20070726-gao-zhisheng-pocta-
Čínský obhájce lidských práv Kao Č'-šeng. (Velká Epocha)

Orgány komunistické Číny se dopustily zločinu proti mezinárodnímu právu svévolným zadržováním obhájce lidských práv Kao Č'-šenga. Toto prohlášení nedávno vydala OSN, která také požaduje Kaovo propuštění.

Na jinak opatrnou OSN jde o neobvykle otevřený jazyk. Odborníci z řady pracovních skupin jím odsoudili nezákonné zadržování čínského právníka a obhájce lidských práv, který byl nedávno odsouzen k tříletému výkonu trestu, nicméně ve vazbě nebo domácím vězení je držen už posledních pět let.

Je alarmující, že pan Kao je i nadále svévolně zadržovaný. Jeho zadržování v průběhu těch let vyústilo v porušování lidských práv, včetně toho základního práva na spravedlivý proces. Vyzývám (čínské) úřady, aby pana Kaa propustily,“ uvedl v tiskové zprávě El Hadji Malick Sow, vrchní zpravodaj pracovní skupiny pro svévolné zadržování.

Sowova pracovní skupina deklarovala již v roce 2010, že Kaovo zadržení postrádá jakoukoliv právní bázi.

Kao Č'-šeng dostal v prosinci 2006 tříletý podmíněný trest za jeho aktivismus a ochraňování pronásledovaných náboženských skupin včetně praktikujících Falun Gongu, jejichž jménem napsal dopis ústřednímu vedení komunistické strany. Ve věci pronásledování Falun Gongu provedl vlastní vyšetřování a „s otřeseným srdcem a chvějícím se perem“ napsal o detailech, které v této věci zjistil, včetně rozsáhlého a nic nezakrývajícího popisu mučících metod.

Ze všech těch skutečných případů brutality, z těch všech záznamů nelidského mučení vlastních lidí vládou, z těch všech nemorálních činů, šokovaly mojí duši nejvíce obscénní rutinní praxe napadání ženských genitálií příslušníky policie a pracovníky Úřadu 610,“ napsal Kao.

Genitálie a ňadra téměř každé ženy a genitálie všech mužů byly během perzekuce terčem těch nejvulgárnějších sexuálních útoků.

Ke konci roku 2006 byl Kao unesen, zbit a mučen bezpečnostními složkami, zatímco jeho rodinu dali sledovat. Na počátku roku 2009 Kao zcela „zmizel“, byl umístěn do vazby, kde ho mučili ještě víc. V dubnu 2010 se nakrátko dostal na svobodu, aby byl vzápětí opět unesen. Vzhledem k tomu, že 22. prosince se jeho pětiletá podmínka blížila ke konci, čínské úřady tvrdily, že podmínku porušil, a bude proto uvězněn na tři roky, tedy na dobu původního trestu z roku 2006.

Samotný Kao však dosud nedostal příležitost promluvit.

Kao by v žádném případě neměl být vystavovaný útokům, včetně svévolného zadržování s cílem zabránit mu v jeho legitimním právu vyjádřit se a ve výkonu své profese obhájce lidských práv, “ řekl Frank La Rue, zvláštní zpravodaj pro podporu a ochranu práva na svobodu názoru a projevu.

Margaret Sekaggyaová, zvláštní zpravodajka pro situaci obhájců lidských práv, dodala: „Státy by měly pro ochránce lidských práv zajistit příznivé pracovní prostředí, které jim zaručí, že nebudou pronásledováni a justičně obtěžováni."

small_United_Kingdom

Související články:

Předseda Evropského parlamentu upozorňuje na případ mučení čínského právníka Kao Č'-šenga

Advokát Kao Č'-šeng si musí odpykat tři roky ve vězení

Čína: Spekulace o smrti advokáta Kao Č’-šenga (video)

Premiér Nečas: Vláda, potažmo ministerstvo zahraničí při jednání s ČLR kauzu Kao Č'-šeng zmiňují

Kniha čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga vychází v ČR

Predstavenie knihy Kao Č'-šenga na Slovensku