Jako první vystoupila Marta Kubišová s písní Óda na ticho, poté se střídala vystoupení violistky Jitky Hosprové a čtení z knihy Za Čínu spravedlivější ústy Jana Potměšila. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Jako první vystoupila Marta Kubišová s písní Óda na ticho, poté se střídala vystoupení violistky Jitky Hosprové a čtení z knihy Za Čínu spravedlivější ústy Jana Potměšila. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Jako první vystoupila Marta Kubišová s písní Óda na ticho, poté se střídala vystoupení violistky Jitky Hosprové a čtení z knihy Za Čínu spravedlivější ústy Jana Potměšila. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Jako první vystoupila Marta Kubišová s písní Óda na ticho, poté se střídala vystoupení violistky Jitky Hosprové a čtení z knihy Za Čínu spravedlivější ústy Jana Potměšila. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

PRAHA, 27. ledna - V pátek při příležitosti Dne obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, odezněl v hlavním sále senátu PČR koncert pořádaný na podnět virtuosky Jitky Hosprové, kterou doprovázeli zpěvačka Marta Kubišová a herec Jan Potměšil.

Hudební a recitační vystoupení umělců mělo upoutat pozornost veřejnosti k případu uvězněného čínského právníka Kao Č´-šenga a genocidě praktikujících Falun Gongu v Číně, jejímiž případy se právník zabýval.

Koncert se konal pod záštitou místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Palečkové.

Jitka Hosprová se rozhodla podpořit tyto statečné lidi poté, co se zúčastnila křtu českého překladu Kaovy knihy Za Čínu spravedlivější, následně se k ní přidali Marta Kubišová a Jan Potměšil.

V prostoru Senátu se sešli diváci, kteří přišli tuto myšlenku podpořit svojí přítomností, včetně mnoha známých osobností, jako Dan Bárta, Táňa Fischerová, Svatopluk Karásek, Jan Budař, Martin Bursík, Tomáš Grulich, Martin Rejman a mnohých dalších.

Violistka Jitka Hosprová zahrála na koncertě například skladbu Gideona Kleina, jenž patřil k terezínským skladatelům, kteří – ač vězněni – do poslední chvíle života v terezínském ghettu psali hudbu a pořádali koncerty. Marta Kubišová zazpívala svoji novější píseň s textem Jana Schneidera Teď.

„Touto písničkou a ještě jednou jsem se rozhodla přispět ke kampani, která je velmi důležitá pro spisovatele Kaa a je důležitá proto, aby celý svět věděl, že se na něj nezapomíná. Pamatuji si, že právě tyto kampaně pomohly k tomu, aby se v 80. letech lidi dostali z vězení i u nás," uvedla na koncertu Marta Kubišová.

Večerem provázela paní Kateřina Jacques. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Večerem provázela paní Kateřina Jacques. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Jan Potměšil také četl právníkův hrůzný článek „Černá noc čínského právníka Kao Č´-šenga", ve kterém pan Kao popisuje ukrutné fyzické i psychické mučení, které na něm praktikovala státní bezpečnost.

O případ právníka se zajímá Evropský parlament, Rada OSN pro lidská práva, Amnesty International, ministr zahraničních věcí Velké Británie David Milliband i ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová. 

 

Video poskytla Televize NTD

 

Ptali jsme se hostů, jaké dojmy si odnášeli z uměleckého představení.

Alena Palečková, místopředsedykně Senátu PČR
Alena Palečková, místopředsedkyně Senátu PČR. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Alena Palečková, místopředsedkyně Senátu PČR, doufá, že se právník dostane na svobodu: „Mám obrovské přání, aby se [Kao] dostal z vězení, aby ta celosvětová vlna, která se zvedá a která snad bude sílit, aby mu umožnila dostat se na svobodu a setkat se svojí rodinou."

Písničkář Pepa Nos uvedl: „Bylo to přesně takové, jak jsem si to představoval. To znamená, je to druhá akce v senátu (za právníka Kaa, pozn. red.(odkaz na první akci) a ta síla se zestonásobila, jestli ne ztisícinásobila. A je to logické, protože když je něco, co je bez jakéhokoliv delšího komentáře samo o sobě vypovídající, tak tomu nelze postavit žádnou hráz. Ani prostě jak teďka v Číně komunisti staví svojí první letadlovou loď, tak prostě ani ta jim nebude stačit, aby zastavili Kao Č'-šenga, aby zastavili tohoto malého človíčka."

Herečka Táňa Fischerová měla myšlenku: „Jsem moc ráda, že takováhle akce tady je a že se nemusíme stydět, že k tomu mlčíme. Protože to je tak strašně důležité dát najevo sounáležitost s nimi... To jsou opravdu naši bratři, ty lidi, kteří tam trpí. A to farizejství světa, který to vyměnil za obchod a vyobchodoval lidská práva, to je něco, proti čemu člověk musí vždycky protestovat."

Herec Jan Budař si odnesl silné dojmy: „Mě to dojalo, a přemýšlím nad tím, co můžeme všichni udělat, když už víme, co se děje v Číně za nespravedlnost. Myslím, že každý, kdo se o tom dozví, a vnímá, že všichni jsme lidské bytosti, tak vnímá tu sounáležitost s tím utrpením těch lidí, kteří jsou totalitním režimem poměrně tvrdě a nespravedlivě postihováni."

Kancléř Konzervativní strany Martin Rejman. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Kancléř Konzervativní strany Martin Rejman. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Kancléř Konzervativní strany Martin Rejman přišel na koncert proto, že je přesvědčený, že takovéhle akce jsou důležité: „Tak, jak řekla Kateřina Jacques, jak podporovali naše disidenty v osmdesátých letech v západní Evropě a v Americe, tak je třeba, abychom my podpořili disent v Číně. A je ostudné, že náš prezident toto nechápe, ale je potěšující, že to chápe předseda vlády a že to chápe pan ministr zahraničí. Jinak koncert na mě udělal báječný dojem a ta tečka toho amerického mladíka byla fantastická. Samozřejmě paní Kubišová, paní violistka i pan Potměšil... bylo to moc fajn."

Zpěvák Dan Bárta si myslí, že je třeba podobným akcím obětovat svůj volný čas: Našinec má vždy tendenci se tomu vyhnout, protože má volný večer nebo se dá udělat kus práce, ale uvědomil jsem si, že můžu mít doma nebo v hospodě spoustu řečí, tak jsem se rozhodl, že přijdu, že jsem vlastně i zvědavý, o co jde. Zjistil jsem si pár informací, abych se v tom zorientoval, a když jsem tady poslouchal celý to pásmo, protože tady o ten koncert úplně tak nešlo, a když si našinec uvědomí, že všichni už nyní žijeme v nějaké jedné globální společnosti, a představa, že v podstatě každý šestý člověk v této společnosti může být kdykoliv v jakoukoliv denní či noční hodinu bez jakéhokoliv udání důvodu a odvolání zatčen, zrušen, mučen, bit, zabit velmi malou skupinou - svévolí několika jedinců - je strašně nepříjemná a hrůzná a v takovémto kontextu to vždy ve mně vyvolá nějaké rozhořčení. (celý rozhovor)

Senátor Tomáš Grulich. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Senátor Tomáš Grulich. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Senátor Tomáš Grulich: Myslím, že od nás, z naší strany, české strany, je to povinnost, jednak stále připomínat to, že je tady nějaký komunistický totalitní režim, že byl i u nás, a že stále pokračuje a stále je ve světě. To je neustále třeba připomínat. Řekl bych, že hlavně Evropské unii, protože tam stále mají pocit, že komunismus byl takovou, řekl bych, jenom kavárenskou záležitostí, a že se objevili jenom občasné chyby, což se stává. Byl to ale skutečně zločin a já jsem velice rád, že můžeme vracet podporu, která nám byla dávána ze zahraniční před rokem 1989. Považuji vlastně moji účast na této akci i účast mé kolegyně za naprosto přirozenou. Myslím, že je třeba to lidem připomínat neustále a ukazovat, že to, co jsme prožili my, prožívají jiní a v daleko horší podobě, než jsme zažili my tady."

Rozhovor s iniciátorkou koncertu Jitkou Hosprovou.

Hosté poté mohli vyjádřit svoji podporu právníkovi a nesouhlas s pronásledováním Falun Gongu podpisem pod dopis pro uvězněného právníka, který byl směřovaný i na čínskou ambasádu v ČR.

Velká Epocha je mediálním partnerem koncertu.

Zde můžete sledovat záznam z koncertu

Společné foto všech účinkujícíh na závěr koncertu: (zleva) klavírista Štěpán Kos, violistka Jitka Hosprová, herec Jan Potměšil, zpěvačka Marta Kubišová, politička Kateřina Jacques. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Společné foto všech účinkujícíh na závěr koncertu s knihou obhájce Kao Č'-šenga: (zleva) klavírista Štěpán Kos, violistka Jitka Hosprová, herec Jan Potměšil, zpěvačka Marta Kubišová, politička Kateřina Jacques. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Důstojná atmosféra v historickém sále Valdštejnského paláce. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Důstojná atmosféra v historickém sále Valdštejnského paláce. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

 

20111219-kao.jpg

Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)

 


Související články:

Čínský právník Kao Č´-šeng je už možná umučený, říká jeho žena

Čeští umělci podpoří koncertem právníka Kao Č'-šenga a praktikující Falun Gongu

České osobnosti podpořili mezinárodní protest proti perzekucím v Číně

FOTOGALERIE: České osobnosti podpořily protest před čínskou ambasádou

Jan Potměšil: Čínský režim říká, váš život nemá žádnou cenu, je úplně zbytečný nebo bezcenný, a to je vrchol arogance

Premiér Nečas: Vláda, potažmo ministerstvo zahraničí při jednání s ČLR kauzu Kao Č'-šeng zmiňují

Čeští politici a aktivisté žádají propuštění čínského právníka Kao Č'-šenga (video)

Čínský student děkuje Čechům za koncert za čínského právníka v českém Senátu