Chu Ťin-tchao současný vůdce Čínské komunistické strany. (NTD News)
Chu Ťin-tchao současný vůdce Čínské komunistické strany. (NTD News)

Po šedesáti letech u moci a čtyřech generacích nevolených vůdců vstupuje Komunistická strana Číny do dalšího kola vedení země. Cíl je jasný – udržet si vládu jedné strany.

Současný nejvyšší představitel režimu Chu Ťin-tchao minulý týden popsal další kroky strany. Nezaobíral se možnými reformami, ať už ekonomickými či politickými, pouze zopakoval ideologii svých předchůdců. Samozřejmě bez zmínky o krvavém odkazu komunistické strany, který ji doprovází.

Kromě oficiálních odkazů, jako jsou Mao Ce-tungovy myšlenky nebo Chuův vědecký rozvoj, po sobě zanechala každá generace pohlavárů svou vlastní stopu, přičemž o některých z nich se v Číně raději nediskutuje.

Za Mao Ce-tunga došlo k naivní ekonomické strategii prostřednictvím kampaně nazvané Velký skok vpřed, která vedla k úmrtí desítek milionů lidí. Vědci odhadují, že za tři roky kampaně zemřelo mezi 18 až 45 miliony Číňanů.

V šedesátých letech pak Mao spustil nechvalně proslulou kulturní revoluci, kdy bylo zničeno mnoho kulturních památek. Terčem perzekuce se tehdy mohl stát každý.

Teng Siao-pching, který představuje druhou generaci vedení strany, se rozhodl v osmdesátých letech pro ekonomickou reformu. Když se však ozvaly v roce 1989 hlasy za větší liberalizaci a do Pekingu se nahrnuly stovky tisíc demonstrantů, Teng nařídil nekompromisně zakročit. Na náměstí Nebeského klidu zahynuly podle odhadů stovky tisíc občanů.

Video poskytla Televize NTD

 

S koncem Tengova panování se do křesla díky podpoře masakru na náměstí Nebeského klidu dostal Ťiang Ce-min. V roce 1999 odstartoval svou vlastní krvavou kampaň, tentokrát na vyhlazení oblíbené meditační praxe Falun Gong. Terčem pronásledování se po celé zemi najednou staly desítky milionů lidí. Kampaň pokračovala i za Chu Ťin-tchaa.

Chu je vychvalován za to, že z Číny udělal globální ekonomickou velmoc. Zároveň však došlo ke zhoršení právního řádu a porušování lidských práv. Rovněž během jeho vedení vyšlo najevo státem organizované odebírání orgánů politickým vězňům, z nichž mnozí jsou příznivci Falun Gongu.

Co se týká nastupujícího lídra státu Si Ťin-pchinga, o jeho politických názorech se toho ví málo. Zda se vydá cestou tolik potřebných reforem a jak se postaví ke kupícím se problémům, jimž režim čelí, zůstává zatím velkou neznámou.

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Budoucnost strany je ohrožena, varoval Chu Ťin-tchao

Reformy v ČLR: Bude Si Ťin-pching pro Čínu novým Gorbačovem?

Komunistická strana se drží u moci skrze Mao Ce-tungův odkaz

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Exkluzivně z Číny: Proč se Si Ťin-pching zdráhá převzít nejvyšší post ve státě