18měsíční Xoang Nanbei byl společně se svými rodiči po dobu 81 dní držen v ilegálním vězení, kde trpěl podvýživou. Rodina byla propuštěna den po oficiálním konci světové výstavy Expo v Šanghaji. (Se svolením Du Qingyan)
18měsíční Xoang Nanbei byl společně se svými rodiči po dobu 81 dní držen v ilegálním vězení, kde trpěl podvýživou. Rodina byla propuštěna den po oficiálním konci světové výstavy Expo v Šanghaji. (Se svolením Du Qingyan)

Osmnáctiměsíční dítě trpělo podvýživou, když je i s rodiči úřady na 81 dní uvěznily během světové výstavy Expo v Šanghaji na začátku loňského roku. Rodiče jeli do Šanghaje vyřídit stížnost na úřady. Místo toho ale skončili v ilegální věznici, zřízené v prostorách továrny.

 

Du Qingyan, matka dítěte, sdělila Velké Epoše, že prostředí bylo pro malé dítě příšerné. Všichni byli celý den zavření v místnosti bez čerstvého vzduchu. Dítě muselo jíst stejné jídlo, které dostali dospělí; nedostalo žádné mléko nebo ovoce a po čase bylo pohublé a onemocnělo.

„Nedostával žádné výživné jídlo. Rychle zhubnul a často dostával kašel a horečky," uvedla Du. „Když se stav našeho dítěte zhoršil, začali jsme si stěžovat. Nicméně oni (jejich věznitelé) ještě další měsíc vůbec nic neudělali, a i pak nám každý den dávali jen láhev jogurtu a nějaké ovoce."

Ilegální vězení

12. srpna 2010 ráno vzali Du a její manžel Xiang Wenyin svého syna Xianga Nanbeie na Úřad pro styk s veřejností v městské čtvrti Yangpu v Šanghaji. Měli domluvenou schůzku s ředitelem, Chenem Weiem, aby zjistili výsledky své 6 let staré stížnosti proti demolici jejich domu.

K jejich překvapení jim po příchodu na úřad jakýsi muž ve středních letech začal vyhrožovat, že pokud budou „pokračovat v tom, co dělají", čeká je odveta.

Když Du trvala na tom, že chce vidět výsledek jednání, muž zavolal asi třicet dalších, kteří jim bez servítek sebrali mobilní telefony a natlačili je i s jejich synem do auta, které je odvezlo rovnou do načerno zřízeného vězení.

Manželé byli rozhněvaní a chtěli vědět, co udělali špatně a proč je zadrželi. Bylo jim řečeno, že „neudělali nic špatně" a že „byli poslední dobou hodně aktivní a mohou si tam ‚odpočinout‘".

Ilegální demolice

Dům této rodiny byl zdemolován v roce 2004, ale majitelé tvrdí, že nikdy nedostali žádné vyrovnání, ani nabídku náhradního bydlení.

Všechny svoje naděje upnuli na to, že vyhrají jednání, které proběhlo letos. Zatímco čekali na závěrečný verdikt, žebrali i se svým synem v ulicích poblíž výstavy, aby vůbec přežili.

„Je to už půl roku od jednání a doposud nám neřekli výsledek," řekla Du.

Rodina byla propuštěna z vězení 1. listopadu 2010, den po ukončení světové výstavy. Zároveň se dozvěděli výsledek jejich přelíčení o demolici. Jak sami uvedli, jednání vůbec nic nevyřešila a jejich situace zůstává i nadále stejná.

Při přípravách na světovou výstavu Šanghajská vláda vystěhovala nejméně 18 000 rodin a vyklidila 270 továren. Mnoho místních obyvatel od břehů řeky Huangpu bylo donuceno k přesunu a dostalo jen minimální náhradu. Podle informací Velké Epochy nespočet dalších lidí zůstalo bez domova, někteří byli uvězněni, zbiti a dokonce zabiti při boji o svůj majetek.

Article in English