Osoušeč rukou Dyson. (Tomwsulcer / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.)
Osoušeč rukou Dyson. (Tomwsulcer / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.)
Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

Článek vydaný v odborném časopise Applied and Environmental Microbiology Journal popsal, že vědci provedli pokus tak, že umístili na 36 toaletách na kampusu Univerzity v Connecticutu speciální tácky na sběr dat.

Při vyhodnocování se zjistilo, že tácky umístěné pod vysoušeči na sobě měly v průměru 18–60 kolonií bakterií.

Tácky ponechané volně v prostoru na sobě měly v průměru méně než jednu bakteriální kolonii. Ústí sušičů, kudy vzduch fouká, rovněž obsahovalo „minimální množství bakterií“.

Vědci uvedli, že si nejsou jisti tím, jaké „organismy“ jsou těmito přístroji rozptylovány, ani zda „jsou vysoušeče rukou zásobárnou bakterií nebo jen vyfukují velké množství vzduchu kontaminovaného bakteriemi a zda se zárodečné buňky bakterií povrchově usazují vysoušečům.“

Výzkumníci rovněž poznamenali, že sušiče „mají na svědomí šíření patogenních bakterií“ v celých budovách, nejenom na toaletách.

Jsou papírové ubrousky lepší?


Jeden z autorů studie, Peter Setlow, sdělil časopisu Newsweek, že „bakterie na toaletách obsahují výkaly, které jsou částečně rozprašovány při spláchnutí toalet, zejména těch bez krytu.“


Podle Setlowa osoušeče nasávají vzduch z toalet a pak ho zase vyfukují na ruce toho, kdo foukač používá.
 
Video: Jak si správně umývat ruce

Setlow, který pracuje na Univerzitě v Connecticutu, uvedl, že on sám používá papírové ubrousky. Univerzita se po zveřejnění studie rozhodla nainstalovat do všech 36 záchodků ve škole zásobníky na papírové ubrousky, aby si studenti a zaměstnanci mohli zvolit libovolný způsob sušení rukou.

Jsou výrobníky ledu kontaminované?


Reportáž BBC Watchdog v roce 2017 zjistila, že led podávaný v některých fast foodech ve Velké Británii byl infikovaný fekálními bakteriemi. Více než polovina vzorků odebraných v největších řetězcích jako KFC, McDonald’s nebo Burger King byla jimi kontaminovaná.

Britská televizní stanice se touto otázkou začala zaobírat poté, co se ukázalo, že led v kavárnách Starbucks a dalších obsahuje bakterie z lidských výkalů.

kfc Vegetables plenty twister Coloneling potato  orange juice
Nejčastěji byl led kontaminovaný u společnosti KFC. (Tokumeigakarinoaoshima, CC 4.0)

Z deseti vzorků, které byly odebrány z každého zmiňovaného řetězce rychlého občerstvení, jich v KFC bylo infikováno sedm, v Burger Kingu šest a tři v McDonald’s. Přitom pět ze sedmi testovaných vzorků v KFC bylo označeno jako „silně kontaminované“.

„Nacházíme tak velké množství (bakterií), je třeba zaměřit se na lidi, kteří s výrobníky ledu zacházejí, led vyrábějí a pak to mohou přenášet do nápojů zákazníkům,“ uvedl podle deníku The Independent Tony Lewis z Autorizovaného ústavu enviromentálního zdraví.

KFC po uveřejnění reportáže uvedlo, že výrobníky ledu v pobočkách uvedených ve výsledcích testů zrušilo a nahradilo novými a že znovu proškolí veškerý personál.

Společnost rovněž prověřila a vyčistila výrobníky ledu na všech pobočkách ve Velké Británii. V podobném duchu se nesla i reakce dalších dvou řetězců.


Z anglického originálu newyorských The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.


Oslovil vás tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.