Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)
Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)

Čínský bojovník za lidská práva, známý právník a disident Kao Č'-šeng, kterého čínská bezpečnost zadržuje téměř nepřetržitě už od roku 2006, byl oficiálně odsouzen ke třem letům ve vězení.

Oznámila to oficiální tisková agentura režimu Xinhua (Sinchua), čímž nepřímo uznala, že nejsou zvěsti o jeho smrti pravdivé. Představitelé čínské komunistické vlády opakovaně odmítají reagovat na četné výzvy mezinárodního společenství žádající informace o zdravotním stavu a místě pobytu renomovaného obhájce.

Tříletý rozsudek byl původně vydán 22. prosince 2006 za „rozvracení státu“. Důvodem byla série dopisů vůdcům strany, ve kterých Kao vyzýval k zastavení perzekuce duchovního hnutí Falun Gong. Kao Č'-šeng se vyznamenal také obhajováním lidí, jako jsou hendikepovaní, oběti důlních neštěstí a vyvlastňování, podzemní křesťané a podobně.

Soudní výnos byl pozastaven na dobu pěti let, která mají uplynout začátkem příštího měsíce. Podle Maran Turnerové, ředitelky neziskové organizace Freedom Now, která pomáhá politickým vězňům, se čínský režim snaží najít způsoby, jak zaobalit Kaovo pronásledování do "zákonného hávu".

Možná, že se dostali pod tlak, a proto museli přijít se způsobem, jak říct, že není mrtvý, ale přitom ho dál držet ve vazbě. Očividně ho nechtějí propustit, a tohle by jim mohlo posloužit, “ uvedla Turnerová.

Článek na Xinhua tvrdil, že Kao porušil podmíněný trest, a proto si bude muset odpykat trest původní. Která ustanovení disident porušil ani jak k tomu mohlo dojít, ovšem řečeno nebylo.

Bob Fu z organizace ChinaAid, která spustila web stránku FreeGao.com (osvoboďte Kaa, pozn. red.), prohlásil: „Je to naprosto nepřijatelné a směšné rozhodnutí, protože Kaa čínské bezpečnostní síly zadržují většinu z posledních pěti let. Jak a kdy mohl spáchal nějaký zločin, který by tu jeho takzvanou podmínku porušil?

Podle Fua není rozhodnutí „ničím víc, než perzekucí proti statečnému obhájci lidských práv, který již zažil tolik mučení a týrání. Mezinárodní společenství by mělo požadovat Kaovo okamžité propuštění a prezident Obama by se měl nahlas vyslovit, že takové ohavné rozhodnutí Číně mezinárodní respekt nepřinese“.

Čínská státní policie drží Kaa v zajetí od února 2009. Rodinné návštěvy má zakázány a úřady nechtějí prozradit místo, kam byl převezen. Od prosince 2006 se právník přezdívaný „svědomí Číny“ dostal z vazby několikrát, ale vždy pouze na nedlouhou dobu. Agenti jej pokaždé zakrátko unesli a zadržovali v izolaci.

Ve svých pamětech vydaných pod názvem „Za Čínu spravedlivější“ Kao vypráví, že komunistická strana používá „ty nejsurovější, nejnemravnější a nejilegálnější způsoby, aby mučila naše matky, mučila naše manželky, mučila naše děti a mučila naše bratry a sestry ...“ Tento komentář napsal poté, co strávil několik měsíců vyšetřováním mučících metod používaných stranou proti stoupencům duchovního hnutí Falun Gong.

Sám Kao Č'-šeng se podobného zacházení dočkal potom, co o této brutální kampani napsal. V pojednání nazvaném „Černá noc, černá kapuce a únos černou mafií“ popisuje, jak mu v roce 2008 ve vazbě pálili cigaretami oči a do genitálií mu zaváděli párátka. Mučení tehdy trvalo 54 dnů.

V prosinci 2005 Kao vystoupil z Komunistické strany Číny, kterou nazval „nelidskou, nespravedlivou a zlou stranou“. Den vystoupení byl podle něj tím nejradostnějším dnem jeho života.

English

Související články:

Právník Kao Č'-šeng středem zájmu světových lidsko-právních organizací a politiků

Slovenský poslanec Ondrej Dostál osobně nabídl knihu Kao Č'-šenga čínskému velvyslanci (video)

Čeští politici a aktivisté žádají propuštění čínského právníka Kao Č'-šenga (video)

USA tlačí na čínské komunisty, aby propustili křesťanského právníka Kao Č'-šenga