Čínský novinář a disident Wang Siao-ning byl po 10 letech vězení propuštěn na svobodu

Čínská internetová kavárna - ilustrační foto. (Liu Jin/AFP/Getty Images)
Čínská internetová kavárna - ilustrační foto. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Jeho případ byl zveřejněn v celosvětovém měřítku, protože k jeho zatčení přispěl internetový vyhledavač Yahoo. Ten čínským úřadům poskytl informace o dvou čínských novinářích, kteří u Yahoo měli zřízené emailové účty. Americká společnost se bránila tím, že se musela podrobit čínským zákonům.

Jü Ťie, jeden z nejpopulárnějších a nejproduktivnějších čínských spisovatelů, promluvil 3. května 2006 spolu s dalšími třemi prodemokraticky orientovanými osobnostmi na parlamentním slyšení ve Washingtonu. Když byl tázán na to, co říká obhajobě, která tvrdí, že se Yahoo! musel přizpůsobit čínským zákonům, Jü odpověděl, že tomu nevěří a že Yahoo! se zapletl do nezákonných praktik, když si chtěl naklonit čínský vládnoucí režim.

Jü Ťie argumentoval tím, že Yahoo! podepsal smlouvu s klientem, čímž se zavázal k ochraně soukromí klienta. Navíc podle něj hongkongský zákoník v tomto ohledu „není vázán právním systémem kontinentální Číny, až na velmi vzácné výjimky".

Také se zmínil o „zradě Yahoo!“, která napomohla čínskému komunistickému režimu v uvěznění několika křesťanských spisovatelů.

 

Novinář přežil 10 let v lágru

Podle jehoženy je nyní již dvaašedesátiletý Wang Siao-ning v dobrém zdravotním stavu. Podle jeho ženy však bylo jeho věznění protizákonné, protože čínská ústava svobodu slova garantuje, ale komunistická strana ji v praxi nedodržuje. 

„Wang Siao-ning byl zatčen v roce 2002 poté, co Yahoo předala čínským úřadům emaily, jejichž prostřednictvím rozesílal texty požadující demokratické reformy a kritizující vládu jedné strany. Za to byl obviněn z trestného činu rozvracení státní moci," uvedl k případu Český rozhlas.

 

Další případy spolupráce

Americká společnost Yahoo o dva roky později udala dalšího novináře jménem Š´-Tao. Kvůli jeho zatčení čelil Yahoo ve Spojených státech obžalobě z "napomáhání mučení čínských disidentů". 

Novinář a básník Ši Tao byl odsouzen k 10 letům za odeslání emailu, který se vyjadřoval k prohlášení čínské vlády týkající se novinářů. Jeho obvinění se z části zakládalo na informacích, které čínským úřadům předala firma Yahoo. Amnesty International informovala, že Ši Tao trpí ve vězení mnoha zdravotními problémy. V květnu 2008 soud odmítl znovu přezkoumat jeho věznění.

Čínský spisovatel Jü Ťie uvedl, že tlak Západu by mohl zlepšit otázku lidských práv v Číně a že Západ by neměl omezovat své zájmy pouze na obchodní záležitosti.

 

Západní společnosti mohou čelit dalším žalobám

Softwarová společnost Cisco byla v roce 2011 zažalována za vědomou podporu porušování lidských práv v jiné zemi.

Zahraniční společnosti, které se podílejí na pronásledování čínských disidentů a na genocidě, kterou Čínská komunistická strana praktikuje na území Číny, by mohly jít zanedlouho jedna po druhé před soud.

Po několika letech cenzury, kterou prováděla společnost Google pro čínskou vládu, se hlavní šéfové Googlu rozhodli, že si pro peníze nebudou dále „špinit ruce“, veřejně ukončili s čínským režimem spolupráci a se svým vyhledávačem opustili místní trh.

Další, kdo řekl „dost“ spolupráci s čínskými komunisty, byla společnost GoDaddy, po níž chtěl tamní režim jména a adresy všech zřizovatelů domén, kteří spolupracují s jejich společností.

 

Čtěte také:

Cisco obžalováno z napomáhání k zatýkání a mučení čínských disidentů

Proč vláda nechce, aby Číňané googlovali?

Boj o svobodný internet

Svoboda v Číně