Státem schválené církve řídí „mniši“ dosazení komunistickou stranou. Dva buddhističtí delegáti přichází na 6. plenární zasedání čínského lidového kongresu ve Velké síni lidu v Pekingu, 16. března 2013. (Feng Li / Getty Images)
Státem schválené církve řídí „mniši“ dosazení komunistickou stranou. Dva buddhističtí delegáti přichází na 6. plenární zasedání čínského lidového kongresu ve Velké síni lidu v Pekingu, 16. března 2013. (Feng Li / Getty Images)
Náboženství v Číně mají dvojí tvář. Jedna jsou „státem schválená“, a tu také řídí funkcionáři dosazení komunistickou stranou (takzvaní „duchovní“). Druhá jsou státem neschválená náboženství označovaná za „heretické organizace“, „sekty“ a podobně. Nejedná se však o skutečné kulty, ale pouze o věřící, kteří odmítli začlenit do svých duchovních učení věrnost komunistické straně.

Na mnohých případech se ukazuje, že lidé dosazení komunistickou stranou nejsou vybíráni na základě vysokých morálních kvalit nebo duchovní vyspělosti.

Mezi jeden ze žalostných případů snah komunistické strany o absolutní kontrolu náboženství patří nedávné obvinění jednoho z takzvaných „duchovních“ ze sexuálního obtěžování.

Jedná se o jednoho z nejvýše postavených buddhistických mnichů v Číně, jistého Š' Süe-čchenga, který byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Kauza jej donutila odstoupit z čela Čínského (státem schvalovaného) buddhistického sdružení.

Š' Süe-čcheng je představeným známého buddhistického kláštera Lung-čchüan a je také členem politického poradního orgánu čínské vlády. Obvinění z toho, že obtěžoval řadu mnišek a požadoval od nich, aby mu činily různá sexuální potěšení, pod záminkou, že sex je součástí víry, sepsali dva mniši působící v klášteře Lung-čchüan na okraji Pekingu. Představeného také obvinili ze zpronevěry majetku ve výši 12 milionů juanů. Uvedly to agentury AP a Reuters.

Představený kláštera na svých internetových stránkách obvinění popřel.

Komunistická strana v Číně běžně dosazuje své lidi na posty (stranou schválených) náboženských organizací. V praxi se ukazuje, že jsou to také lidé s nízkým charakterem, nejedná se o skutečné duchovní vůdce. Komunistická strana se rovněž potýká s velkou měrou korupce a zneužívání moci mezi svými úředníky.

Zmiňme příklad známého kláštera Šao-lin, který byl „přebudován“ na turistické místo a jeho opatem se stal režimem dosazený Š' Jung-sing. Kromě džípu s náhonem na čtyři kola, který dostal od místního výboru pro cestovní ruch, vlastní také značku nudlí. V chrámu byly údajně zavedeny fyzické tresty. Více zde...

Někteří čínští aktivisté za lidská práva a čínští umělci působící v zahraničí obviňují režim komunistické strany z úplného vyprázdnění morálních hodnot, po tisíciletí uznávaných během vlády dvaceti čínských dynastií.

Mezi v Číně pronásledované duchovní hnutí (státem neschválená náboženství) a etnika patří například – duchovní hnutí Falun Gong, podzemní křesťanská církev, Tibeťané, Ujgurové a další.


Čtěte také:

Čína bez cenzury: Proč Čína zakázala reinkarnaci (video)

Shaolin: Který chrám následuje Cestu?

Represivní kampaň předsedy Ťiang Ce-mina pronásledování Falun Gongu

Zážitky z Číny: „Pravý" čínský křesťan musí milovat komunistickou stranu