20120901 cina vedeni
Brána na náměstí Nebeského klidu v Pekingu 4. června 2012. Komunistická strana před dvěma týdny oznámila, že dokončila proces výběru všech delegátů. (Feng Li/Getty Images)

Čínská média potvrdila, že 18. celonárodní sjezd komunistické strany proběhne v říjnu, kdy bude oznámeno i složení nového vedení strany a státu. Zprávu jako první přinesl časopis International Communications.

Čínský režim se snaží podrobnosti o chystaném sjezdu utajovat. Letos dosud oficiálně neoznámil, kdy tato zásadní událost proběhne. Každých deset let se v průběhu tajného interního procesu rozhodne, kdo stane v čele země. Před přibližně dvěma týdny komunistická strana oznámila, že všichni delegáti sjezdu již byli vybráni, ovšem bez dalších detailů.

Analytikové spekulují, že nejistotu ve výběru vedení způsobil nedávný skandál s Wang Li-ťünem a jeho šéfem Po Si-lajem, který měl údajně plánovat převzetí moci do svých rukou. Po Si-laj se nyní nachází na neznámém místě, kde je pod dohledem úřadů.

Představitelé režimu se zpravidla setkávají v létě v přímořském letovisku Pej-taj-che v provincii Che-pej, aby mezi sebou probrali politické záležitosti. Japonský list Asahi Šimbun přinesl 26. srpna zprávu, že se nejvyšší vedení strany dohodlo na vyloučení Po Si-laje ze strany.

S tím, jak se sjezd blíží, Peking zažívá přísná bezpečnostní opatření. Země letos zažila nejen velký politický skandál, ale také masové protesty nebo velkou přírodní pohromu v podobě povodní.

 

small United Kingdom

 

Související články:

ČÍNA EXKLUZIVNĚ: Bylo rozhodnuto o sestavení nejvyššího vedení strany, říká zdroj

Pekingský stranický aparát se připravuje na 18. sjezd strany

Pokus o zběhnutí odhalil hloubku mocenského boje na vrcholu strany (video)