Autorka je dobrovolnou přispěvatelkou pohybující se po Číně - její jméno ani bližší popis z bezpečnostních důvodů na její žádost neuvádíme. (Autor na žádost neuveden)

Následující příběh je publikován v rámci seriálu - Zážitky z Číny aneb příběhy z čínských ulic.

20111220-cina-internet
Scrennshot obrazovky: váš příspěvek XXX již byl adminem YYY smazán. (Autor na žádost neuveden)

Už něco přes rok jsem fanouškem čínských klonů západních sociálních sítí, které jsou v ČLR zakázané.

Ale co by čínská vláda pro svoje občany neudělala - vznikly desítky čínských sociálních sítí a diskuzních fór, které jsou samozřejmě 24 hodin denně pod dohledem cenzorů a „nevhodné“ příspěvky mizí během několika minut (pokud jsou vůbec publikovány).

Weibo, „mikroblog“ (podobný Twitteru), je poslední dobou velmi populární, a proto mám už asi dvaadvacátý účet. Předchozích jednadvacet  účtů mi bylo smazáno...

Shodou okolností jsem se zúčastnila Letní školy v Pekingu a dopřávala si koleje pro mezinárodní studenty za 100 Kč na den. Nejenže cizinecké koleje mají klimatizaci, ale hlavně mají internet stejný jako koleje čínské, tedy ještě víc cenzurovaný než „čínský“ internet jinde v ČLR. Jedna z pastiček je, že se zde student samozřejmě přihlašuje pomocí pravého jména.

Během letního pobytu v ČLR jsem se samozřejmě věnovala přeposílání „zajímavých“ a hlavně pravdivých informací na různá témata.

Jednoho dne ráno mi přestal jít internet a vzápětí volala milá paní sekretářka, zda se mohu odpoledne dostavit do kanceláře v 11. patře.

20111220-cina-internet2
Scrennshot obrazovky: omlouváme se, ale stránka (účet), který chcete navštívit neexistuje nebo byl smazán. (Autor na žádost neuveden)

„Samozřejmě. “

Po obědě jsem se naladila čínským pivem bez chuti a na čas dorazila do kanceláře místoředitele jedné z nejprestižnějších univerzit v ČLR. U „výslechu“ byl přítomen pan místoředitel nervóznější než já a dvě sekretářky. Jedna zapisovala každé slovo a druhá mne probodávala předstíraným milým pohledem. Po „uvolňujícím“ úvodu přišla řeč na to, proč vlastně nemůžu na internet...

... „Fakt? Opravdu jsou články o JS dalajlámovi v ČLR zakázané? To jsem neměla nejmenší tušení!“

... „Ano, o Tibetu jsem slyšela. Je tam krásná příroda, byl jste tam?“

... „Víte, já jsem pouze ten článek přeposlala. Sám jistě víte, že kdyby na něm bylo něco –nevhodného–  tak ho zde (v ČLR) na internetu nenajdu.“

... „Samozřejmě mě to strašně mrzí a už to nikdy v životě neudělám!!!“

Po půl hodině jsem byla propuštěna. Snad bez černého puntíku při příštím vyřizování víza.

Například Tibeťani jsou "na koberečku" kdykoliv jsou nejaké nepokoje v Tibetu, ke mě byli zajisté shovívaví, protože jsem cizinec.

Poslední dobou se víc a víc utužují pravidla publikování na čínském internetu, upload videa na čínských multimediálních portálech musí projít několikahodinovým „přezkoumáním“, články na diskuzních fórech se objevují s půlhodinovým zpožděním od odeslání, na mikroblozích lze nastavit, aby uživatel svoje příspěvky viděl, ostatní je již nevidí. Vzniká tak dojem, že uživatel cenzurovaný není, opak je ale pravdou. Nevhodné účty jsou bez okolků mazány, v posledních týdnech se dokonce konaly policejní zátahy na vytypované uživatele, kteří byli zatčeni.

Některé jiné jazyky (např. tibetština, arabština) jsou na některých portálech důsledně mazány. Systém postupu při cenzuře je velkou záhadou, ale existují jisté teorie, které se do větší či menší míry ukazují být pravdivé. Na přelomu roku 2011-2012 se také chystá povinná registrace účtu na reálné jméno a číslo OP, některé portály už tuto povinnost praktikují.

Nejznámější portály např.: weibo.com (~twitter) renren.com, kaixin001.com (~facebook) tianya.cn (diskuzní fórum)

 

Související články:

Zážitky z Číny: Pravý čínský křesťan musí milovat komunistickou stranu

Zážitky z Číny: Tři bezpečáci proti jedné ženě - je na zemi a krvácí...