Sundar Pichai, generální ředitel Googlu. (Elijah Nouvelage / AFP / Getty Images)
Sundar Pichai, generální ředitel Googlu. (Elijah Nouvelage / AFP / Getty Images)
Google chce urychlit své podnikání v Číně. V honbě za tímto cílem se nově snaží nalézt „rovnováhu“ mezi uspokojením drakonických politik Komunistické strany Číny a proklamovanou oddaností svobodě projevu.

Sundar Pichai, generální ředitel společnosti, zmínil ve svém dopise adresovaném několika senátorům USA, že Google je otevřen možnostem a přáním sloužit více uživatelům v zahraničních zemích, včetně Číny.

„V Číně uvažujeme o různých možnostech poskytování služeb. Nejlépe způsobem, který je v souladu s naší misí. Jsme odhodláni prosazovat svobodu projevu a soukromí uživatelů, respektovat zákony, v rámci kterých působíme, a umožnit přístup k informacím. Usilujeme o dosažení správné rovnováhy v každém kontextu,“ dodal Pichai.

Obsah dopisu unikl na web The Intercept. Zároveň společnost Google nezareagovala na žádost Epoch Times o objasnění toho, co Pichai výslovně myslel pod „správnou rovnováhou v každém kontextu“.

Projekt Dragonfly

I přes neprozrazení svého zdroje web Intercept informoval, že společnost Google tajně pro Čínu vyvíjí mobilní vyhledávací aplikaci, která sleduje uživatele a cenzuruje politicky citlivá témata, jako demokracie, lidská práva či protest.

Google zareagoval prohlášením, že daná aplikace má do spuštění ještě daleko.

Avšak vyjádření výkonného ředitele společnosti, Bena Gomese, naznačují něco jiného. Dle přepisu interního rozhovoru, který vyšel na webu Intercept, se firma rozhodla, že projekt musí být rychle připraven k ostrému nasazení a uvedení do provozu.

Čínská komunistická strana provozuje nejrozsáhlejší systém cenzury na světě. Pokud zahraniční firmy chtějí podnikat na jejím území, musí tuto cenzuru dodržovat. Ve skutečnosti jdou požadavky ještě o krok dále a společnosti musí souhlasit, že budou s režimem sdílet data získaná v Číně.

Google již v minulosti v Číně provozoval svou verzi cenzurovaného prohlížeče, a to mezi lety 2006 a 2010. Společnost se tehdy nakonec rozhodla z čínského trhu se stáhnout z důvodu kybernetického útoku pocházejícího z Číny, jehož cílem byly emailové účty řady čínských bojovníků za lidská práva. Snahy dostat firmu zpět na čínský trh se zatím nesetkaly s úspěchem i kvůli tomu, že komunistická vláda silně protěžuje domácí konkurenci.

Posun k cenzuře

Zatímco Google sklidil po svém odchodu z Číny pochvaly od zastánců lidských práv, podle nedávného uniklého interního dokumentu se společnost v posledních letech odklonila od principů podpory svobodného projevu.

Dokument uvádí, že Google a její dceřiné společnosti, jako Youtube a další online platformy se přesunuly od svobodného projevu k cenzuře a moderování diskuzí. To vše ve jménu potlačení nenávistných projevů, falešných zpráv a dalšího nežádoucího chování.

Například ve svých doporučeních u vyhledávání Google „nenašeptává“ oproti jiným výrazům termín „China Uncensored“, nejoblíbenější kanál zaměřený na čínskou politiku.

Zdá se však, že tak není kvůli tomu, že by Youtube tento kanál blokoval, ale protože Youtube spojuje termín „Uncensored“ s vyhledávacími dotazy na obsah pro dospělé, které jsou filtrovány. Google neposkytl Epoch Times žádné bližší vysvětlení.

Ve svém dopise šesti senátorům Pichai uvedl, že společnost Google se domnívá, že „znalosti posilují společnost a ti, již disponují více informacemi, jsou na tom lépe.“ Jde prakticky o stejnou argumentaci, kterou společnost Google použil k odůvodnění provozování cenzurovaného vyhledávače v Číně před rokem 2010.

Co se týče projektu Dragonfly, senátoři položili CEO Googlu řadu otázek typu: Jaká klíčová slova si přeje čínský režim cenzurovat a zda existují výrazy, které by naopak Google odmítl blokovat? Pichai na otázky nereagoval.

„Zda budeme moci spustit naši vyhledávací službu v Číně nebo ne, zůstává nejasné. Proto nejsme v současnosti schopni odpovědět na podrobné otázky,“ uvedl.

Od svého nástupu k moci v roce 1949 způsobila Komunistická strana Číny nepřirozenou smrt zhruba 80 milionů Číňanů. Podle nezávislého vyšetřování navíc státní aparát od roku 2000 usmrtil stovky tisíc vězňů svědomí, převážně následovníků Falun Gongu, pro jejich orgány, které jsou určeny k lukrativním transplantacím.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.