20121125 fg
Paní Cchuej Aj-min se svojí dcerou na rodinné fotografii. Čínské bezpečnostní složky vtrhly do jejího domu v rámci takzvaného „zachování stability“. (S laskavým svolením Cchuej Aj-tung)

WASHINGTON - Představte si, že začínáte typický den a odvádíte své dítě do školy. Krátce na to vás jen tak zatknou. Pro mnohé z nás scénář z akčního filmu, pro paní faktická zkušenost.

Popisovaná situace se stala v čínské provincii Šan-tung. Jakmile ráno paní Cchuej Aj-min odvezla svou dceru do školy, vtrhly čínské bezpečnostní složky do jejího domu, zabavily její počítač a věci, které představovaly potencionální zdroj informací. Zadržená paní Cchuej skončila v nápravném zařízení ve městě Ťi-nan, hlavním městě provincie Šan-tung.

A proč vlastně?

Celá akce proběhla ve jménu politiky komunistické strany pro takzvané „zachování stability“ v rámci bezpečnostního opatření před 18. stranickým kongresem, který proběhl nedávno a během kterého byli představeni noví členové Stálého výboru politbyra.

Protože se věnuje čínské meditační praxi Falun Gong, podle politbyra představovala paní Cchuej „potenciální hrozbu“, kterou bylo nutné potlačit.

Její sestra, která žije ve Washingtonu, v telefonním rozhovoru prozradila Epoch Times, co si o tom všem myslí: „Je to stará propaganda. Vím, že má sestra nepředstavuje žádným způsobem ´hrozbu´ společnosti. Žádným způsobem z ní nevybočuje. Dle mého názoru jsou všichni lidé, kteří cvičí Falun Gong, klidní, laskaví a upřímní.“

Čínský režim však zastává jiný postoj. Od roku 1999 nechal v Číně Falun Gong zakázat. Jeho popularita byla příliš vysoká na stranické poměry a hodnoty, které propagoval, byly příliš zakořeněny v čínské tradici a duchovních cestách. V roce 1999 měl Falun Gong v Číně 70 milionů příznivců, komunistická strana tehdy pouze 60 milionů členů. Falun Gong propaguje morální principy - pravdivost, soucit, snášenlivost, které straně připadají v rozporu s jejich politikou cenzury, násilných represí a nekompromisní vládou jedné strany.

(Ne)stabilita

Zatčení paní Cchuej bylo součástí rozsáhlé razie proti příznivcům Falun Gongu a dalším režimu nepohodlným skupinám čínských obyvatel. Razie zahrnovala také vlivné jedince, kteří by mohli jakýmkoliv způsobem podnítit ostatní.

Podle výkonného ředitele informačního centra Falun Dafa Lewiho Browdeho jsou tyto akce v případě velkých událostí dosti časté. Zatčení Cchuej Aj-min je příkladem každodenních problémů v životech Číňanů, způsobených represivní kampaní čínského režimu.

Přináší zatýkání sociální stabilitu?

Mohla by snad neozbrojená žena v domácnosti ohrozit moc režimu? O chod domácnosti se teď musí postarat její dvanáctiletá dcera, která kromě docházení do školy musí stihnout úklid celého domu a vaření, kterému se musela z důvodu zatčení své matky naučit.

Manžel zadržené strávil dva týdny žádáním o vysvětlení, kde a proč se jeho manželka nachází. Protože jeho rodina žije na okraji hlavní příměstské oblasti, je nucen dlouho cestovat. Několik úředníků však slíbilo, že se s ním setká a podá vysvětlení. Nicméně ti, kteří jsou v první řadě zodpovědní za zatčení jeho manželky, přítomni nebudou.

Nakonec pan Cchuej zjistil, že se jeho manželka nachází v nápravném centru Chuaj-jin v okrese Ťi-nan. Ovšem za všechny návštěvy se zde platí, a to částkou zhruba 600 Kč za půl hodiny.

O podrobnostech a okolnostech tohoto případu informovala sestra vězněné, která žije v Howard Country. Telefon v domácnosti zadržené je bezpochyby odposloucháván, a proto jakýkoliv rozhovor s cizím novinářem by představoval hrozbu pro celou rodinu.

Telefonují do Číny, pusťte moji sestru

20121125 fg2
Cchuej Aj-tung, sestra vězněné ženy, provádí jedno ze cvičení Falun Gongu. Aj-tung se pokouší zachránit svou sestru, která byla vzata do vazby. (S laskavým svolením Cchuej Aj-tung)

Cchuej Aj-tung, bývalá softwarová inženýrka, pořádá mezi svými vrstevníky ve Spojených státech kampaň, která má za cíl vyvinout tlak na čínské úřady, aby její sestru propustily.

Celá akce zahrnuje uskutečňování vícero telefonních hovorů s různými orgány místní samosprávy, policií a bezpečnostními složkami. Cchuej Aj-tung posílá telefonní čísla dalším příznivcům Falun Gongu, která obdržela od manžela její uvězněné sestry. Ti pak na čísla volají a vysvětlují byrokratům a funkcionářům, proč je zacházení se zadržovanou Aj-min nespravedlivé, a snaží se objasnit obecná fakta, proč režim Falun Gong pronásleduje. Podle řady expertů na Čínu a čínské právo je pronásledování Falun Gongu nesmyslné a nezákonné.

Její krajané mají dokonce konkrétní jména a pracovní pozice mužů, kteří jsou zodpovědní za pronásledování její sestry, a tak se po těchto osobách neúnavně shánějí.

Podle informačního centra Falun Dafa jde o vyzkoušenou a osvědčenou taktiku, jež odhaluje pachatele pronásledování před jeho kolegy.

V momentě, kdy se komunita kolem dotyčného dozví (může se klidně jednat o policistu), že zatýká a mučí nevinné čínské občany jen kvůli jejich přesvědčení, odhodlání dotyčného jedince pokračovat často zmizí. Někteří policisté totiž plní rozkazy režimu daleko horlivěji s vidinou služebního postupu nebo zvláštních odměn. Každý však s postupy režimu nesouhlasí a obecné klima čínské společnosti je v současnosti k režimu spíše nesouhlasné.

Stabilita pro stranu, represe pro obyvatele

„To je vše, co komunistická strana dělá. Učinili z Falun Gongu nepřítele státu a provedli tolik špatných věcí. Jejich režim je o podvodu a násilí. Vidět dobré lidi jako hrozbu? To je ta nejhloupější věc,“ řekla Cchuej Aj-tung.

Čínský režim byl označen za obecně nevyzrálý, urážlivý a extrémně paranoidní nejedním expertem na Čínu, včetně českých zpravodajů Tomáše Etzlera (ČTV) a Roberta Mikoláše (ČRo). Policejní razie ve jménu „stability“, jsou, jak se zdá, další kampaní, která nemá za úkol stabilizovat společnost, ale upevnit moc a vládu komunistické strany.

 

Přeložil: Petr Matějček

small United Kingdom

Čtěte také:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Tomáš Etzler: „Z Číny si jezdím odpočinout do válečných zón Afghanistánu“

Vnitřní síla zvítězí nad mučením

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

Čínský pohlavár v omluvném dopise přiznal pronásledování Falun Gongu

Dalajláma: Pronásledování Tibeťanů a následovníků Falun Gongu je velmi smutné