Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching jdou na společnou večeři – Peking, 9. listopadu 2017. (Thomas Peter - Pool / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching jdou na společnou večeři – Peking, 9. listopadu 2017. (Thomas Peter - Pool / Getty Images)

WASHINGTON – Trumpova administrativa zvyšuje tlak v obchodní válce s Pekingem. K omezení krádeží intelektuálního vlastnictví (IV) Čínou přijímá novou strategii.


Dle zprávy Wall Street Journal, která cituje zainteresované zdroje, začíná Washington kromě odvetných cel používat proti Číně i žaloby a další nástroje.

Americká vláda nedávno učinila bezprecedentní kroky, aby ochránila amerického výrobce paměťových čipů Micron Technology. Ministerstvo obchodu a Ministerstvo spravedlnosti ostře zakročily proti státní čínské společnosti kvůli krádežím obchodních tajemství.

1. listopadu 2018 obžalovalo Ministerstvo spravedlnosti (MS) Fujian Jinhua Integrated Circuit, jejího tchajwanského partnera United Microelectronics Corp. a zaměstnance včetně prezidenta firmy Jinhua za spiknutí s cílem ukradení obchodního tajemství, ekonomické špionáže a související zločiny vůči americké společnosti Micron v souvislosti s výrobou paměťových karet DRAM.

MS také podalo žalobu vůči firmě Jinhua a jejím partnerům pro dovoz takovýchto produktů do USA.

Tento krok přišel poté, co Ministerstvo obchodu (MO) v říjnu oznámilo exportní omezení firmy Jinghua jejím zařazením do „seznamu“, protože představuje ohrožení národní bezpečnosti USA.

MO uvedlo, že společnost ohrožovala „dlouhodobou ekonomickou životaschopnost amerických dodavatelů základních komponentů pro vojenské systémy“.

Dle zprávy Komise IV Národního výzkumného úřadu pro Asii z roku 2017 připravují krádeže Spojené státy ročně o 600 miliard dolarů.

Krok přichází několik týdnů před plánovaným bilaterálním setkáním Trumpa a Si Ťin Pchinga na summitu G-20 v Buenos Aires, který by měl obsahovat i obchodní diskuzi.

Doplnění – Navarrovo varování

Z další zprávy doplníme krátkou informaci, že obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro varuje vlivné finanční firmy z Wall Street, aby nehrály roli „neregistrovaných zahraničních agentů“.

V září pozvali úředníci Komunistické strany Číny na návštěvu vrchní představitele firem, jako je John Waldron - prezident Goldman Sachs, vrchní představitele Citigroup - JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Blackstone Group, a bývalého tajemníka amerického ministerstva financí Hanka Paulsona.

Ti se teď dle Navarra snaží tlačit na prezidenta Trumpa, aby ukončil obchodní válku s Čínou, čímž kromě jiného oslabují prezidentovu vyjednávací pozici.

Překlad a redakční úprava: J. S.; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.