Čínský viceprezident Si Ťin-pching. (screenshot/ YouTube)
Čínský viceprezident Si Ťin-pching. (screenshot/ YouTube)

 

„Zdůraznil jsem, že Čína za posledních více než 30 let od začátku reforem a otevření se (světu) udělala velký a uznávaný pokrok v otázce lidských práv," uvedl předpokládaný nástupce čínského prezidenta Si Ťin-pching při návštěvě v USA.

 

Mnozí z kritiků čínského režimu již nevěří, že se v ČLR lidská práva neporušují, a proto jsou nyní místní komunisté ochotni tuto skutečnost připustit, ovšem vzápětí se ji snaží popřít tvrzením, že již v této oblasti udělali uznávaný pokrok.

Si Ťin-pching ve svém tvrzení nezmínil, kdo tento pokrok uznal. Představitelé světových vlád čínský režim neustále upozorňují na špatnou situaci lidských práv na území ČLR. Ve skutečnosti není nikdo takový, kdo by veřejně tento pokrok uznal.

Jaká je situace lidských práv v Číně? Níže uvádíme pouze některé záznamy spojené s událostmi hrubě porušujícími lidská práva na území ČLR a soustřeďujeme se zejména na posledních několik let.

 

Pojďme se podívat na retrospektivu událostí v Číně za posledních 30 let

 

1982 – podle výroku Si Ťin-pchinga proneseného v USA začátek zlepšování situace lidských práv v Číně.

1989 - masakr na náměstí Tchien-an-men v Pekingu, potlačení protestů studentů - 3 000 mrtvých. 

1996 – Čína v Tibetu zahajuje kampaně Tvrdý úder, Vlastenecká převýchova a Duchovní civilizace. Jejich cílem je přimět Tibeťany, aby se zřekli své víry v dalajlámu. Nejvíce postiženy byly kláštery.

1997 - Při posledním zatčení křesťanského biskupa Su Č'-mi-na 8. října 1997 bylo Suovi 65 let. Před tím ho úředníci komunistické strany zatkli už pětkrát a ve vězení tehdy strávil celkem 26 let, jak informovaly AsiaNews. Nadace kardinála Kunga se sídlem v Stamfordu přinesla zprávu, že Sua jednou tak krutě zbili, že částečně ohluchl.

1999 – 20. července: Začátek pronásledování praktikujících Falun Gongu – dodnes přes 10 000 mrtvých, pronásledování nadále pokračuje až do roku 2012.

2001 – Byl zatčen křesťanský biskup Š' En-siang. V letech 1957 až 1980 strávil Š' En-siang svůj život v táborech nucených prací a v uhelných dolech. Tři roky byl pak na svobodě a v roce 1983 byl donucen strávit tři roky v domácím vězení. V roce 1989 byl zatčen a zadržován pak do roku 1993. Dle AsiaNews už strávil v zajetí 51 let.

2007 - Bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour a advokát David Matas vydali vyšetřovací zprávu, ve které dokazují, že čínské vládní nemocnice používají politické vězně jako zdroje pro nelegální transplantace lidských orgánů. Orgány jsou podle jejich zjištění zpeněžovány na mezinárodním trhu a finance proudí do armádních nemocnic. Počet lidí, kteří byli usmrceni, aby posloužili jako zdroj orgánů, vyčíslili vyšetřovatelé na přesahující 40 tisíc. (více..)

2008 - 20. října: Před budovou střední školy Suyu ve městě Suqian (provincie Jiangsu) se shromáždilo téměř deset tisíc lidí, aby protestovali proti zacházení policie s rodiči mladíka, který spáchal sebevraždu.

2009 - 11. únor: V Šanghaji se shromáždilo kolem dvou tisíc lidí, mezi nimiž byli převážně oběti nuceného vysídlení, lidé propuštění ze státních podniků, rolníci, kteří přišli o svoji půdu, a oběti přesídlení během období „kulturní revoluce". Naproti tomu v Pekingu se na protestní akci podílely především oběti finančního skandálu okolo pekingského lesnictví, oběti epidemie SARS a nuceně přesídlené rodiny.

2009 - 5. březen: Prvním dnem Národního lidového kongresu Čínské komunistické strany přijeli apelanti z celé země do hlavního města, aby rozličnými způsoby vyjádřili svoje rozhořčení nad vládními úředníky. V prvním dni kongresu se také přihodilo mnoho tragických událostí. Neznámá žena z provincie Šan-si se zapálila u Náměstí nebeského klidu, malá dívka z provincie Ťiang-su byla brutálně zbita policisty a také byl zatčen muž z Šanghaje za rozdávání letáků.

2009 – červen: Masové protesty v Číně na vzestupu. Zdá se, že lidem v Číně už dochází trpělivost a namísto, aby se spoléhali na úřady a policii, obrací se proti nim a berou spravedlnost do svých rukou. Příkladem veřejného znechucení nad zlovůlí mocných byl nedávný případ mladé servírky Teng Jü-ťiao, která ubodala státního funkcionáře a dalšímu způsobila zranění, když se ji snažili znásilnit.

2009 – červen: 60 právníků v Pekingu následně protestovalo proti policejnímu zásahu vůči jejich kolegům.

2009 – červenec: Při takzvaném masakru v Urumči bylo zabito okolo čtyř set Ujgurů. Následně byli ještě někteří z nich popraveni.

2009 - 11. listopad: Po dvou letech vyšetřování přijal španělský soudce Ismael Moreno žalobu za genocidu a mučení. Mezi obviněnými figuruje pět vysokých představitelů Komunistické strany Číny, kteří se mají zodpovídat za svou roli při pronásledování duchovní praxe Falun Gong. Poprvé soud uznal kampaň proti Falun Gongu za odpovídající definici genocidy z hlediska právního. Mezi obviněnými je i bývalý vůdce Číny, Ťiang Ce-min, Luo Kan - bývalý ředitel Úřadu 610, Po Si-laj - bývalý ministr obchodu, Ťia Čching-lin - čtvrtý nejvýše postavený člen Strany a Wu Kuan-čeng - předseda interního disciplinárního výboru Strany. (více..)

2009 - 21. prosince: Vynesl Argentinský soudce Octavio Araoz de Lamadrid z Federálního soudu č. 9 rozsudek v historickém procesu se dvěma bývalými čelními čínskými funkcionáři. Bývalý předseda komunistické strany Číny Ťiang Ce-min a šéf Úřadu 610 Luo Kan byli souzeni za jejich zodpovědnost ve stále probíhajícím pronásledování milionů praktikujících duchovní disciplíny Falun Gong ze strany čínského komunistického režimu. (více..)

2010 – červen: Terčem nedávných smrtelných útoků v Číně se stali soudci. 1. června zastřelil pracovník ochranky v poštovní bance v provincii Chu-nan tři soudce a o týden později jeden pár v provincii Guangxi pocákal šest soudních úředníků, z nichž tři byli soudci, kyselinou sírovou, čímž jim způsobil různé stupně popálení. Tyto dva poslední zločinné akty, zaměřené vůči soudcům, se staly žhavým tématem debat v čínské společnosti a na internetu. Velká většina online komentářů vyjadřovala s útočníky solidaritu a vinila z útoků soudní nespravedlnost. Napadení jsou vnímány jako zoufalý pokus obyčejných lidí o odplatu; lidí, kteří ztratili naději poté, co byli zklamáni zkorumpovaným soudním systémem. (více..)

2010 – červen: Paní Gai Fengzhen byla dvakrát uvězněna v čínském pracovním táboře Masanjia v provincii Liaoning na severovýchodě Číny. Nyní se svěřila se svými zkušenostmi z tábora, kde na vlastní oči viděla, jak umučili k smrti ženu. (více..)

2010 – červenec: Vesničané v provincii Jiangxi na jihovýchodě Číny se na protest proti rostoucí policejní brutalitě, přesidlování a korupci místních úředníků rozhodli vyjít do ulic. (více..)

2010 – srpen: Cenný svědek odebírání orgánů vězňům v Číně čelí deportaci z Evropy. (více..)

2010 – září: Proti čínskému státníkovi bylo při jeho návštěvě Irska podáno trestní oznámení za genocidu. (více..)

2010 – listopad: Týden před smrtí Jün-pching Čanga byly pořízeny děsivé fotografie, ukazující jeho vyhublé tělo. Byl mučen v čínských pracovních táborech, protože praktikoval Falun Gong a na následky mučení zemřel. (více..)

2010 – listopad: Třiatřicetiletá žena jménem Sun Šu-siang, jejíž jméno se objevilo v otevřeném dopise zaslaném renomovaným čínským právníkem Kao Č-šengem na adresu vůdců komunistické strany Číny, byla celkem dvanáctkrát uvězněna čínskými úřady. Nakonec zemřela následkem mučení. (více..)

2010 – prosinec: Čína: Mentálně postižení ze státního ústavu nuceni k otrocké práci.

2010 – prosinec: Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických vydalo začátkem měsíce zprávu o mezinárodní situaci svobody vyznání za letošní rok. Zastrašování, mučení a bránění v činnosti náboženským skupinám, to jsou taktiky, které čínská vláda používá. (více..)

2011 – leden: Matka s kojencem tři měsíce vězněna během Světové výstavy Expo v Šanghaji . (více..)

2011 – leden: Zakládající editor populárních novin Če-ťiangskézprávy a bývalý šéfredaktor literární a zpravodajské webstránky Aiqinhai (Egejské moře), Li Hong, zemřel 31. prosince 2010 na nemocniční posteli, obklopen policií. (více..)

2011 – březen: Byli zatčeni právníci Tchang Ťi-tchien, Ťiang Tchien-jung a Tcheng Piao. Další právníci byli umístěni do domácího vězení nebo umístěni pod neustálý dozor policejních složek. (více..)

2011 – 19. duben: Pět měsíců po svém propuštění promluvil čínský právník Ťiang Tchien-jung o svém dva měsíce trvajícím protiprávním zadržení a mučení. Během této doby ani jednou nespatřil denní světlo a také byl vystaven neustálému psychickému i fyzickému týrání.

2011 – duben: Proslulý čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej, který byl 3. dubna zatčen úřady na letišti, se údajně přiznal k obviněním z neplacení daní, a to na základě mučení ve vazbě, uvádí článek organizace Amnesty International. (více..)

2011 – červen: Čchen Kuang-čcheng, slepý lidsko-právní aktivista z Čínyse stal místním hrdinou, když u soudu obhajoval oběti nucených potratů v provincii Šan-tung. Byl mučen a bit policií ve vězení, kde byl uvězněn pod smyšleným obviněním. (více..)

2011 – červen: V tomto měsíci dosud došlo k nepokojům v šesti provinciích: Che-nan, Kuang-čou, Kuang-si, Če-ťiang, Chu-pej a Vnitřní Mongolsko. I když se prvotní důvod protestů v každém případě liší, režim teď přichází na to, že nespokojenost s jeho vládou a dlouho potlačovaná frustrace občanů vybuchuje po celém státě. (více..)

2011 – červen: Na demonstrující dělníky v jihočínském Kuang-čou musela být vyslána armáda, byla slyšet střelba na předměstí Kuang-čou zvaném Sin-tchang. Více než pět tisíc policistů bylo nasazeno do bojů s deseti tisíci protestujícími. (více..)

2011 – červenec: Čínské úřady zatkly biskupy za to, že poslouchají Vatikán. (více..)

2011 – srpen: Advokáti zatčení během celostátního zásahu čínského režimu prozrazují, co se dělo ve vězení – odhalují mučení a psychický nátlak. (více..)

2011 – 10. říjen: Podle reportáže rádia Sound of Hope se nezávislá kandidátka do voleb, Li S'-chua a její právník Wang Čcheng chystali navštívit vládní kanceláře ve městě Sin-jü v provincii Ťiang-si, aby vyšetřili nezákonné jednání při posledních volbách. S místními funkcionáři se měli setkat 29. září. Namísto toho však úřady političku ještě před setkáním zatkli a zadržují ji na neznámém místě.

2011 – říjen: Americký kongresman Chris Smith představil výroční zprávu výkonného výboru kongresu o situaci lidských práv a právního řádu v Číně. Zpráva z letošního roku uvádí, že čínští lídři ve skutečnosti přitvrdili kontrolu nad společností a jsou ještě agresivnější, co se týče dodržování těch samých zákonů a mezinárodních měřítek, o kterých tvrdí, že se jimi řídí. (více..)

2011 - 21. listopad: Studenti za svobodný Tibet zveřejnili video propašované z Tibetu se záběry hořící 35leté tibetské mnišky Palden Čoetso, která se zapálila 3. listopadu ve městě Ta-wu v provincii S'-čchuan na protest proti čínské okupaci. Od března 2011 je to už jedenáctý případ sebeupálení Tibeťanů. (více..)

2011 - Informační centrum Falun Dafa zaznamenalo více než 55 potvrzených úmrtí následkem perzekucí v roce 2011. Centrum uvedlo, že stovky tisíc lidí zůstávají nadále v nelegálním uvěznění v čínských vězeních. (více..)

2012 – únor: Osmnáctiletá tibetská jeptiška se zapálila na protest proti čínské okupaci Tibetu, uvedla organizace Free Tibet. Jde o již šestý případ během jednoho týdne.

 

Celkový počet obětí na životech během vlády Čínské komunistické strany se odhaduje na 65 až 80 milionů.

 

Související články:

Falun Gong upozorňuje na nezákonnou činnost komunistické strany při návštěvě Si Ťin-pchinga v USA

Druhý nejvýše postavený člověk v Číně navštíví v pondělí Bílý dům