Na tiskovém brífinku Komise pro ekonomiku a bezpečnost mezi USA a Čínou se probíralo také čínské přesměrování emailové korespondence vládních a vojenských úřadů USA. Na snímku předseda komise Daniel M. Slane a místopředsedkyně Carolyn Bartholomewová. (Matthew Robertson/The Epoch Times)
Na tiskovém brífinku Komise pro ekonomiku a bezpečnost mezi USA a Čínou se probíralo také čínské přesměrování emailové korespondence vládních a vojenských úřadů USA. Na snímku předseda komise Daniel M. Slane a místopředsedkyně Carolyn Bartholomewová. (Matthew Robertson/The Epoch Times)
WASHINGTON - Státní telekomunikační společnost v Číně přesměrovala v dubnu značné množství citlivé emailové korespondence vlády Spojených států, zaznělo na tiskové konferenci Komise pro ekonomiku a bezpečnost mezi USA a Čínou (USCC). Díky ukradeným datům mohou narušitelé získat důležité informace, zdokonalit metody sociálního inženýrství, lépe připravit emaily s viry a tak infiltrovat vládní počítačové sítě.
 
Informace o údajném útoku byla probírána při zveřejnění výroční zprávy USCC 17. listopadu.
 
„Čínský poskytovatel internetu na krátkou chvíli v dubnu ´unesl´ nebo nepatřičně získal přístup k internetové komunikaci USA. Tento incident ovlivnil početné vládní stránky včetně těch senátu a kanceláře ministerstva obrany," poznamenala místopředsedkyně komise Carolyn Bartholomewová.
 
Přesměrování trvalo 18 minut a bylo způsobeno tím, že čínský server nasměroval globální internetový provoz na servery v Číně. Internetová data se přenáší v malých paketech po trasách, které jsou určeny protokoly nastavenými servery po celém světě. 8. dubna drobný poskytovatel internetového připojení zveřejnil vlastní sadu instrukcí, a přesměroval tak provoz přes čínskou internetovou síť, napsal The Washington Times. To samé následně zveřejnil Čínský telekom, aby to dále šířil po internetové síti.
 
Podle Larry Worzela, odborníka na špionáž a Čínu a člena komise, to mělo za následek to, že „doslova moře internetové komunikace ministerstva obrany, všech vojenských služeb, federální vlády a Kongresu bylo směrováno přes server Čínského telekomu."
 
Na otázku Velké Epochy Worzel odpověděl: „Nevíme, co se s nimi (daty) poté, co se tam dostaly, stalo."
 
Účastníci brífinku nemohli prokázat, že to byly čínské úřady, kdo provoz přesměroval, nicméně Worzel nabídl hypotetický scénář toho, co se mohlo udát.
 
„Kdybyste se dobře vyznal ve zpravodajských službách ... mohli byste získat internetové adresy všech, kdo komunikovali a pak byste mohli pomocí sociálního inženýrství padělat email, který vypadá, jako kdyby přišel od konkrétního jedince a ten by říkal: ´tady je návrh bodů porady na příští týden, dejte mi vědět, co si o tom myslíte´".
 
Za tohoto předpokladu by příloha emailu obsahovala virus a útočník by „vložil virus do celého systému".
 
Přítomní novináři na brífinku se dotazovali na reakci Spojených států vůči útokům z Číny. Představitelé komise ale tvrdí, že nemají žádný přímý důkaz, že je do případu zapojena právě Komunistická strana Číny, ani co se s odkloněnou komunikací provedlo.
 
Worzel ovšem nenechal pochybnosti, co si o tom myslí: „Já se ptám: kdo by mohl mít takový zájem na komunikaci z celého ministerstva obrany a federální vlády? Pravděpodobně nepůjde o studentíka ze Šanghajské univerzity."
 

Čtěte také: