Apple a Google jsou nejobdivovanější firmy. (Cory Doctorow/ flickr.com a Chris Scott/ flickr.com)
Apple a Google jsou nejobdivovanější firmy. (Cory Doctorow/ flickr.com a Chris Scott/ flickr.com)
NEW YORK - Na špičce žebříčku „Nejobdivovanějších firem světa" magazínu Fortune se počtvrté za sebou umístila společnosti Apple.

Výrobce štíhlých iPhonů, iPadů a počítačů Macintosh není jen světově nejcennější technologickou firmou podle tržní kapitalizace, ale také nastavuje laťku v oblasti výrobců elektroniky.

Apple rok co rok představuje nejprodávanější produkty ve svých kategoriích. Trvale překročuje čtvrtletní odhady zisku, a ačkoliv akcie společnosti zaznamenaly několik výkyvů kvůli nejistotě zdravotního stavu své ikony, výkonného ředitele Steva Jobse, v zásadě je Apple silnější než kdy dřív.

Internetová společnost Google obsadila druhou příčku, následovaná investiční firmou Warrena Buffetta Berkshire Hathaway a leteckou společností Discount airline Southwest Airlines. Výrobce spotřebního zboží Proctor & Gamble první pětici nejvýše považovaných firem uzavírá.

Čtyři firmy z první desítky žebříčku se zabývají elektronikou, což zdůrazňuje vliv inovací a nových technologií ve světě obchodu. Kromě Applu a Google se na sedmé příčce umístil internetový obchod Amazon.com, a softwarový vývojář Microsoft obsadil v nejlepší desítce poslední pozici.

Jak se liší?

Úspěch Apple je velmi dobře zdokumentovaný a začíná u Steva Jobse, který vládne záhadnou schopností nadchnout davy a také vymyslet jedinečnou vizi pro svou firmu. Pevná kontrola

Applu nad výrobou hardwaru a softwaru i nad distribucí vlastních produktů firmě zajišťuje bezchybný provoz.

Hlavní oblastí zájmu Googlu jsou vyhledávací portály a vývoj softwaru. V podnikání mimo svou domovskou scénu zazářil operační systém smartphonů Android, který na technologickém trhu způsobil bouři a v současné době je nejprodávanějším systémem v chytrých telefonech na celosvětovém trhu. Obdivu se také dostává jeho snaze stát si za svou firemní kulturou - důkazem může být loňská potyčka s čínským komunistickým režimem ohledně cenzury na internetu.

„Uprostřed ekonomických a organizačních změn světově nejobdivovanější společnosti získali navrch před konkurenčními firmami využíváním zdrojů a možností, které mají na všech úrovních, nejen v nejvyšším vedení," prohlásil Jeff Shirakj, viceprezident společnosti Hay Group, poradenské firmy, která časopisu Fortune pomáhala při sestavení každoročního žebříčku.

Společné charakteristiky nejobdivovanějších společností jsou zplnomocnění zaměstnanci, inovace ve firemní kultuře a uspokojující rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, podotýká Hay Group.

„Tyto společnosti se angažují v neustálém zlepšování a inovacích, dokonce i v oblastech, ve kterých jsou silné, a zapojují kreativitu svých zaměstnanců, která jim pomáhá být dál konkurenceschopné," uzavřel Shirakj.

A pokud je inovace skutečně klíčem k úspěchu, pak se zdá, že mají Apple a Google na trhu neotřesitelnou pozici.

Article in English