšími pachateli ekonomické špionáže," píše se v dokumentu. Americké firmy se s narušením svých počítačových sítí setkávají poměrně často. Útoky pocházejí z Číny, ovšem kdo přesně za nimi stojí, nelze stanovit. V roce 2006 například zaměstnanec čínské pobočky Fordu, Yu Xiangdong, překopíroval kolem čtyř tisíc firemních dokumentů na externí hard disk ve snaze získat pozici u jedné čínské automobilky. Byl obviněn z krádeže obchodního tajemství a letos poslán do vězení.

„Terčem počítačové špionáže se staly počítačové sítě širokého spektra amerických vládních úřadů, soukromých firem, univerzit a dalších institucí. Všechny z nich přechovávají velké objemy citlivých ekonomických informací, " uvádí zpráva. Podle odhadů stojí ekonomická špionáž Spojené státy až 400 miliard dolarů ročně. Jižní Korea zase prohlásila, že díky kybernetické špionáži přišla v roce 2008 o 82 milionů USD.

Za počítačovými zločiny ovšem nemusí stát vždy tajné služby daných zemí. Viníky mohou být i soukromé firmy, kriminální syndikáty či nezávislé subjekty. Zpráva očekává, že kybernetické krádeže budou trvat i nadále, protože útočníci se budou snažit USA dohnat jak na poli ekonomickém, tak i strategickém a vojenském.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čínský režim vyvíjí armádu, která má porazit USA, tvrdí zpráva

Rozsáhlá síť hackerů ukradla během pěti let obrovské množství dat od firem, OSN i USA

Emaily americké vlády přesměrovány do Číny