Zahraniční zpravodajské služby v Německu a Kanadě nedávno upozornily na neustále rostoucí špionáž Číny ve svých zemích a její snahu o ovlivňování tamních politiků.

Německý časopis Spiegel Online přinesl 26. června případ špionáže čínských státních úředníků v Německu, který se objevil jen několik týdnů před návštěvou kancléřky Angely Merkelové v Číně. Tento incident může ohrozit bilaterální vztahy obou zemí. O několik dnů dříve zase upozornila zpráva německého ministerstva vnitra na aktivity čínské zpravodajské služby na německé půdě.

Úřad federální prokuratury v Německu vyšetřuje dva vysoce postavené čínské státní úředníky pro obvinění ze špionáže, což může způsobit potíže při blížící se návštěvě kancléřky v Číně.

Podle informací získaných Spiegelem vyšetřují federální prokurátoři dva čínské občany pro obvinění ze špionáže vůči praktikujícím Falun Gongu v Německu. Jeden z obviněných je údajně na pozici čínského náměstka ministra a slouží jako vedoucí Úřadu 610, aparátu s mimosoudní pravomocí, který se přímo zodpovídá Komunistické straně Číny a vykonává její příkazy v souvislosti s bojem proti duchovní praxi Falun Gong po celém světě.

Článek ve Spiegelu také zmiňuje, že v případu na konci loňského roku bylo diplomatovi z čínského konzulátu v Mnichově nařízeno, aby opustil Německo poté, co se zjistilo, že špehuje ujgurskou komunitu v Německu.

Boj s „pěti jedy"

Jen pár dnů před zveřejněním článku ve Spiegelu, 21. června, vydalo německé ministerstvo vnitra zprávu o ústavněprávní ochraně, která adresuje terorismus a špionážní hrozby pro stát.

Několik stran této zprávy je věnováno špionážním aktivitám čínské zpravodajské služby, kde se popisuje metodické shromažďování informací týkající se nejenom politické, průmyslové a vojenské sféry, ale i skupin lidí, které čínský režim považuje za hrozbu svojí vládě.

Jedna ze sekcí reportu je nazvána „Boj s pěti jedy". Zpráva popisuje, jak čínská vláda očerňuje skupiny lidí, které považuje za největší nebezpečí. Tyto skupiny nazývá „pět jedů".

„Nejvíce zasaženi jsou všichni ti, které Čína podezřívá ze separatismu: Ujguři a Tibeťané a také přívrženci duchovní školy Falun Gong. Mimo těchto Komunistická strana Číny považuje za nepřátele státu také členy demokratických hnutí a obhájce nezávislého Tchaj-wanu," píše se ve zprávě.

Úřad 610

Podle zdrojů Falun Gongu je Úřad 610 mimosoudní agentura založená 6. 10. 1999 na příkaz bývalého čínského vůdce Ťiang Ce-mina specificky za účelem pronásledování Falun Gongu.

Nedávná zpráva z Clearwisdom.net (web stránky praktikujících Falun Gongu přinášející informace o pronásledování), popisuje, jak agentura používá extrémní mučení, aby přinutila přívržence Falun Gongu vzdát se jejich přesvědčení. Kromě bití těžkými předměty patří mezi běžné metody mučení, které pracovníci Úřadu 610 předepisují nebo na ně dohlíží, odepírání spánku až na týdny, elektrické šoky vysokým proudem, trhání nehtů apod.

Úřad také často posílá praktikující Falun Gongu přímo do pracovních táborů, věznic a na vymývání mozků, to všechno bez soudního slyšení, na které mají Číňané podle čínského zákona nárok. Lidé věnující se Falun Gongu se snaží zlepšovat svůj charakter na základě principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Hao Fengjun pracoval jako příslušník Úřadu 610 ve městě Tianjin, než se rozhodl roku 2005 uprchnout do Austrálie, protože se už dál nechtěl podílet na pronásledování Falun Gongu. Podle jeho slov ho v roce 2004 zavřeli na třicet dnů na samotku za to, že nazval štvavou stranickou propagandu proti Falun Gongu lží.

Za zatčení praktikujících Falun Gongu dostávají příslušníci úřadu v Číně bonusy, ovšem daleko lukrativnější způsob příjmu je shromažďovat informace o lidech věnující se Falun Gongu v zahraničí. Základní informace o osobním životě praktikujícího, pokud je shledána cennou, obvykle přinese špiónovi až 50 000 yuanů (cca 150 000 Kč).

Hao uvedl, že „osobně přijal zpravodajské informace o praktikujících Falun Gongu v Austrálii, USA a Kanadě". Informace šly až do takových detailů, že odhalovaly, kde lidé pracují a jakých aktivit se účastní.

Poprask v Kanadě

Šéfové tajných služeb se všeobecně moc v televizi neukazují, přesto k tomu došlo v kanadské televizi CBC, která přinesla rozhovor s ředitelem kanadské zpravodajské služby CSIS, Richardem Gaddenem. Ten šokoval národ, když prohlásil, že někteří zastupitelé měst, jakož i dva kabinetní ministři v zemi, jsou pod vlivem cizích vlád, z nichž v tomto směru nejagresivnější je Čína.

Fadden uvedl, že někteří z politiků mohou být manipulováni nevědomky, protože mají s danými zahraničními vládami dlouhotrvající dobré vztahy. Příkladem může být nedávný případ primátora Ottawy, Larryho O'Briena, který poté, co se vrátil z jarní návštěvy Číny, zrušil své vyhlášení Dne Falun Gongu.

Další známou metodou, kterou Číňané používají, je tzv. „sladká návnada" - léčka, do které se chytilo již několik státních návštěvníků z jiných zemí. Dnes už klasickým případem je incident z roku 2008, kdy byl bývalý zástupce primátora Londýna, Ian Clement, při návštěvě letních olympijských her v Pekingu sveden krásnou ženou, omámen a oloupen o citlivé informace týkající se obchodních aktivit města.

Faddenovy poznámky vyvolaly rozhořčení a kritiku mnoha kanadských politiků, z nichž někteří je nazvali „bezprecedentní a naprosto neprofesionální". Nejvíc politiky rozzlobil fakt, že o situaci nebyli zpraveni předem a šéf špionů tyto informace publikoval veřejně.

Bývalý agent CSIS, Michel Juneau-Katsuya, který měl na starosti asijské oddělení, se domnívá, že jedinou Faddenovou chybou bylo to, že mluvil moc konkrétně, nicméně varování mělo přijít už dávno. Podle něj kdokoliv popírá, že se Kanada stala terčem čínských a jiných tajných služeb, jež chtějí získat politické a ekonomické výhody, „byl buď po desetiletí uspaný nebo je naprostý idiot".

Juneau-Katsuya uvedl, že pracovníci CSIS jsou frustrovaní tím, že se proti těmto aktivitám nic nedělá.

Čínská snaha o dobré jméno

Když přijel minulý týden do Ottawy čínský představitel Chu Ťin-tchao, vítaly ho zástupy čínských studentů. Velká Epocha získala nahrávku proslovu Liu Shaohua z čínské ambasády, ze které vyšlo najevo, že mnozí ze studentů byli k uvítacímu průvodu donuceni nebo podplaceni. Všem studentům byly proplaceny jejich náklady a dána odměna.

Stejná situace se opakuje v mnoha zemích. Cílem je posílit status Číny doma i v zahraničí a zvýšit její vliv ve světě. Zpráva americkému kongresu z roku 2009 zpracovaná Komisí pro ekonomické a bezpečnostní vztahy mezi USA a Čínou praví: „Čínská vláda vynakládá značné úsilí vytvarovat mezinárodní vnímání Číny skrz extenzivní použití propagandy a rozšiřování selektivních informací."

Zpráva popisuje, jak Komunistická strana Číny a čínská vláda koordinovaně rozhlašují zprávy zdůrazňující ekonomický růst Číny, atraktivitu země pro investice a „stabilitu" a „harmonii" pod vedením Strany.

„Jedním prvkem tohoto úsilí je prezentovat vlastním občanům zprávu, že cizinci teď Čínu obrovsky obdivují pro její nedávné úspěchy pod vedením KS Číny," píše se ve zprávě.

Article in English