20121101 telekomunikace
Internet a ostatní telekomunikační sítě budou během 18. sjezdu komunistické strany pod přísným dohledem a kontrolou státních orgánů. (NTD News)

Největší čínské internetové stránky zaměřující se na IT a telekomunikaci tento týden přinesly zprávu, že čínské telekomunikační sítě čekají během sjezdu, konajícího se od 8. listopadu, přísná bezpečnostní opatření.

Podle čínské mutace stránek IDC Circle vydal čínský ministr průmyslu a informačních technologií příkaz všem svým podřízeným, aby implementovali plán blokády internetu. Internet má být blokován od 7. listopadu až do konce sjezdu.

Cílem těchto opatření není telekomunikační sítě vypnout, jejich cílem je spíše zajistit nad všemi informačními kanály dohled a vyloučit během konání sjezdu možná bezpečnostní rizika a úniky informací. Kontrolovány budou všechny mezinárodní hovory, všechny vnitrostátní hovory kromě místních a především pak internet.

I když úřady oficiálně tvrdí, že cílem opatření je ochrana telekomunikačních sítí, zdaleka ne každý tomu věří. Chu Ťün, čínský aktivista zabývající se lidskými právy, je přesvědčen, že úřady se jen snaží o potlačení komunikace.

„Celá blokáda bude trvat jen několik dní v průběhu sjezdu. Čeho se bojí? Pro občany je online komunikace něčím zcela běžným. Tak čeho se obávají? Kdo mají být ti jejich nepřátelé? Co tu je tak cenného, že to během sjezdu potřebuje zvláštní ochranu? Strana je vždy strašně nervózní a paranoidní, pokud jde o podobné akce. Pokud máte čisté svědomí, tak se přece nemáte čeho bát,“ říká Chu Ťün.

Podle čínského žurnalisty Ku Čchuana, který v současnosti studuje na Kolumbijské univerzitě, jsou tato opatření normální. Jejich hlavním úkolem je udržet veřejnost a zahraniční novináře neinformované o průběhu sjezdu a především o všech zákulisních bojích, které na něm proběhnou.

„Pod tato opatření zahrnují i informace o pronásledování duchovní praxe Falun Gong či demokratických aktivistů. Samozřejmě se týkají také mocenských bojů mezi různými frakcemi a spiknutí mezi Po Si-lajem a Čou Jung-kchangem. Protože nechtějí, aby se veřejnost o těchto věcech dozvěděla, tak teď posilují informační blokádu,“ uvedl Ku Čchuan, zahraniční student na Kolumbijské univerzitě.

Čínský režim řídí jeden z nejtužších soudobých systémů cenzury internetu. Odpůrci režimu také informují o častém odposlouchávání policií a dalšími příslušníky bezpečnostních složek.

small United Kingdom (video)

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Chu Ťin-tchao. (Elizabeth Dalziel/AFP/Getty Images)

 

 

Čtěte také:

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Omezení cenzury na čínském vyhledávači Baidu známkou mocenského zápasu

EXKLUZÍVNE: Sprisahanie vysokých funkcionárov na vyhnanie vyhľadávača Google z Číny

Google jako oběť politického boje v Číně

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Čínský internet umožňuje vyhledávání klíčových slov ´odběr orgánů´

Čína: Souboj komunistických frakcí