Více než polovina z čínských milionářů chce ven. Nestabilní politické a investiční prostředí společně s řadou sociálních problémů znamená, že šedesát procent boháčů buď už emigraci dokončilo nebo plánují přesunout své fondy do zahraničí, tvrdí nedávná zpráva.

Studie o soukromém majetku v Číně 2011 vydaná společnostmi China Merchants Bank a Bain & Company ukazuje, že počet emigrujících bohatých Číňanů v posledních letech rapidně narůstá.

Podle článku v čínském periodiku Economic Observer jsou pro to dva důvody: zabezpečení majetku a příznivé životní podmínky v zahraničí. Země jako Spojené státy a Kanada mají nízké daně, lepší možnosti vzdělání, čisté ovzduší, zdravé a bezpečné potraviny a stabilní investiční prostředí.

Bohatým lidem v Číně mezitím leží na srdci jeden tíživý problém, píše článek. „Mnozí boháči jsou v ohavném prostředí, kde pokud nedělají zlé věci, nemohou přežít, takže musí být zlí. S tím, jak pokračují v dělání špatných věcí, mají strach, že je jednoho dne chytí a přijdou o všechno,“ uvádí zpráva.

Rovněž panuje obecný nedostatek důvěry v budoucnost Číny, zvláště mezi těmi, kteří své bohatství nabyli zákonnou cestou, vysvětluje Li Ding, zástupce šéfredaktora mediální a analytické skupiny Chinascope.

„Čína je pořád ještě režim jedné strany, takže soukromý majetek není opravdově chráněn,“ řekl pro televizi NTD. „Komunistická strana vám může přes noc, celkem snadno, vzít osobní jmění, váš osobní majetek a samozřejmě neexistuje žádný právní řád. Zákon váš osobní majetek neochrání. Takže se bojí.“

Pokud si to rozházíte se špatným čínským funkcionářem, v některých případech to stačí na to, abyste se stali terčem vyvlastnění, tvrdí Li. „Možná rozzlobí nějakého úředníka a jejich majetek zabaví a oni mohou skončit ve vězení. Už jsme viděli pěkných pár takovýchto případů.“

Přesunování kapitálu nevěští pro budoucnost Číny jako produktivní ekonomiky nic dobrého, míní Li. „Přemýšlejte o tom: boháči si v zemi vydělají peníze a ty peníze ze země odvezou. Co v ní pak zbude?“

„Jestliže si lidé volí svýma nohama – vydělat peníze a zmizet – jak by pak mohla Čína udržet svůj růst? To je nemožné,“ dodává analytik.