20110805_kyber
Cílem útoku se staly firmy, vlády, neziskové organizace i mediální společnosti z Asie, Evropy a Severní Ameriky. Tabulka ukazuje počet napadených subjektů v každé zemi. (McAfee)

 

Rozsáhlá operace koordinované počítačové špionáže vedla ke krádeži dat, jakož i obchodních tajemství a duševního vlastnictví od vlád, institucí a soukromých firem po celém světě. Hackeři na projektu pracovali několik let, tvrdí vyšetřovací zpráva bezpečnostní firmy McAfee, kterou sepsal její místoředitel Dmitri Alperovitch.

Útoky má podle společnosti na svědomí nejmenovaný velký „státní hráč", který v průběhu uplynulých pěti až šesti let ukradl petabyty (miliony gigabytů) cenných dat. Ačkoli se ve zprávě neuvádí viník, odborníci poukazují na Čínu jako zdroji útoků.

V únoru McAfee vydala zprávu, ve které odhalila počítačové útoky nazvané „Noční drak", jež směřovaly na několik globálních energetických společností, přičemž jako zdroj napadení jmenovala firma výslovně Čínu.

„Všechno ukazuje na Čínu," prohlásil podle Reuters Jim Lewis, analytik zabývající se počítačovou ochranou. Podle něj mají mnohé cíle, jako například Mezinárodní olympijský výbor nebo tchajwanské subjekty, pro Peking strategickou důležitost.

Zdá se, že tyto útoky se zaměřovaly na vojenský, politický a ekonomický sektor různých zemí. „Tohle je na úplně jiné úrovni než útoky (operace) Noční drak, ke kterým došlo začátkem roku. To byly útoky na specifický sektor. Tohle je velmi, velmi rozsáhlé," citovala BBC Raj Samaniho z McAfee.

Hackeři se při těchto útocích soustředili na tajné dokumenty a duševní vlastnictví. Došlo k vniknutí do 72 institucí včetně Mezinárodního olympijského výboru, OSN, vládních úřadů USA, vlád Kanady, Jižní Koreje, Tchaj-wanu, Japonska a Británie, jakož i do technologických firem či kontraktorů pro obranný průmysl.

Podle znění zprávy zasílali narušitelé vybraným důležitým jednotlivcům podvodné emaily obsahující malware (škodlivý program), který po otevření umožnil utajenou komunikaci se servery hackerů. Ti už se pak sami dostanou na zasažené stroje, změní přístupová práva a dostanou se na další počítače, odkud vytáhnou klíčová data.

„Pokud se použije pouze malá část (ukradených dat) k vybudování lepších konkurenčních výrobků nebo k poražení konkurence při vyjednáváních, ztráta bude představovat ohromnou ekonomickou hrozbu nejen pro jednotlivé podniky a průmyslová odvětví, ale také pro celé státy, které budou čelit snížení ekonomického růstu v důsledku větší konkurence a ztrátě zaměstnání v odvětvích, která prohrají s bezohlednou konkurencí z jiné části světa, nemluvě o dopadu na bezpečnost zemí, pokud dojde ke ztrátě citlivých údajů v obraně a špionáži," varuje zpráva.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čína a Rusko agresivními sponzory počítačových zločinů

Kybernetická studená válka je stále nebezpečnější

Emaily americké vlády přesměrovány do Číny

Polovina poskytovatelů klíčové infrastruktury zasažena počítačovými útoky

Kybernetické útoky jsou stále důmyslnější