Zatímco se američtí politikové pokoušejí nadále obchodovat s čínským režimem, ten se v zákulisí snaží vybudovat armádu, která má Spojené státy porazit.

„Je zřejmé, že máme co do činění s vojskem, které se soustředěně a seriózně snaží najít způsoby, jakými by nás v případě konfliktu porazilo," vypověděl 27. ledna před Komisí pro přezkoumání americko-čínských ekonomických a bezpečnostních vztahů Roger Cliff z organizace RAND.

Vojenská strategie Komunistické strany Číny je zkoncipována tak, aby její armáda porazila lepší vojsko, než je to její, za použití „anti-přístupových" strategií. Vyvíjí cesty, kterými by bez boje zneschopnila nebo zničila faktory, díky kterým by Spojené státy získaly na bitevním poli převahu.

Když přijde na celkové cíle režimu, ambice jsou velmi jasné. Zpráva s názvem „Globální geopolitické změny a čínské strategické volby", jejímž autorem je Li Limin, popisuje touhu Číny po narušení vztahů mezi USA a Japonskem, kontrole Tchaj-wanu a Jihočínského moře a udržení vlastní vojenské síly v utajení.

„Li Limin věří, že tuto strategii bude v nadcházejících letech velmi snadné implementovat také díky narůstající ekonomické síle asijské velmoci," napsal o Liminově zprávě Evropský výbor pro zahraniční vztahy.

Všezahrnující strategie


Podle Cliffa se „čínská armáda modernizuje rychle, nicméně má před sebou stále ještě dlouhou cestu než dosáhne úrovně armády Spojených států".

Odborník cituje čínskou vládní zprávu z roku 2006 o obraně země, která uvádí, že „čínským vojenským cílem je dosáhnout do roku 2020 významného pokroku ve své modernizaci a být schopna vyhrát do poloviny století konflikt s pomocí vyspělé technologie".

Aby svůj cíl splnila, komunistická strana buduje svou armádu podle směrnic čínských vojenských publikací, které identifikovaly několik klíčových oblastí amerického vojska, které je v konfliktu třeba zničit.

Čínský režim vyvíjí cesty, kterými by bez boje zneschopnil nebo zničil faktory, díky kterým by Spojené státy získaly na bitevním poli převahu.
„To lze shrnout do útoků na základny a platformy, ze kterých by mohly operovat bojové letouny protivníka; útoky na protivníkovy systémy a zařízení používané pro přepravu, dodávky a opravu a údržbu sil na bojišti; útoky na protivníkovy systémy používané na sběr, zpracování a distribuci informací silám na bojišti," prohlásil Cliff.

Zpráva také uvádí různé způsoby, jak zneschopnit americké systémy pro přenos dat včetně kybernetických útoků a zneškodnění satelitů.

Vývoj čínských vojenských sil je podle Cliffa úzce spjat s porážkou USA. „Tyto koncepty nejsou jen pouhým akademickým rozjímáním nesouvisejícím s faktickým plánováním a rozvojem síly."


Nové hrozby

Čínská vláda některé z těchto zbrojních systémů už předvedla. V roce 2007 odstřelila vlastní vesmírnou loď Fengyun-1C z oběžné dráhy za použití protisatelitní zbraně a rovněž spustila téměř neustávající kybernetickou válku proti americkým počítačovým sítím.

Hlavní hrozba Námořnímu velení pro síťovou válku (Netwarcom) „pochází od čínských hackerů, kteří bez ustání vedou plnohodnotnou válku proti sítím ministerstva obrany", cituje důstojníky velení zpráva Joshe Rogina z roku 2007 s názvem Mladí profesionálové v zahraniční politice.

Rogin se odkazuje na vysoce postaveného důstojníka Netwarcom, jenž prohlásil: „Útoky pocházející z Číny pravděpodobně za podpory vlády, daleko předčí jiné útočníky co se týče objemu, profesionality a propracovanosti. Konflikt dosáhl úrovně vojenského tažení, střetu dvou sil."

Na povrch se dostala jen hrstka větších počítačových operací komunistického režimu v Číně. Posledním incidentem byla tzv. operace „Noční drak", při které hackeři kradli informace od světových naftařských, energetických a petrochemických firem. Odhalila to zpráva antivirové společnosti McAfee z 11. února.

Dalšími jsou např. „Operace Aurora", která byla roku 2010 zacílena na Google a vybrané emailové účty či „GhostNet" z roku 2009, která monitorovala počítače dalajlámy a západních politiků a firem. 

Kybernetické útoky zapadají do celkové strategie Číny pro „zasažení klíčových bodů." Cliff tvrdí, že útoky jsou „založeny na myšlence, že spíše než se pokoušet o zničení celé protivníkovy vojenské síly (čínská armáda) se snaží paralyzovat protivníka útoky na klíčové uzly v systému všech systémů".

Spojené státy roky rozvažovaly, zda je kybernetická válka skutečná či ne, a svou strategii změnily teprve nedávno, kdy začaly používat silnou ochranu před útoky. Rozpočet ministerstva obrany pro fiskální rok 2012 zahrnuje 2,3 miliard dolarů na vylepšení počítačové schopnosti obrany.

Komunistická strana Číny z toho mezitím učinila klíčovou součást své vojenské strategie.

„Jak jsem zmínil dříve, pokroky čínské armády na kybernetickém a protisatelitním válečném (poli) představují potencionální překážku pro schopnost našich sil operovat a komunikovat v této části Pacifiku," uvedl 14. ledna podle zápisu ministr obrany Robert Gates během proslovu na tokijské univerzitě Keio.