20121108 po si laj
Po Si-laj při zasedání národního lidového shromáždění (čínský parlament), 5. března 2012. Na poslední schůzi komunistické strany před blížícím se sjezdem  bylo potvrzeno, že Po Si-laj bude vyloučen ze strany.  (Feng Li/Getty Images)

Objevily se nové podrobnosti o poslední schůzi Čínské komunistické strany před jejím 18. sjezdem. Bylo potvrzeno, že dva sesazení vysocí funkcionáři, bývalý člen politbyra Po Si-laj a bývalý ministr železnic Liou Č'-ťün obviněný z korupce, budou vyloučeni ze strany. Epoch Times to sdělil nejmenovaný zdroj z Pekingu.

Zprávu o zločinech obou viníků vypracovala ústřední disciplinární komise - stranický orgán, který řeší korupci v řadách komunistických kádrů. Podle našeho zdroje je zpráva „obsáhlá a velmi šokující“. Podrobnosti o Po Si-lajově případu si nesměl ze schůze odnést ani jediný ze 365 účastníků.

Setkání politických elit bylo posledním před zítřejším 18. sjezdem strany, trvalo čtyři dny a skončilo 4. října. Funkcionáři tu řešili organizační záležitosti sjezdu, ale i například tajnou doložku k ústavě komunistické strany.

Rovněž bylo rozhodnuto o povýšení dvou vojenských důstojníků. Sü Čchi-liang (62 let), velitel vzdušných sil čínské armády, a Fan Čchang-lung (65 let), velitel ťinanského vojenského prostoru, byli povýšeni na místopředsedy ústřední vojenské komise, která jako prodloužená ruka komunistické strany ovládá lidově-osvobozeneckou armádu.

Zda jsou informace získané od našeho zdroje pravdivé, se potvrdí v nejbližších dnech.

small United Kingdom

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

 

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Čtěte také:

Po Si-laj byl formálně vyloučen z komunistické strany (7.11. 2012)

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Boj o nejvyšší vládní posty v Číně graduje

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Jak funguje Čínská komunistická strana – přehled pro začátečníky