Skupina asi sto lidí z torontské umělecké komunity protestují 17. dubna před čínským konzulátem v Torontu za propuštění čínského umělce Ai Weiweie, kterého policie zatkla 3. dubna a od té doby je nezvěstný (Čou Sing/The Epoch Times)
Skupina asi sto lidí z torontské umělecké komunity protestují 17. dubna před čínským konzulátem v Torontu za propuštění čínského umělce Ai Weiweie, kterého policie zatkla 3. dubna a od té doby je nezvěstný (Čou Sing/The Epoch Times)

Proslulý čínský umělec a aktivista Ai Weiwei (čteno Aj Wej-wej), který byl 3. dubna zatčen úřady na letišti a od té doby je nezvěstný, se údajně přiznal k obviněním z neplacení daní, a to na základě mučení ve vazbě, uvádí článek organizace zabývající se lidskými právy v Číně.

Ai je přední představitel čínského moderního umění, známý například pro spolupráci na designu Ptačího hnízda, obřího stadionu postaveného pro účely Olympijských her 2008. Kromě toho ovšem ve svých dílech zesměšňuje Čínskou komunistickou stranu a upozorňuje na korupci a nespravedlnost.

Podrobnosti případu, které měl vyzradit „úředník se svědomím z ministerstva veřejné bezpečnosti" byly publikovány 21. dubna v textu nazvaném „Alarmující spiknutí za Ai Weiweiovým mučením a přiznáním". Článek otiskl v sekci „Dopisy z Číny" zpravodaj nevládní organizace Human Rights in China (HRIC - Lidská práva v Číně) a má být sepsán anonymním novinářem čínské státní zpravodajské agentury Sin-chua.

V článku se píše, že ředitel úřadu veřejné bezpečnosti města Pekingu, Fu Čeng-chua, nařídil svým podřízeným, aby Aiovi ukázali video z mučení Kao Č'-šenga, obhájce zabývajícího se lidskými právy, kterého policie zatkla poté, co napsal dopisy, v nichž protestoval proti pronásledování Falun Gongu.

Video ukazuje mučeného Kaa, včetně „vsunutí elektrického obušku do Kaova konečníku a jak mu vytékají krev, sperma, moč a výkaly", píše se v prvním odstavci článku.

Fu Čeng-chua přikázal bezpečnostním složkám, aby to samé provedly i Ai Weiweiovi, „aby ho přinutily udělat to, co chceme, aby udělal". Podle uváděného textu se Ai po několik dnech mučení vzdal a přiznání podepsal.

Případ umělce má podle anonymního autora článku na starosti jednotka pro ekonomické vyšetřování a tým vnitrostátní bezpečnosti spadající pod úřad veřejné bezpečnosti města Pekingu.

Politická komentátorka Che Čching-lien věří, že zprávy o mučení jsou důvěryhodné. „Myslela jsem na to, když ho poprvé zatkli," řekla v rozhovoru s Rádiem Svobodná Asie. „Musíte si uvědomit, že on je jediný, kdo se odvážil autoritářskému režimu vysmívat."

Dánský sochař Jens Galschiot, který spolu s ostatními umělci ze země za propuštění Ai Weiweie loboval u své vlády v Kodani, si myslí, že zatčení umělce je způsob, jakým se totalitní režim Číny snaží své občany umlčet.

„Zatčení Weiweie není pro zbytek světa, jeho účelem je, aby Číňanům řekli: Nic nepodnikejte, jestli něco uděláte, stane se vám to samé", vyjádřil se Galschiot, který má sám vstup do Číny zakázán kvůli sousoším na památku obětem masakru z roku 1989.

Když Aiova starší sestra Kao Ke uviděla zprávy, prohlásila: „Nemůžu nechat matku, aby to viděla." Uvedla, že nemůže vědět, zda je zpráva skutečně pravdivá, ale hodlá jít na úřady, aby jí informaci potvrdily či vyvrátily, informovalo RSA.

HRIC na dotaz Velké Epochy odmítla komentovat, zda je článek pravdivý nebo ne.

 

Article in English

Související články:

ČÍNA: Významný umelec Ai Weiwei je pre spor s vládou v domácom väzení

Čína: Designér olympijského stadionu zatčen

Černá noc čínského právníka Kao Č'-šenga