Sun Shuxiang, deset dní po propuštění z tábora nucených prací. (Clearwisdom.net)
Sun Shuxiang, deset dní po propuštění z tábora nucených prací. (Clearwisdom.net)

Třiatřicetiletá žena jménem Sun Shuxiang, jejíž jméno se objevilo v otevřeném dopise zaslaném renomovaným čínským právníkem Kao Č-šengem na adresu vůdců komunistické strany Číny byla celkem dvanáctkrát uvězněna čínskými úřady. Ani Kao Č-šengovy apely nic nezměnily, navíc i on sám byl následně čínskými úřady unesen a mučen.

Kao tehdy vyzval vládu slovy: „Ukončete pronásledování věřících a zlepšete svůj vztah k čínskému lidu". O jeho případ se dnes již zajímá široká právnická obec, a to jak v pevninské Číně, tak v zahraničí. Právník zůstává dodnes nezvěstný.

Sun Shuxiang byla čínskou vládou pronásledována v rámci takzvaného "boje proti zlým kultům", což jsou podle čínské vlády všechny skupiny věřících, kteří nepodléhají vedení Komunistické strany. Potlačování v rámci této kampaně tedy směřuje na křesťany loajální papeži, buddhisty loajální dalajlámovi a zejména na v devadesátých letech velmi populární duchovní školu Falun Gong[1] založenou v Číně panem Li Hongzhim vroce 1992.

Paní Sunová pocházela z města Changchun v provincii Jilin, praktikovala duchovní školu Falun Gong. Čínské úřady ji za posledních jedenáct let údajně zatknuly celkem dvanáctkrát, pokaždé za praktikování Falun Gongu. Zatčeným nepomáhá, jak je známo z jiných případů, ani obhajoba právníků, kteří se odvolávají na čínské zákony, jež svobodu víry zaručují. Většinou ovšem uvěznění probíhá přímo, bez soudního procesu a na rozkaz speciálního úřadu 610.

Úřady ji odsoudily do pracovního tábora, vyrabovaly její dům a zabavily jí majetek. Zmučená Sun Shuxiang zemřela v bolestech 10. října 2010 po propuštění z vězení ze zdravotních důvodů. Podle svědků velmi těžko přijímala jídlo i tekutiny a trpěla dýchacími potížemi.

Paní Sunové bylo údajně předloženo falešné obvinění, které odmítla podepsat a odmítla vzdát se svojí víry a přijmout komunistickou ideologii. Poté, co se setkala s právníkem Kao Č-šengem, napsal Kao prezidentu Hu Jintaovi v otevřeném dopise: SUN Shuxiang, osmadvacetiletá obyvatelka Changchunu, byla během šesti let devětkrát protizákonně zatčena. Následuje několik zkušeností, tak jak je popsala:

„V červenci 2002 jsem se nacházela v domě svého otce. Policisté v civilu tam násilím vnikli a zeptali se mě, jestli jsem SUN Shuxiang. Dříve než jsem dostala možnost vůbec odpovědět, unesli mě. Následující den mě vstrčili do auta a asi dvě hodiny mě vezli po nějaké hrbolaté silnici. Dva policisté mě odvedli do strašidelného tmavého sklepení a sundali mi pásku přes oči. Do místnosti vtrhlo asi osm nebo devět policistů. Na stole byly tři velké elektrické obušky a jeden malý. Vedle nich leželo klubko provazů. Proti stolu stály dvě „tygří lavice" [2]. Dva policisté mě vtlačili na tygří lavici a ruce mi položili na opěradla a připoutali je želízky k opěradlům. Měli tam želízka různých velikostí pro různé velikosti zápěstí. Jeden policista položil na opěrky železnou tyč a tlačil ji proti mému hrudnímu koši a břichu, takže jsem se nemohla ani pohnout. Další policista ukázal na mučicí nástroje a řekl mi: ,Vidíš to? Když budeš spolupracovat, můžeme být za hodinu hotovi. A jestli ne, pak dostaneš ochutnat všechny nástroje. Víš, co se stalo s LIU Zheem a ostatními? Jen málo z nich se odsud dostalo živých.'

... Ta bolest byla nesnesitelná. Elektrický obušek se pohyboval po mém hrudníku a oni se mě ptali, s kterými příznivci Falun Gongu jsem měla kontakt. Bolestí jsem nemohla promluvit a ty známé tváře mých spolupraktikujících se třpytily před mýma očima. Měla jsem jen tu jedinou myšlenku: ´Je jedno, co přijde. Neprozradím nikoho. Neboť jakmile bych to udělala, bude tato osoba zatčena a mučena.'

... Tak mě mučili celý den a noc a byla jsem hodně blízko smrti.... Čtěte více...

Stoupenci Falun Gongu čelí násilným vládním represím již od roku 1999. Zdokumentovaný počet obětí na životech ukazuje 3,5 tisíc lidí. Stoupenci Falun Gongu pravidelně zveřejňují všechny nové případy zatčení, mučení a úmrtí praktikujících Falun Gongu v důsledku pronásledování na internetových stránkách clearwisdom.net.

Neoficiální odhady předpokládají více než deset tisíc obětí na životech v důsledku pronásledování. Ve vězeních, pracovních táborech a záchytných centrech se má v současné době podle Informačního centra Falun Dafa, lidsko-právních organizací a čínských disidentů nacházet sta tisíce praktikujících Falun Gongu, kterým bylo vládou odepřeno právo na svobodu víry.

Článek upravil Milan Kajínek[1] Falun Gong patří mezi takzvaný čchi-kung - východní metody zušlechťování těla a mysli. Obsahuje pět energetických cvičení a vede cvičence ke kultivaci charakteru a životu podle morálních principů. Největší důraz klade škola Falun Gong na tři morální principy Pravda (čínsky Zhen), Soucit (čínsky Shan), Snášenlivost (Ren). Při takzvané převýchově v pracovních táborech se následovníci Falun Gongu odmítají vzdát těchto principů a přijmout komunistickou ideologii.

[2] Tygří lavice, jedna z více než stovky zdokumentovaných metod mučení, kterým jsou praktikující Falun Gongu vystaveni v čínských věznicích a pracovních táborech.

Související články:

Šedesátiletou ženu umučili na ‚tygří lavici' - cvičila Falun Gong