Dubaj se stala centrem financí a obchodu s nemovitostmi na Středním Východě díky nedávnému boomu výstavby bytů. Jenže nafukující se bublina globálního realitního obchodu praskla a zanechala v tomto městském státě zruinované odvětví obchodu s nemovitostmi. (AP/SITA)
Dubaj se stala centrem financí a obchodu s nemovitostmi na Středním Východě díky nedávnému boomu výstavby bytů. Jenže nafukující se bublina globálního realitního obchodu praskla a zanechala v tomto městském státě zruinované odvětví obchodu s nemovitostmi. (AP/SITA)
Dubai World, investiční konglomerát městského státu ve Spojených arabských emirátech, který má v současnosti potíže splácet své dluhy, možná bude prodávat určité množství aktiv přímo v SAE i v zahraničí, aby dostála svým dlužním závazkům, uvedl v pondělí vyšší vládní úředník.

Dubai World minulý týden oznámila, že své dluhy v řádných termínech nesplatí. Nyní ale s věřiteli pracuje na restrukturalizaci 26 miliard dolarů v dluhopisech a směnkách, včetně 3,5miliardového islámského dluhopisu prodaného jeho křídlem, developerskou společností Nakheel.

Dubajský ministr financí Abdul Rahman al-Saleh v rozhovoru s televizí Al Džazíra zveřejněném na internetových stránkách stanice prohlásil, že prodej aktiv je běžná obchodní činnost na navýšení kapitálu. Al-Saleh se ale nerozhovořil o tom, která z aktiv budou prodána.

„Bylo by předčasné oznámit nyní jakékoliv plány, ale hlavní cíl skupiny Dubai World je v budoucnosti pokračovat jako společnost s novým systémem, jak čelit problémům," řekl al-Saleh v rozhovoru.

Dubai World je společnost, jejímž prostřednictvím investuje dubajská vláda. Ministerstvo financí v Dubaji tedy zavádí ve firmě restrukturalizační zásahy. Dubaj zdůraznila, že veškerá aktiva budou pocházet pouze z majetku společnosti, nikoli od dubajské vlády.

Dubai World dříve zastával názor, že prodej aktiv není nutný.

Koncern Dubai World vlastní mnoho cenných aktiv, včetně aktiv DP World Ltd., čtvrtého největšího provozovatele přístavů na světě, newyorkského Barney's - luxusní sítě maloobchodů, a akrobatické a jevištní frančízy Cirque du Soleil. DP World vyvolal ve Spojených státech rozruch, když se pokusil převzít vládu nad šesti americkými přístavy.

Al-Saleh uvedl, že v konečném součtu povedou restrukturalizační snahy i v tomto prostředí s obtížným úvěrováním k zachování společnosti. Také budou pozastaveny všechny doposud nenastartované projekty.

Dubaj se stala centrem financí a obchodu s nemovitostmi na Středním Východě díky nedávnému boomu výstavby bytů. Jenže nafukující se bublina globálního realitního obchodu praskla a zanechala v tomto městském státě zruinované odvětví obchodu s nemovitostmi, přestože se tento měsíc chystá na otevření nejvyššího mrakodrapu na světě Burj Dubai.

Article in English