20121028 etzler2
Redaktor Tomáš Etzler na Foru 2000. (Televize NTD, ČR)

Tento týden se v Praze konal 16. ročník konference Forum 2000, kterou r. 1997 založil Václav Havel a jeho přátelé. Více než stovka vůdčích představitelů akademického světa, médií, občanské společnosti, demokratických aktivistů i politiků letos diskutovala o vztahu mezi médii a demokracií.

Jedním z pozvaných mluvčích byl Tomáš Etzler, reportér České televize, který žije a pracuje v Číně.

Během diskuse o budoucnosti médií v Asii Etzler mluvil o charakteru čínských státních médií.

„Když se Chu Čan Fan stal novým prezidentem CCTV v prosinci minulého roku, promluvil ke svým zaměstnancům a řekl jim - nenamlouvejte si, že jste novináři, vy jste pracovníci propagandy!“

V rozhovoru nám sdělil své zážitky z práce nezávislého reportéra v Číně. „Pracoval jsem ve svém životě zhruba v 60 zemích a Čína je nejtěžší, nejobtížnější zemí pro žurnalistu, v které jsem kdy žil. Když odlétám z Číny například do Afghánistánu, tak se tam těším, protože vím, že si tam trošku v těch válečných zónách odpočinu oproti tomu, co se děje v Číně; je to opravdu nejtěžší země, kde jsem kdy pracoval.“

Etzler byl v Číně třiadvacetkrát zatčen a jeho pásky s videem často zabaveny, někdy se mu však přes všechny překážky podaří reportáž natočit.

„Natáčeli jsme a podařilo se i natočit rozhovor se skupinou Falun Gongu, ale je to nepříjemné, natáčeli jsme to na okraji jednoho čínského města v nějakém malém, špinavém hotýlku, ve dvě hodiny ráno nás tam tajně vezli nějací jejich právníci a vím, že kdybychom byli zatčeni, tak nám stoprocentně zabaví pásky, možná nedostanu víza, určitě by pozatýkali ty lidi, takže oni mi nemohou říkat, co můžu nebo nemůžu dělat, ale limitují mne v té práci.“

 

Video poskytla Televize NTD

Další z mluvčích byla například Jennifer Čchou, zástupkyně rádia Free Asia, které vysílá do řady asijských zemí včetně Číny. Řekla, že jejich zdrojem informací a příběhů jsou často posluchači:

„Lidé se na nás obrací, když nemají kam jinam se obracet, a tak v určitém smyslu dáváme hlas těm, kteří jsou umlčovaní, a sílu těm, kteří jsou bezmocní.“

O rozhovor jsme požádali také nejmenovaného čínského novináře. Ten však rozhovor odmítl s tím, že se obává o svoji bezpečnost.

 

Čtěte také:

Čína vězní třetí největší počet žurnalistů na světě

Tchajwanci se bojí o nezávislost médií. Pročínský magnát kupuje velké hráče na trhu (video)

Forum 2000: Experti diskutovali o cenzuře a zneužívání médií ve světě

Kdo ovlivňuje obsah mediálních výstupů - diváci nebo média?

Na zahájení Fora 2000 zazněly myšlenky o ztrátě důvěry občanů ve státní systém

Obousměrné výpadky internetu – zkouší Čína 'kill switch' pro odstavení sítě?

Čína: Zátah na uživatele internetu skončil zatčením více než desítky tisíc lidí

Google jako oběť politického boje v Číně

Čínské vydání The Epoch Times zabaveno policií ve Vladivostoku, vysvětlení chybí