guangzhou2
Kordon pořádkové policie pochoduje 13. června  ulicemi Xintangu (weibo.com)
Protesty dělníků v jihočínském Guangzhou (čti Kuang-čou, pozn. red.) pokračovaly i třetí den. Na scénu musela vláda 13. června kromě tisíců policistů vyslat i tisíce vojáků, aby demonstrace ukončily.

Násilné střety s policií odstartoval incident z 10. června na předměstí Guangzhou zvaném Xintang (Sin-tchang), kdy příslušníci veřejné bezpečnosti napadli těhotnou pouliční prodavačku. Podle některých zdrojů ji uhodili do břicha, další tvrdí, že ji zkopali k zemi. Neurvalost policistů tak rozlítila přihlížející, že se na útočníky vrhli a celá událost se proměnila v třídenní násilné nepokoje.

Kolem 6:00, 13. června, napochodovala do ulic po dvoudenních bojích pořádková a vojenská policie, která ve snaze obyvatele Xintangu odradit od dalších násilností, vyřvávala: „Jsme elita proti terorismu. Jsme stateční a bojujeme tvrdě."

Protesty násilně potlačeny

Od neděle do pondělí zaplavily ulice předměstí místní obyvatelé, většinou chudí dělníci z provincie Sichuan. Následovaly srážky s policií. Podle svědků byla slyšet střelba, jak se příslušníci snažili dav rozehnat slzným plynem.

Jeden ze svědků, pan Wang, řekl televizi NTDTV: „Začali střílet! Bylo to jako v Libyi a Egyptě." Podle hongkongského deníku Oriental Daily bylo více než sto zraněných a další stovky zatčených. Deník Apple Daily informoval, že se v Xintangu objevilo kolem třiceti zelených nákladních vozů z vojenské základny v Guangzhou. Celá oblast bude následující týden pod vojenským dohledem.

Embargo na zprávy

Ústřední oddělení propagandy spadající přímo pod Komunistickou stranu Číny zařadilo nepokoje v Xintangu mezi citlivé události, což znamená zákaz jakýchkoliv zpráv.

Místopředseda Nejvyššího lidového soudu, Zhang Jun, prohlásil, že ti, kdo budou vykazovat mimořádnou nenávist vůči zemi a společnosti, dostanou trest smrti, informoval deník Legal Daily.

guangzhou3
Posádka vojenské policie umístěná v jedné ze středních škol v Xintangu (weibo.com)
Když proběhla 12. června tisková konference s představiteli města, starosta města Zengcheng, Ye Nuping, kategoricky popřel, že by při zátahu došlo k nějakých úmrtím nebo zraněním.

Pan Zhang ze Xintangu televizi NTDTV ovšem řekl, že funkcionáři lžou: „Minulou noc jsem viděl, jak někomu rozbili hlavu cihlou. Lebka se okamžitě rozlomila a mozek vytekl ven. Jak by mohlo nedojít ke zraněním? Už došlo k několika úmrtím."

Město zůstává prozatím klidné, protože je plné vojáků a policistů a dělníci se bojí. Na internetu už kdosi vyzval k měsíční stávce, která by Xintang, který závisí na výrobě džín, položila finančně na kolena.


Důvody za nepokoji: diskriminace a utlačování

Ztlučení těhotné prodavačky jen zažehlo plamen, míní dělník Li z provincie Sichuan, který pracuje v oděvním průmyslu. Deníku Apple Daily sdělil pravé důvody pro nepokoje, které jsou podle něj tyto: diskriminace místních vůči přistěhovalým dělníkům ze Sichuanu, to, jak si policisté dělají, co chtějí, a neustálé pokuty udělované pouličním prodavačům. „K bití dochází denně. Když se někdo odváží ozvat, okamžitě ho ztlučou."

Veřejná bezpečnost také od malých prodejců vymáhá velké sumy peněz. Pan Liu z provincie Sichuan, jež provozuje menší restauraci v Xintangu, řekl Apple Daily: „Když si stěžujete, nikdo vás neposlouchá. Místo toho příště musíte zaplatit ještě víc. Jsou to opravdu gangsteři!"

V provincii Guangdong žije zhruba 20 milionů přistěhovalých dělníků. Ti jsou ze strany místních často vystavováni diskriminaci. Nemají nárok na stejné výhody jako místní a často musí za stejné služby platit větší obnosy. Nepokoje v Xintangu následují po velkých protestech ze 7. června ve městě Chaozhou, také provincii Guangdong. Tamní srážky propukly poté, co zaměstnavatel odmítl proplatit mladému dělníkovi ze Sichuanu dlužnou mzdu a místo toho mu nechal podřezat šlachy na rukou i nohou.

Násilnosti v Guangdongu ukazují silnou touhu nové generace venkovských dělníků po spravedlivém zacházení. Pokud režim problém vhodně nevyřeší, mohly by se nepokoje rozšířit do celého regionu ústí Perlové řeky.

Přečtěte si: