Tři největší hazardní webstránky zavřeny, majitelé obžalováni z podvodu

20110417_poker
Ilustrační foto. (Flickr.com/Cristian Eslava)
NEW YORK, 17. dubna  – Při dosud největším zátahu na ilegální online hazard byly v pátek zavřeny tři největší internetové stránky a jejich zakladatelé byly FBI obviněni z bankovního podvodu a praní špinavých peněz.  Třem největším hráčům na trhu internetových hazardních her – PokerStars, Full Tilt Poker a Absolute Poker, byl zastaven online provoz.

 

Celkem jedenáct osob bylo obviněno z porušení amerického zákona z roku 2006 o nezákonném internetovém hazardu. FBI rovněž vydala zákaz manipulace se 75 bankovními účty ve 14 státech, které měly být údajně firmami použity k praní miliard dolarů získaných z hazardních her.

Ve Spojených státech je internetový hazard ilegální a výše zmiňovaný zákon firmám zakazuje „vědomě přijímat“ platby z online hazardních her.

Podle FBI obžalovaní „zařídili, aby peníze od hráčů z USA byly zamaskovány jako platby stovkám neexistujících internetových obchodníků, kteří tvrdili, že prodávají produkty jako klenoty nebo  golfové míčky“. Kromě toho měli viníci přijímat platby přes nepravé online obchody s květinami či potřebami pro domácí zvířata.

Všechny tři společnosti jsou registrovány mimo území Spojených států. PokerStars sídlí na ostrově Man poblíž Velké Británie, Absolute Poker je registrovaný ve státě Antigua a Full Tilt v Irsku.

„Lhali bankám o pravé podstatě svého podnikání. Někteří z obviněných pak zjistili, že banky jsou ochotné za poplatek zákon ignorovat. Obžalovaní vsadili na house, že se jim podaří v podvodu pokračovat, a prohráli,“ okomentovala případ zástupkyně ředitele FBI Janice K. Fedarcyková.

V sobotu byl v Utahu zadržen místopředseda představenstva SunFirst Bank, John Campos  proto, že údajně pomáhal proprat společnostem Full Tilt a PokerStars přes 200 milionů amerických dolarů. Za oplátku firmy do banky investovaly každá deset milionů dolarů.

Podle webstránky onlinepoker.net, která přináší informace z oblasti hazardu, se pokeru na internetu věnuje až patnáct milionů Američanů, kteří ročně utratí kolem třiceti miliard USD. Společnosti Full Tilt a PokerStars mají na americkém trhu sedmdesátiprocentní podíl a celosvětově ovládají padesát procent trhu. Jejich roční zisky přesahují více než jednu miliardu dolarů.

 

Article in English