20121112 chu
Bývalý čínský vůdce Chu Ťin-tchao. (NTD News)

Vůdce čínského režimu Chu Ťin-tchao varoval, že korupce může být pro komunistickou stranu fatálním rizikem. Odstupující politik při své úvodní řeči na 18. sjezdu strany také zmínil důležitost politické reformy.

Není však vyloučeno, že řeči o reformě jsou plané. Chu zdůraznil, že komunistická strana si hodlá i nadále ponechat moc a že vláda s ostatními stranami nepřipadá v úvahu.

Demokratický aktivista Tchang Paj-čchiao se domnívá, že dokud nebude strana ochotna vzdát se moci, k žádné výrazné reformě nedojde. „Pokud chtějí chránit stranu a osobité zájmové skupiny, veřejnost to neuspokojí a nebudou moci žádnou reformu provést.“

Sinolog a profesor Čang Tchien-liang je toho názoru, že politická reforma by vystavila existující i bývalé vůdce veřejnému vyšetřování, a tomu se snaží kádři vyhnout. „Pokud zruší zákaz zakládání politických stran, zruší cenzuru tisku, vynoří se nějaká skupina, která komunistickou stanu porazí. Strana by se své moci nikdy nevzdala, protože to není jen o získávání zájmů, daleko důležitější je, že se potřebují chránit, aby se nevyšetřovaly zločiny, které spáchali, nebo aby je nepostavili před soud.“

Volání po reformě přichází v době, kdy se Chu Ťin-tchao a ostatní pohlaváři chystají předat moc nové generaci vůdců. Nastupující lídr strany, Si Ťin-pching, je vyzýván k politickým i ekonomickým reformám, které by režim dostaly ze současných problémů.

Video poskytla Televize NTD

 

Přední sinolog Cheng Che televizi NTD sdělil, že provést změnu bude těžké pro kteréhokoliv vůdce. Je to proto, že navzájem soutěžící frakce budou chtít zajistit, aby byly ochráněny jejich zájmy. „Stanovit a provést jakýkoliv plán na reformu je nemožné. Není to úkol pro jednoho člověka, ani ne pro člena ústředního výboru nebo člena stálého výboru politbyra. Domnívám se, že největším problémem je to, že sice dokáží hovořit o reformě, ale ve skutečnosti ji nedokáží realizovat.“

Předávání moci přichází v době, kdy čínský režim čelí řadě problémů. Ty zahrnují napjaté diplomatické i obchodní vztahy a stoupající nespokojenost občanů. Týdenní sjezd skončí ve čtvrtek oznámením nového vedení strany a pětiletého plánu dalšího směřování státu.

 

Čtěte také:

Čínský režim zahájil 18. sjezd. Doprovázen je nesmyslnými až směšnými zákazy a tvrdou kontrolou

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Komunistická strana se drží u moci skrze Mao Ce-tungův odkaz

Čína: Jaký je odkaz bývalých vůdců komunistické strany?

Reformy v ČLR: Bude Si Ťin-pching pro Čínu novým Gorbačovem?

Boj o nejvyšší vládní posty v Číně graduje

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen