20090315-Kao-C-seng-zena-deti-utekli-do-USA-rozhovor-Keng-Che-
Keng Che s dětmi poté, co se jim podařilo opustit Čínu. (Radio Free Asia)

Nejistota kolem situace obhájce lidských práv v Číně, právníka Kao Č'-šenga, narůstá. Ačkoliv čínské úřady nedávno oznámily, že Kao se nachází v odlehlé věznici v provincii Sin-ťiang, Kaova manželka má podezření, že její muž již zemřel při mučení.

Kao Č'-šeng, přezdívaný také „svědomí Číny" kvůli obhajování pronásledovaných náboženských skupin, včetně praktikujících Falun Gongu a podzemních křesťanských církví, byl od konce roku 2006 pravidelně unášen, bit a krutě mučen bezpečnostními složkami, zatímco jeho rodina byla pod neustálým dohledem čínských úřadů. Na počátku roku 2009 „zmizel" úplně a byl umístěn do vazby, jen s krátkou přestávkou v dubnu roku 2010.

V prosinci 2011, zatímco lidé z celého světa žádají jeho propuštění, čínské úřady oznámily, že si Kao odsedí tříletý podmíněný trest z roku 2006, protože údajně podmínku porušil. Byl oficiálně odsouzen a uvězněn ve věznici v Ša-ja v provincii Sin-ťiang.

Avšak vězeňské úřady porušily právo Kaovy rodiny na návštěvu.

Kaův starší bratr Kao Č'-i, jeho tchán a dva další příbuzní cestovali 3 dny téměř 3 000 km, aby ho navštívili, avšak při jejich příjezdu 10. ledna je vězeňský personál odmítl na návštěvu pustit.

„Řekli nám dva důvody: první je, že Kao nechce vidět žádné příbuzné, a druhý, že je stále ještě v 'tříměsíčním převýchovném období '," sdělil Kaův bratr rádiu Sound of Hope (SOH).

Kao-C-seng
Advokát Kao Č'-šeng, přezdívaný také „svědomí Číny". (Velká Epocha)

Kaova manželka Keng Che má ale podezření, že za odmítnutím návštěvy jsou jiné důvody.

„Máme pocit, že může být již umučen k smrti," řekla v New Yorku pro televizi New Tang Dynasty (NTD).

„Úřady nevědí, co na to rodině říct, a tak přišly s těmito výmluvami. Nedovolí nám ho navštívit, ani nedokáží poskytnout důkaz, že je ve vězení," míní jeho žena.

Čínský aktivista za lidská práva Tu Jang-ming komentoval případ Kaa v nedávném článku Epoch Times s tím, že podle čínského práva poté, co je verdikt vynesen soudem, mají rodinní příslušníci právo na návštěvy vězňů. Ale v případě Kaa bylo podle něj nejen toto běžné pravidlo porušeno, ale také celkově se případ řeší velmi podivně.

„Během uplynulých 20 měsíců od posledního Kaova unesení čínské komunistické úřady nebyly nikdy schopny předložit žádné důkazy prokazující, že Kao je stále naživu," řekl pan Tu.

„Nemohou najít žádný důvod k zákazu rodinných návštěv, a tak vymysleli příběh 'tříměsíčního převýchovného období ', během kterého nesmí být žádné návštěvy," dodal Tu.

Čínský obhájce lidských práv Ťiang Tchien-jung řekl rádiu SOH, že věznice v Ša-ja je notoricky známá pro zadržování politických vězňů. Podotkl také, že odmítání rodinných návštěv je v rozporu se zákonem.

Kaův právník Mo Šao-pching řekl v rádiu SOH, že neexistuje žádný způsob, jak potvrdit, že Kao nechce vidět svou rodinu. Právníci v jeho firmě prozkoumali čínské právo a nemohli najít žádné nařízení o tzv. 'tříměsíčním převýchovném období ' pro nové vězně nebo o zákazu rodinných návštěv, uvedl Mo.

Úřady neberou telefony

Kaova manželka říká, že opakovaně telefonovala do vězení Ša-ja, ale nikdo jí nezvedl telefon.

Keng Che řekla, že také telefonovala hlavnímu soudci Po Ťünovi do Pekingského ústředního lidového soudu a požadovala dokumenty k rozsudku, ale nedostala žádnou odpověď, takže se ještě více obává o Kaův život.

Keng také uvedla pro Rádio Svobodná Asie, že se spoléhala na své příbuzné v Číně, aby zjistili, zda je její manžel mrtvý, nebo ne, ale všichni její příbuzní žijí ve strachu z úřadů.

„I když odpoví na moji výzvu, nemůžeme promluvit o tom, kde Kao je nebo jak ho najít. Pokud bychom tak učinili, moje rodina by byla pod tlakem [orgánů], a buď by dostali výpověď z práce, nebo by byli na několik dní uvězněni,"zmínila Keng Che.

Kaova manželka s jejich dvěma dětmi podnikla v únoru 2009 náročný útěk z Číny a nyní žije v USA. Ačkoli tyto roky trápení si vzaly na rodině svou daň, Keng Che řekla televizi NTD: „Naše celá rodina je odhodlaná, že Kaa uvidíme - živého nebo mrtvého."

small_United_Kingdom


Související články:

Obhájce Kao Č'-šeng je vězněn v provincii Sin-ťiang, Chu Ťia vyzývá k návštěvě věznice

Třináct zemí ohlásilo protesty proti zadržování advokáta Kao Č'-šenga

Místopředseda EP: Lidé zodpovědní za špatné zacházení s právníkem Kao Č'-šengem budou postaveni před soud

Manželka slavného čínského advokáta: Můj muž je nezvěstný

OSN brání obhájce lidských práv Kao Č'-šenga

Advokát Kao Č'-šeng si musí odpykat tři roky ve vězení

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga