Ilustr. foto: Mushon Zer-Aviv/Flickr.com
Ilustr. foto: Mushon Zer-Aviv/Flickr.com

Máte rádi Facebook? Anebo dávate přednost YouTube? Používáte rádi Google nebo Wikipedii? Ne tak rychle, alespoň ne v Číně. Pokud se na jejich stránky dostanete, pak budou okleštěné o „nepatřičné údaje", které zahrnují témata nepohodlná uchu komunistické vlády - nezávislost Tibetu, demokracie, lidská práva, Falun Gong a spoustu dalších témat prostě na webu v pevninské Číně nenajdete.

Čína má největší komunitu internetových uživatelů na světě, vloni předběhli do té doby první Spojené státy. Uživatelé v Číně tráví více času na internetu, než uživatelé v jiných státech, aktivně využívajíce komunitních sítí k chatování, psaní bloggů, sdílení fotografií, videí a ostatních služeb.

Protože Čína není svobodná země, dohled nad internetem patří k důležitým úkolům speciálních cenzorů, kterých je v této zemi kolem 40 000. Čína patří mezi státy s nejpřísnější kontrolou internetu, ale není samotná. Na obsah sítě ve svých zemích dohlíží i státy jako Írán, Bělorusko, Zimbabwe, Saudská Arábie, Vietnam a další.

Jak tedy čínská vláda kontroluje internet? Nejdříve uveďme, že to není jen vláda, ale na její nátlak také soukromé společnosti známých jmen a poskytovatelé připojení. Yahoo, Microsoft, MySpace, Google - ti všichni podlehli tlaku vlády a své ziskuchtivosti a poslušně filtrují obsah sítě. V prvé řadě se nedostanete z Číny na zahraniční zakázané stránky anebo budou neúplné, obsahující jen informace, které vyhovují čínskému režimu. Za druhé se filtruje veškerý obsah na domácím internetu, tj. v Číně, na blozích, fórech a chatroomech během několika minut, nejpozději hodin, nežádoucí obsah odstraní, popř. jej odmítnou uveřejnit přímo. Nejužívanější vyhledávač v Číně je baidu, který „šikovně" najde uživatelům obsah, který je politicky korektní a velmi často zavádějící nebo přímo nepravdivý. Takto lze lehce ovlivňovat veřejné mínění široké populace.

Dalším způsobem kontroly je využívání služeb placených komentátorů. U každého bloggu nebo diskusního fóra je možnost komentáře, kde mohou lidé vyjadřovat svůj názor. Podle zpravodajského serveru BBC Čína platí desítky tisíc občanů, kteří dostávají za každý svůj komentář peníze. Některé zdroje uvádí, že počet studentů placených za příznivé komentáře je ve stovkách tisíc! Tito „komentátoři" se snaží bloggery nebo nespokojené občany zdiskreditovat, změnit námět fóra, aby vyzněl ve prospěch vlády, a zahltit internet „pozitivní" propagandou.

Ale jak se říká, na každou nemoc je lék. Tím je takzvaný anticenzurovací software. Ten sice neodstraní příčinu nemoci, tj. diktátorské režimy, ale poskytne dočasnou úlevu tím, že umožní lidem v těchto státech přístup na zakázané stránky a obejít filtrovací kontrolu opresivních vlád. Takových programů existuje více, např. Freegate, UltraSurf, GPass, FirePhoenix a další.

Zdaleka největší a v tomto směru nejúspěšnější organizací zabývající se vývojem zmiňovaného softwaru a bojem s internetovou cenzurou je Global Internet Freedom Consortium (GIFC), neboli Sdružení pro celosvětovou svobodu internetu (http://www.internetfreedom.org/). Sdružení vzniklo spojením několika neziskových organizací a firem, které na vývoji technologií, umožňujících proniknout skrz cenzuru na internetu, pracují už osm let. Hnacím motorem za sdružením jsou dobrovolníci, praktikující Falun Gong, mírumilovné duchovní hnutí, které komunistická strana v Číně roku 1999 zakázala a od té doby jeho členy brutálně pronásleduje.

Jak tedy takový software funguje? Každá webová stránka má svou IP adresu v číselném tvaru, např. 10.145.101.2. Čínské vládní technologie blokují přístup adresy, které jsou na černé listině. Anticenzurovací program ale připojí uživatele na počítač v zahraničí, který vás pak přesměruje na vámi žádanou stránku. Samozřejmě že čínská vláda má na takové metody zbraně; systematicky vyhledává a zavírá takovéto trasy. Proto musí anticenzurovací software měnit IP adresu vzdáleného počítače velmi často, více jak jednou za vteřinu, a tím uniknout čínským „lovcům". Sdružení GIFC navíc posílá na emailové adresy v Číně milióny emailů denně, obsahujících odkazy, kde si lidé mohou anticenzurovací programy stáhnout.

Programy tohoto typu se těší čím dál větší oblibě. S tím, jak roste počet uživatelů internetu v nesvobodných zemích, roste i jejich poptávka po pravdivých informacích. Organizace GIFC na svých stránkách uvádí, že zatímco v roce 2005 bylo přes jejich software zpřístupněno na 30 miliónů webových adres denně, v roce 2008 už toto číslo překročilo 400 miliónů!

Server Edoors.com denně zveřejňuje statistiku nejnavštěvovanějších stránek přes anti-cenzurovací software. Podle serveru patří v poslední době mezi nejvyhledávanější stránky za použití těchto programů vyhledávače Live.com a Google.com. V první desítce jsou i servery Secretchina.com a Epochtimes.com (čínská verze). Největší počet uživatelů hledajících necenzurované informace za použítí anticenzurovacího softwaru pochází z Číny, druhé místo obsadil Irán.

Zdroje: guardian.co.uk, firstmonday.org, nytimes.com, ranking.edoors.com, en.wikipedia.org, news.bbc.co.uk.