Spojená fronta ČKS projde politickou čistkou

Ťiangova frakce v hledáčku mocenského zápasu. (koláž The Epoch Times)
Ťiangova frakce v hledáčku mocenského zápasu. (koláž The Epoch Times)Čínský prezident Chu Ťin-tchao odvolal šéfa Oddělení sjednocené fronty čínské komunistické strany (ČKS).

Podle zdroje The Epoch Times z Pekingu tak učinil kvůli tomu, že se podílel na vyprovokování konfliktu ohledně ostrovů Senkaku a šíření fám prostřednictvím zahraniční zpravodajské sítě.

Prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao se rozhodli Tu Čching-lina nahradit ještě před 1. zářím, ale ten se o tom dozvěděl.

Důvěrný poradce Tu Čching-lina, jistý pan Ding nastoupil 29. srpna na let číslo CA981 směřující do USA, ale nikdy se tam nedostal. Pilot dostal v polovině trasy příkaz letoun otočit a vrátit se zpátky. Podle zdroje prezident Chu Ťin-tchao osobně nařídil přivést Dinga zpět do Pekingu a dát jej pod neustálý dohled.

O tři dny později Chu Ťin-tchao jmenoval na Tuovo místo svého člověka, dlouholetého náčelníka štábu Ling Ťi-chua, a nařídil mu, aby provedl důkladnou prověrku celého oddělení.

Konflikt okolo ostrovů Senkaku podle zdroje vyvolala prostřednictvím Tu Čching-lina mocenská frakce okolo sesazeného člena politbyra Po Si-laje.

Po sesazení Tua ztratila frakce svou poslední „baštu", z níž mohla udržovat omezenou kontrolu nad politickou mocí v ČKS.

Ve stejné době, kdy byl Tu zbaven moci, byla vznesena obvinění proti bývalému policejnímu šéfovi Wang Li-tünovi, který býval Po Si-lajovou pravou rukou.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Soudní proces s policejním ředitelem má varovat stoupence Po Si-laje

Ostrovy Senkaku: Byl sesazen funkcionář, který údajně vyvolal konflikt

Konflikt s ostrovy Senkaku záměrně vyvolala mocenská frakce uvnitř čínského režimu

V říjnu se má změnit vedení čínského režimu

Přední političtí lídři Číny se sejdou v Pej-taj-che k rozhovorům o budoucím vývoji Číny