Ilhan Omarová, reprezentantka dolní komory Kongresu USA. Capitol, 10. ledna 2019. (Alex Wong / Getty Images)
Ilhan Omarová, reprezentantka dolní komory Kongresu USA. Capitol, 10. ledna 2019. (Alex Wong / Getty Images)

V návaznosti na návrh 70procentního zdanění bohatých Američanů demokratickou reprezentantkou Alexandrií Ocasio-Cortezovou z před několika týdnů – přichází její stranická kolegyně Ilhan Omarová s požadavkem na 80–90 % zdanění. 


Omarová má za to, že obrovské daňové zatížení je způsobem, který by pokryl výdaje socialistických návrhů, jako je Green New Deal (GND, nová zelená dohoda) a Medicare for All (MA, zdravotní péče pro všechny).

Ocasio-Cortezová i Omarová, jež patří mezi krajně-levicové křídlo Demokratické strany, se snaží prosadit GND a MA, které by v USA znamenaly zásadní obrat v řízení zdravotního a energetického průmyslu vládou.

Omarová o svém úmyslu obrovského zdanění pro financování návrhů mluvila v rozhovoru s aktivistkou Zainab Salbiovou. „Jedním ze způsobů je zvýšit daně extrémně bohatým lidem v našich komunitách. Šlo by o 70 %, 80 %, nebo dokonce až 90 %. Takže tam můžeme začít.“

Zmínila se i o větším zdanění korporací a také o ztenčování rozpočtu pro armádu ve prospěch GND a MA.

GND podporuje největší americká marxistická organizace Democratic Socialists of America. Návrh si ukládá za cíl eliminovat do 12 let veškeré uhlíkové emise (zjednodušeně též skleníkové plyny).

Podporu GND a MA vyjádřila 28. ledna i prezidentská kandidátka demokratů, senátorka Kamala Harrisová.

usa2
Senátorka Kamala Harrisová mluví ke svým podporovatelům během své prezidentské kampaně v Oaklandu, Kalifornii, 27. ledna 2019. (Mason Trinca / Getty Images)

V současnosti je zdravotní systém v zemi založen částečně na sociálním zdanění a částečně na osobní volbě (kdo si připlatí, má nárok na lepší péči). Vládní výdaje do zdravotního průmyslu vloni činily téměř 3,7 bilionu dolarů.

Kde na to vzít?

Zavedení MA by znamenalo nárůst výdajů na 32 bilionů dolarů. To by vyžadovalo více než dvojnásobné množství federálních příjmů i zdanění firem. Odhad nákladů na program GND je cca 49 bilionů dolarů v prvních deseti letech.

„I kdyby se spojili všichni miliardáři a společnosti a byli by ochotni nalít do této investice všechny zdroje, které mají k dispozici, celkové množství jejich investic by nestačilo,“ píše se v návrhu GND.

Návrh místo toho operuje s apelem na FED, který by dle něj za účelem financování tohoto masivního projektu vytiskl do oběhu další peníze.

Ať se vláda ale rozhodne jakkoli, nakonec skončí otěže megaprojektů na bedrech daňových poplatníků.

Federální vláda již nyní nese dluh ve výši 22 bilionů dolarů a musí splácet čím dál vyšší úroky. Vloni zaplatily USA na úrocích 325 miliard dolarů a dle odhadů Rozpočtového úřadu Kongresu budou muset Spojené státy v roce 2020 uhradit úroky ve výši 460 miliard a v roce 2025 až 724 miliard dolarů.

Dle The Washington Post by návrh vyššího zdanění Ocasio-Cortezové (70 % příjmu pro ty, kteří vydělávají přes 10 milionů ročně) mohl teoreticky přinést do rozpočtu dodatečných 720 miliard dolarů během 10 let. Dotčení lidé by se ale pravděpodobně takovémuto zdanění vyhnuli různými způsoby, např. přestěhování mimo USA, nalezením způsobů, jak příjmy přerozdělit jiným rodinným příslušníkům, náhradou platu akciemi atd.


Redakční úprava a překlad původní článku newyorské redakce Epoch Times: J. S.; Ke zprávě přispěl Bowen Xiao.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.