cisco
Logo firmy Cisco, která se údajně vědomě účastní na potírání disentu v Číně. (flickr/BY-YOUR-)

Softwarová společnost Cisco byla zažalována za vědomou podporu porušování lidských práv v jiné zemi. Pozorovatelé čekají na reakci amerických úřadů na podanou žalobu – její přijetí a rozběhnutí soudního procesu by mohlo zásadně změnit podmínky pro obchodování nejenom s Čínou.

Zahraniční společnosti, které se podílejí na pronásledování čínských disidentů a genocidě, kterou praktikují místní komunisté na území Číny, by mohly jít zanedlouho jedna po druhé před soud.

Před několika lety zažalovala žena mučeného disidenta společnost Yahoo za to, že předala IP adresu jejího muže čínské tajné polici, načež byl následně zatčen a mučen za svoji publikační činnost na internetu. Yahoo tehdy nabídla poškozené straně finanční náhradu.

Po několika letech cenzury, kterou prováděla společnost Google pro čínskou vládu, se rozhodli hlavní šéfové Googlu, že si pro peníze nebudou dále „špinit ruce“, veřejně ukončili s čínským režimem spolupráci a se svým vyhledávačem opustili místní trh.

Další, kdo řekl „dost“ spolupráci s čínskými komunisty, byla společnost GoDaddy, po níž chtěl tamní režim jména a adresy všech zřizovatelů domén, kteří spolupracují s jejich společností.

 

Důvody k odchodu softwarových společností

Důvody k odchodu softwarových společností z čínského trhu nekončí pouze tím, že by dále nechtěly cenzurovat obsah internetu a vydávat informace čínské vládě. Daleko zásadnějším momentem je skutečnost, k čemu čínská vláda tyto informace následně využívá.

V roce 2009 byl k mezinárodním soudům v Argentině a ve Španělsku předvolán bývalý předseda komunistické strany Ťiang Ce-min. Zde čelí spolu s dalšími vysoce postavenými funkcionáři obviněním z genocidy, zločinům proti lidskosti a mučení následovníků čchi-kungové[1] praxe Falun Gong v Číně. Obvinění funkcionáři ze strachu ani neodpověděli na soudní obsílku, natož aby se dostavili před soud a podali důkazy o svojí nevině, důsledkem čehož soud může vydat mezinárodní zatykače.

 

Cisco – pro peníze cokoliv?

Pokud jde o obviněnou společnost Cisco, ta na zakázku právě pro obžalovaného Ťiang Ce-mina vyvíjela software k eliminování zmínek o politicky citlivých tématech nazvaný „Projekt Zlatý štít“ (Golden Shield Project). Slovo Falun Gong patří k nejcenzurovanějším na čínském internetu.

Cisco může namítat, že nepomáhalo mučit a zabíjet komunistům nepohodlné disidenty, právník Daniel Ward a nadace Human Rights Law ovšem tvrdí, že mají důkazy, které jasně ukazují, že šéf Cisca John Chambers a další vedoucí manažeři společnosti věděli o mučení a pronásledování členů Falun Gongu a dalších disidentů, přesto však dále pomáhali čínským úřadům disidenty vystopovat.

Na tyto skutečnosti upozornil již před šesti lety bývalý konzultant čínské větve globální PR agentury APCO Ethan Gutmann. Ten se osobně účastnil řady jednání mezi zahraničními podniky a čínskými funkcionáři a později prohlásil, že zástupci komunistického režimu mluvili o svých požadavcích velmi otevřeně.

„Nešlo tam o nic vágního. Ti funkcionáři byli velmi přímí - potřebujeme monitorovat internet, potřebujeme sledovat tok informací a dohledat ho zpět ke zdroji a potřebujeme to dělat v reálném čase. Pokud Cisco tvrdí, že nevěděli k čemu se bude jejich zařízení používat, tak lžou. ... Není možné aby získaly 80% čínského trhu s routery, aniž by dostali velmi jasné instrukce," uvedl Ethan Gutmann v roce 2006 pro televizi New Tang Dynasty.

Ve své knize Loosing New China Gutmann píše, že když v roce 2002 na China Information Infrastructure Expo navštívil stánek kanadské firmy Nortel, vedoucí technik jej ujistil, že vyvinuli systém který dokáže sledovat informační tok se stoprocentní účinností, který byl speciálně navržen, aby „chytil Falun Gong".

Prezentace firmy Cisco byla ještě obsáhlejší - prodejce mu vysvětlil, že s jejich zařízením si může každý čínský policista jen podle občanského průkazu okamžitě v terénu zobrazit, jaké stránky dotyčná osoba na internetu za poslední dva měsíce navštívila, co na internetu zveřejnila a dokonce obsah e-mailů, které poslala.

Nadace Human Rights Law v květnu 2011 Cisco zažalovala u federálního amerického soudu v kalifornském San José. Pokud dojde k soudnímu procesu, může podle ochránců lidských práv dojít k preventivnímu zastrašení všech zahraničních firem, které v Číně vědomě napomáhají k porušování mezinárodních dohod o lidských právech.

 

Komunistická propaganda ve světových médiích

Masivní mediální kampaň čínské komunistické strany proti tradiční čchi-kungové škole Falun Gong zaplavila nejenom území Číny, ale také zahraničí. Dokonce i světové deníky, které se snaží o nestrannost, jsou kampaní ještě i dnes zasažené. Softwarové společnosti a jejich výrobky režimu v potírání Falun Gongu pomáhají.

Čchi-kungová škola, prostřednictvím které si udržovaly zdraví a hledaly duchovní rozvoj desítky milionů Číňanů, připadala předsedovi strany Ťiang Ce-minovi příliš populární. Navíc základní morální hodnoty, které Falun Gong šíří, jsou úzce spojeny s prastarou čínskou kulturou, kterou se snaží komunisté zničit již od dob Mao Ce-tunga.

V roce 1999 Ťiang Ce-min doslova vyprovokoval násilnou kampaň proti Falun Gongu a začal jej tvrdě potlačovat. V médiích Falun Gong označil nálepkou „sekta“, což dodnes opakují některá světová média, aniž by o situaci vedla vlastní výzkum. Podle řady expertů, jako je český odborník na sekty a nová náboženská hnutí Zdeněk Vojtíšek či sinolog Montrealské univerzity David Ownby, je přitom označení sekta ve spojení s praxí Falun Gong právě důsledkem komunistické propagandy.

Pronásledování Falun Gongu se v Číně přeneslo také do kyberprostoru a padly na to nemalé sumy peněz. Pro západní společnosti tak čínský režim vytvořil řadu příležitostí jak uplatnit jejich software na čínském trhu. I když se na západě obecně ví, že je Falun Gong nespravedlivě potírán čínským režimem a jiné světové vlády nijak nepotvrzují očerňující tvrzení, která šíří čínská komunistická strana, přesto se však měli některé společnosti do represí proti Falun Gongu vědomě zapojovat.

[1] čchi-kung je praxe pro rozvoj těla a mysli – cvičení, meditace, morální principy.

Článek byl aktualizován 15. ledna 2013

Související články:

Nejvíce cenzurované téma čínského internetu: Falun Gong

Go Daddy přestane poskytovat čínské domény – odmítá nové požadavky čínského režimu

Google oficiálně přestal cenzurovat své vyhledávání z Číny